Ostatní

Amy Winehouse: Legendární hlas, který vyhasnul příliš brzy

Redakce
Zpěvačka Amy Winehouse zemřela ve věku pouhých 27 let. Přestože ji mnoho lidí z médií znalo na konci jejího života pouze díky skandálům s drogami a alkoholem, Amy po sobě zanechala úžasnou tvorbu plnou jedinečného hlasu a autentických textů nutících k zamyšlení. Kdo byla tato zpěvačka a co vedlo k jejímu předčasnému konci?
06. 04. 2022

Od dětství milovala jazz

Amy Winehouse se narodila 14. září roku 1983 v Londýně v Anglii do židovské rodiny. Vychovávala ji především její matka, která byla lékárnicí. Její otec byl taxikář a rodiče se rozvedli, když bylo Amy devět let. Již jako dítě projevila zájem o umění, kdy v její rodině byli profesionální jazzoví hudebníci. Svoji první kytaru dostala Amy ve 13 letech a sama se na ni naučila hrát. Navštěvovala také divadelní školu Sylvia Young v Marylebone, ze které však byla později vyloučena, údajně kvůli rebelství v podobě nošení zakázaného kroužku v nose. Později se nechala také tetovat. Na prestižní BRIT School prokázala Amy své schopnosti jako herečka i zpěvačka a již v pouhých 16 letech vystupovala s jazzovými skupinami. Na svém debutovém albu Frank z roku 2003 se ukázala jako mimořádně bystrá textařka s neuvěřitelným hlasem, který byl přirovnáván k legendám jako třeba Billie Holiday. Její album Frank bylo natočeno jen několik let před jejím pádem do drogové závislosti, uvádí se tak, že se jedná o jediné album, které natočila střízlivá.

10 let bez Amy Winehouse: Písně, kterými si zajistila nesmrtelnost

Zničil ji toxický vztah

Poté, co potkala muže jménem Blake Fielder-Civil, se její život změnil v jednu velkou kontroverzi plnou drog. Po jejich svatbě se její píle a vášeň pro hudbu změnila ve vášeň pro večírky plné drog, dokonce měla problémy se zákonem. V jednu chvíli si Amy obarvila vlasy na blond a na internetu se objevilo video, jak kouří crack. Poté, co se dočasně rozešla s Blakem, vydala své nejslavnější a kritikou oceňované album Back To Black, za které získala hned pět cen Grammy. Amy poté zcela změnila svoji image, když se nové album rozjelo v Británii a prorazilo i ve Spojených státech. V americké hitparádě se dokonce umístilo na sedmém místě, což byla vůbec nejvyšší debutová pozice pro Britku.

Tehdy extrémně hubená a potetovaná Amy si začala vlasy motat do obrovského "včelího úlu" a na oči nanášela tlusté oční linky ve stylu Kleopatry. Její život se však pomalu vymykal kontrole. Stále bojovala s poruchou příjmu potravy a závislostmi. Přestože nastoupila na odvykací kúru, nezůstala zde dlouho a zprávy o zneužívání návykových látek ji stále pronásledovaly. V červenci roku 2009 se Fielderem-Civilem rozvedla. O dva roky později se pokusila o comebackové turné, ale to bylo zrušeno poté, co se zpěvačka na zahajovacím koncertu zdála být silně opilá. Jen pouhý měsíc na to zemřela dne 23. července roku 2011 na otravu alkoholem. Její smrt otřásla světem i miliony lidí, kteří ji i přes její skandály milovali pro její tvorbu.

Rozvodem k nové desce: Amy Winehouse – Back To Black

Kam dál? Mladí a mrtví. Hudebníci, kteří si slávu neužili

Její odkaz žije dál

O jejím životě byl natočen film Amy z roku 2015, který zaznamenal její kariéru pomocí dokumentárních záběrů a rozhovorů s jejími kolegy a blízkými osobami. Dokonce získal Oscara za nelepší filmový dokument. Byla také založena Nadace Amy Winehouse, aby pomáhala mladým lidem trpícím drogovou závislostí či duševním onemocněním překonat problémy a dosáhnout maxima v jejich životě.


Úvodní obrázek: Profimedia

Zdroje: Biography, The Round Table

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM