Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Kurz základní přípravy: Jak vypadá povinná součást kariéry každého vojáka v armádě ČR

Redakce
Armáda je jeden z nestabilnějších zaměstnavatelů v naší zemi. Rovněž se armáda těší velké důvěře veřejnosti a nemá nouzi o rekruty. Tříměsíční základní výcvik je prvotní přeměna civilisty ve vojáka a následující článek vám přiblíží, co se za tu dobu rekrut musí naučit.
04. 03. 2022

Vyškovská kasárna – vojákova Alma mater

Armáda České republiky má téměř 27 tisíc aktivních vojáků, kteří jsou podle své odbornosti zařazeni na útvarech po celé ČR. Ať už se jedná o tankistu, dělostřelce, kuchaře nebo výsadkáře, všichni museli ze začátku své kariéry absolvovat KZP – kurz základní přípravy, který dává rekrutům základní vševojskové znalosti. Během intenzivního výcviku, který trvá i 16 hodin denně, se vše řídí podle stanoveného řádu. Kromě hygienických potřeb a spodního prádla nepotřebujete vůbec nic. Ubytováni budete přímo v kasárnách v pokojích po třech, v prvních dnech kurzu nafasujete kompletní uniformu, sportovní oblečení, dokonce i zápisník, psací potřeby a příručku. Strava pětkrát denně je také zajištěna, takže vám stačí akorát nějaké drobné mince na kávu z automatu.

Válka na Ukrajině očima astrologa: Jaký je podle horoskopu Putin a co čeká svět

Nic pro závislé na sociálních sítích

Ranní nástup, kontrola ustrojení a upravenosti, poté rychlá snídaně a začíná výcvik. Taktika, střelecká příprava, technické znalosti výzbroje a neustálý dohled instruktorů. Nejdůležitější je spolupracovat a fungovat jako jednotka. Na osobní skóre se v armádě nehraje a instruktoři vám to velice často připomínají. Úspěch je dílem celé jednotky, neúspěch si užije opět celá jednotka společně – třeba při klikování nebo běhání nad rámec, tzv. za odměnu. Zavolat domů si můžete večer po ukončení výcvikového dne, ale fotku z výcviku si na Instagram nepřidáte – mobilní telefony jsou během dne přísně zakázány. Večer následuje čištění výstroje, příprava na další den nebo samostudium. Kdykoliv také můžete očekávat kontrolu pokojů, které musí být uklizené a uspořádané podle předpisu. Vaši rychlost a připravenost k akci prověří několikrát za kurz noční poplach.

Těžko na cvičišti

Výcvik je opravdu poměrně náročný a potenciálním zájemcům o službu u armády České republiky je doporučeno se na to připravit. Tréninkem vytrvalostního běhu určitě nic nezkazíte, protože daleké přesuny se zátěží jsou na denním pořádku. V průběhu výcviku vás čekají dva komplexní polní výcviky s přespáním v lese, přesunem podle mapy a několikerým kopáním okopu. Mezi tím se na učebnách učíte teoretické znalosti, nebo po útvarovém nástupišti dokola nacvičujete pochod na slavnostní přísahu. Během kurzu jsou vaše znalosti a dovednosti také průběžně ověřovány různými testy, jejichž splnění je předpoklad k ukončení kurzu základní přípravy. Na začátku a na konci kurzu také absolvujete fyzické přezkoušení a můžete tak porovnat, o kolik se posunuly vaše fyzické limity.

První fáze hotova

Po úspěšném absolvování kurzu základní přípravy jste jmenováni do hodnosti a převeleni na váš útvar. Jak hodnost, tak zařazení máte předem domluvené na rekrutačním středisku a po nástupu na domovský útvar se začnete plně věnovat svému zaměření. Změna útvaru není úplně jednoduchá záležitost, a proto své zařazení vybírejte důkladně a informujte se dostatečně dopředu.

Kapitán Ukrajina: Největší hrdina poslední doby Volodymyr Zelenskyj má už své memy


Úvodní foto: Profimedia
Zdroje:
Instagram

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM