Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Kokainový král Pablo Escobar: Kolumbijský Robin Hood, který stavěl nemocnice a denně pašoval přes 15 tun kokainu

Redakce
Přestože už je téměř třicet let po smrti, zůstává Pablo Escobar stejně známý jako v dobách své největší slávy za života, kdy byl králem Medellínského drogového kartelu. O jeho životě bylo natočeno několik filmů, dokumentů a seriálů a také o něm vzniklo několik knih či písní.
13. 01. 2022

Cesta k moci

Pablo Emilio Escobar Gaviria se narodil 1. prosince roku 1949 v Rionegru Kolumbii. Byl třetí ze sedmi dětí farmáře Abela de Jesús Escobara a učitelky Hermildy Gaviriové. S nelegálními aktivitami údajně začal již jako teenager, kdy prodával falešné diplomy a falšoval vysvědčení. Ve 13 letech začal kouřit marihuanu, díky které se později v Mendellínu seznámil s místním podsvětím a připojil se k pašerákům marihuany. Kromě pašování marihuany a cigaret také kradl auta, za což byl poprvé zatčen v roce 1974. V polovině 70. let byl obchod s marihuanou nahrazen kokainem, z Pabla se stal etablovaný pašerák a pomohl založit zločineckou organizaci, která se později vyvinula v Medellínský kartel. Roku 1976 se tehdy sedmadvacetiletý Pablo oženil s Marií Victorií Henao Vellejo, které bylo v té době pouhých 15 let.

Život v luxusu

Na vrcholu své moci Medellínský kartel ovládal obchod s kokainem a vydělával odhadem 420 milionů dolarů týdně. Jeho vůdce Pablo Escobar se tak stal jedním z nejbohatších lidí na světě. Jeho okázalý životní styl zahrnoval soukromá letadla, luxusní domy, přepychové večírky a dokonce koncem 80. let údajně nabídl, že splatí dluh své země ve výši 10 miliard dolarů, když bude osvobozena od jakéhokoliv vydávání zločinců do cizích zemí. Escobar měl tolik peněz, že je nemohl ani utratit a část z nich tak musel zakopat v polích, uložit do skladiště a na další různá místa. Údajně díky tomu přišel každý rok asi o 2,1 miliardy dolarů, jelikož mu peníze sežraly krysy nebo zničily různé živly. Escobar vlastnil několik honosných domů, ale zdaleka nejpozoruhodnějším byl statek známý jako Hacienda Nápoles, který se nachází mezi Bogotou a Medellínem. Statek měl prý hodnotu 63 milionů dolarů a nacházelo se na něm fotbalové hřiště, sochy dinosaurů, umělá jezera, aréna pro býčí zápasy, přistávací dráha, tenisový kurt či třeba zoologická zahrada. Ta byla domovem asi 200 zvířat, včetně slonů, pštrosů, zeber, velbloudů a žiraf. Mnoho zvířat bylo do země propašováno na palubě letadel pro pašování drog. Po jeho smrti bylo sídlo vypleněno místními obyvateli a většina zvířat byla rozdělena do místních zoologických zahrad. V současné době je sídlo oblíbenou turistickou atrakcí.

Kolumbijský Robin Hood

Snad v naději, že získá podporu Kolumbijců, byl Escobar známý i pro své filantropické úsilí, které vedlo až k přezdívce „Robin Hood“. Nechal postavit nemocnice, stadiony a bydlení pro chudé a dokonce sponzoroval i místní fotbalové týmy. Stal se u Kolumbijců natolik populární, že byl dokonce roku 1982 zvolen za liberální stranu členem kolumbijského kongresu. Musel však odstoupit poté, co byl o dva roky později veřejně obviněn z obchodování s drogami. To zničilo jeho sen stát se kolumbijským prezidentem. Během svého života byl Escobar zodpovědný za smrt asi 4000 lidí, včetně cca 200 soudců a 1000 policistů, novinářů a vládních úředníků. V 80. letech 20. století byl jeho kartel zodpovědný za 80 procent kokainu, který byl propašovaný do Spojených států.

Králův pád

Escobar se nejvíce bál vydání do Spojených států nebo odstranění jeho osoby znepřátelenými kartely. Proto v roce 1991 vyhlásil konec násilí, vzdal se místní vládě a nechal se zavřít do luxusního vězení, které nechal sám postavit. V červenci roku 1992 se vláda rozhodla Escobara přemístit do skutečného vězení, jemu se však podařilo uprchnout i s rodinou. Během útěku onemocněla jeho dcera Manuela. Aby ji zahřál, Escobar tehdy spálil asi dva miliony dolarů. Za pomoci amerických úředníků a konkurenčních obchodníků s drogami byl nakonec den po jeho narozeninách objeven jeho úkryt v Medellínu. Escobar před kolumbijskými ozbrojenými sílami utekl na střechu, kde byl během přestřelky smrtelně zraněn. Kokainový král tak zemřel ve věku pouhých 44 let.


Úvodní obrázek: Profimedia

Zdroje: IndiaTimes, Medium, Instagram

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM