Jiří Vacek, který řídí pražskou soukromou kliniku, se věnuje jak individuální, tak skupinové a párové psychoterapii a několik let provozoval privátní praxi. Své zkušenosti sbíral v psychiatrické léčebně v Červeném Dvoře, dále pak v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. A jak sám říká, nejbližší je mu existenciální psychoterapie, což k našemu tématu vlastně nemá daleko.
Co je vlastně ona krize středního věku a jakou věkovou skupinu postihuje?
Jak napovídá samotný název, jedná se o období v našem životě, kdy se více zabýváme naším věkem, stárnutím. Soustřeďujeme se více na témata jako smrtelnost a bilancujeme nad svými úspěchy a neúspěchy. Více se soustředíme na “tady a teď”, na rozdíl od mládí, kdy se soustřeďujeme především na budoucnost.
Jakou věkovou skupinu krize středního věku postihuje?
Je to hodně individuální, ale bavíme se o věku mezi 40 – 60 let.
Je nějaký rozdíl mezi tím jak zvládá tuto krizi žena a muž?
Myslím si, že určitě je. U obou pohlaví je to hodně spojené s tím uvědoměním, že třeba už nestihnu zrealizovat všechny své sny a plány. U žen je to spojeno více se starostí o stárnoucí rodiče a o děti, které odcházejí z domova, nebo naopak zůstávají, tedy mladé dospělé. U žen je to také spojeno s vnímáním fyzické proměny – přichází menopauza, hormonální nestabilita, přibývání na váze, vrásky, šediny atd.
Pojďme lidem dát naději a říci jim, jak z toho ven?
Krize je vždycky naděje a my s ní i takto v terapiích pracujeme. Určitě je důležitá podpora partnera, manžela, manželky, kamarádů. Je důležité mluvit o těch věcech anebo si udělat takový očistný plán a s chladnou hlavou si sepsat, co jsem v životě dokázal, kam směřuji a trochu se na ten svůj život podívat.
Je krize středního věku nebezpečná? Jak vlastně může nejhůř dopadnout?
Každá životní krize může být nebezpečná, stejně jako sám život. Ale také to může být nová příležitost ke změně. Nejhůře může dopadnout nějakým útěkem, únikem do úzkostí, depresí, k návykovým láskám, alkoholu, drogám. Takže ta rizika tam určitě jsou.
Vystudoval ekonomii na Prague Bussiness School, Psychoterapeutickou Fakultu PVŠPS v Praze a absolvoval akreditovaný psychoterapeutický výcvik ve skupinové psychoterapii (daseinsanalýza). Dále prošel řadou certifikovaných kurzů a je členem České daseinsanalytické společnosti.
Titulní foto: Profimedia
Foto v textu: Neo Centrum