MidnightDrip /
Celý playlist
Ostatní

Když Siouxsie zpívala o vyhaslém životě hollywoodské hvězdy

Redakce
EXPRES OLD(S)COOL: Siouxsie And The Banshees - Kiss Them For Me (1991) | "Dejte jim za mě pusu, kdybych měla zpoždění," zní v refrénu jedné z nejslavnějších písní post-punkových Siouxsie And The Banchees. Vypráví o tragickém osudu americké herečky Jane Mansfield.
04. 02. 2021

Kapela, která vzešla z vlny britského punku, se dala dohromady v roce 1976, pouhý den před svou koncertní premiérou na prvním punkovém festivalu v londýnském 100 Clubu, kde mezi jinými účinkovali třeba The Clash nebo Sex Pistols. The Banchees za sebou tenkrát měli desetiminutovou zkoušku, za bicí se posadil tehdy devatenáctiletý budoucí baskytarista Sex Pistols Sid Vicious a na pódiu předvedli dvacetiminutovou improvizaci inspirovanou modlitbou. Kapela vedená divokou rozcuchanou Siouxsie Sioux s nenapodobitelným hlasem, jejímž kytaristou byl nějaký čas i Robert Smith z The Cure, se stala post-punkovou legendou, ikonou gothic rocku a v 90. letech se přiklonila k pop-rocku.

Rádiový hit Kiss Them From Me s exotickými asijskými vlivy a tanečním rytmem vyšel na desátém albu Superstition. Je poctou sex symbolu 50. a 60. let, herečce Jayne Mansfield, která v čtyřiatřiceti letech zahynula při autonehodě během noční cesty z vystoupení do New Orleans, kde měla být následující den hostem televizního programu. Píseň o poslední cestě zářící hvězdy je pojmenovaná podle nepříliš úspěšného filmu, v němž si Jane Mansfield zahrála po boku Caryho Granta.

Siouxie and the Banshees se rozpadli v roce 1996. Před českým publikem stihli vystoupit dvakrát – krátce po revoluci v Lucerně a podruhé v Kongresovém paláci.
Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM