Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Kateřina Veliká: Náruživost, úchylky a jiné deviace, které provázely její pověst

Redakce
Pod nádhernou róbou, titulem a majetkem se skrývala docela obyčejná žena, která toužila po mužské přízni. Jenomže na rozdíl od svých vrstevnic měla Kateřina Veliká tak obrovské bohatství, že si mohla koupit přízeň většiny mužů, kteří se jí zalíbili.
10. 02. 2022

Cílevědomá panovnice

Kateřina II. Veliká (rusky Jekatěrina Alexejevna) se narodila 2. května roku 1729 ve Štětíně v Polsku. Vládla celému Rusku téměř čtyři desetiletí, rozšířila jeho hranice a učinila z něj předního hráče globální politiky. Ale okolo ruské císařovny kolují i pověsti týkající se jejího pestrého milostného života. Nymfomanie, bestialita, voyeurismus nebo láska k erotickému nábytku – to všechno byla témata, která se k císařovně často vázala. Historici popisují Kateřinu jako ženu, která měla mnoho milenců. V letech 1752-1795, tedy v rozmezí 44 let, se Kateřina podle všeho zúčastnila 12 romantických vztahů, přičemž každý z nich trval alespoň dva roky. To však poněkud odporovalo představě zuřivého sexuálního maniaka, jak ji často někteří popisovali.

Nejvíce náruživí králové v historii Anglie: Eduard VII. používal speciální křeslo, aby svou vahou nedrtil milenky

Nešťastné manželství

První a také poslední manželství Kateřiny bylo jedním velkým nesouladem. Měla domluvený sňatek s Petrem III. V roce 1752, devět let po uzavření sňatku, si Kateřina našla milence Sergeje Saltykova. Krátce nato se seznámila se Stanislausem Poniatowskim, s nímž měla dceru, a kterého později dokonce dosadila na polský trůn, čímž posílila postavení Ruska v Evropě. Při státním převratu v červenci roku 1762 svrhla svého manžela Petra III. a zaujala jeho místo jako ruská císařovna. Poté se již nikdy nevdala, ale místo toho své milence povyšovala na klíčové pozice v ruské vládě. Klíčovou roli v převratu sehrál Grigorij Orlov, se kterým měla Kateřina syna, když byla ještě vdaná. Když pak roku 1772 Orlov opustil dvůr, Kateřina si našla nového milence: Alexandra Vasilčikova. Tento vztah však neměl dlouhého trvání, roku 1774 ho vystřídal Grigorij Potěmkin, který se na dlouho stal oficiálním partnerem Kateřiny. Dokonce i poté, co jejich vztah skončil kolem roku 1776, zůstal Potěmkin jejím oblíbeným ministrem a získal titul „Princ Svaté říše římské“. Během následujících 20 let měla Kateřina dalších 7 romantických vztahů. Ačkoliv to byly vztahy s mnohem mladšími muži, nic nenaznačovalo jakýkoliv druh nenasytného sexuálního apetitu. Kde se tedy vzaly pověsti o Kateřině a jejím zvráceném milostném životě?

Bestiální levoboček Rudolfa II.: Spáchal na své milence natolik strašné zločiny, že ho otec nechal uvěznit do konce života

Pomluvy od nepřítele

Kateřina nebyla jediná mocná žena, která byla obviněna ze sexuální deviace nebo nenasytné touhy. Kleopatra prý nabízela mužům milování za cenu jejich života. Anna Boleynová zase byla obviněna z poměrů s pěti různými muži a dokonce byla obviněna i z incestu s jejím bratrem. Ve všech případech šlo však o pomluvy, které vznikly v myslích jejich největších nepřátel. Například zvěsti o Kleopatře pocházely od Římanů a zakladatele Římské říše Octavia Augusta, který byl Kleopatřiným rivalem. Díky pomluvám také vznikl mýtus, že byla během bestiálních orgií Kateřina rozdrcena koněm, když se rozbil postroj, ve kterém byl hřebec údajně zavěšen. Ve skutečnosti však Kateřina zemřela na mrtvici. Stala se obětí nejhorších misogynních názorů, díky kterým i její vlastní syn, císař Pavel I., přijal edikt zakazující jakékoliv ženě v budoucnu usednout na ruský trůn.

Sexuální kultura starověkého Říma: Děsivá léčba impotence, bolestivé holení, nápoje lásky i nymfomanka, která spala s 25 muži v jeden den!


Úvodní fotka: Profimedia

Zdroj: Britannica

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM