Sunday Night Cream
Radek Honc
Celý playlist
Poslouchat online
Sunday Night Cream /
Celý playlist
Ostatní

Kapitán českých tenistek Petr Pála: V Praze bude k vidění světový tenis, patříme k favoritům

Redakce
V Praze startuje Billie Jean King Cup, což je nová soutěž Mezinárodní tenisové federace, která nahrazuje a rozvíjí populární Fed Cup. Nadcházející pražské finále je celosvětovou premiérou. Kapitán českého týmu Petr Pála u této příležitosti navšívil Ranní klub Miloše Pokorného. V rozhovoru pak prozradil, co je jeho priorita při výběru hráček, kdo byl podle něj největší showman, co poslouchají jeho svěřenkyně před zápasem a jaké mají rituály.
02. 11. 2021

Navrátilová patří do Top 3 tenisové historie

Včera oslavila narozeniny Martina Navrátilová. Říká se, že Martina změnila ženský tenis a je to i nejlepší hráčka tenisové historie. Jak to vidíš ty, jako tenisový odborník?
To je těžká a náročná debata. Patří k těm nejlepším a je to absolutní světová legenda. Určitě změnila ženský tenis. Ona hrála útočný tenis nejenom na trávě, ale i na pomalejších površích a dnes mohla by vyučovat voleje a přechody na síť.

Takže pro tebe patří minimálně mezi top 5 hráček?
To stoprocentně. Je těžké srovnávat. Já bych ještě přemýšlel o Steffi Grafové, která vyhrála v jednom roce grandslam i olympiádu. Martina toho vyhrála strašně moc – mám pocit, že devět Wimbledonů a k tomu má spoustu dalších vítězství. Takže stoprocentně patří mezi nejlepší 3.

Máme velmi silný tým

Začíná Billie Jean King Cup. Jak se na něj těšíš a dají se koupit vstupenky?
Těším se hodně, myslím, že je neskutečný úspěch, že se turnaj uskuteční v Praze. Já věřím, že to ocení i diváci a přijdou ve velkém počtu. Myslím, že uvidí opravdu skvělý tenis, vstupenky ještě k dispozici jsou. Navíc se nechystají další restrikce, krom dokladu o očkování a testů. A pomohlo by nám, kdyby diváci přišli ve velkém počtu, protože jsme v O2 areně nikdy neprohráli a ta divácká kulisa tomu vždycky pomohla. Holky se na to těší a já bych jim přál, aby si to vyzkoušely.

Jak ses srovnal s novým modelem soutěže?
Ten systém je jiný, vždy tady bylo finále proti jednomu týmu a teď je tady 12 týmů. Já z toho byl trochu smutný, ale všechno ukáže čas. Je to tak jak to je, ale nic s tím neuděláme. Jsem zvědavý, jak to dopadne. Jsou zvýšený price money, ale nejsou tam zase žádný body do žebříčku.

Kdo je pro tebe v tomto turnaji největším favoritem a kdo může překvapit?
Stát se může cokoliv, je to týmová soutěž a míček je kulatý. Nad černým koněm jsem nepřemýšlel. Přemýšlím pouze o tom, abychom dokázali postoupit ze skupiny. A k favoritům musím řadit nás, jak žebříčkově, tak zkušenostmi. Hrajeme v domácím prostředí, je výsada patřit k favoritům a musíme se toho zhostit. Máme dost těžkou skupinu. V podělí hrajeme proti Německu a o případný postup ve čtvrtek se Švýcarskem. Tým máme velmi silný – máme Báru Krejčíkovou, Katku Siniakovou, Markétu Vondroušovou, Terezu Martincovou, Lucku Hradeckou, ale ten systém turnaje je jiný a trochu nezvyklý.

Prosili jsme rozhodčího, abychom mohli na koncert

Čím vším se dá hrát tenis krom tenisové rakety?
Čímkoliv, co odrazí míček na druhou stranu. Určitě prkýnkem na maso, pánvičkou, která je přirozená.
Na takových těch sranda turnajích se dá hrát i druhou rukou, což znamená, že se slušným amatérem už je to vyrovnaný zápas. A to mne baví.

Petře, ty máš rád hudbu. Podařilo se ti dostat během svého putování světem na nějaký koncert?
Bohužel skoro vůbec. Ale snahy byly. Když byl turnaj v Praze na Štvanici, konal se i koncert The Rolling Stones. My jsme tenkrát s Davidem Škochem hráli semifinále a prosili jsme, jestli by nešlo hrát ten zápas dříve, abychom ten koncert stihli. Hráli jsme později a já tenkrát na Strahov šel pozdě a viděl jsem to z dálky. Pak jsem byl na Stounech ve Sportovní hale, a to jsem byl hodně blízko. A pamatuji si ještě na turnaj v Rakousku, kde jsme prosili vrchního rozhodčího, aby nás dal brzo, chtěli jsme stihnout U2. A on nás dal jako poslední. My tomu vůbec nevěřili, to bylo strašný.

Čtěte také: Martha Issová hraje Danu Zátopkovou díky nosu

Máte určité rituály, které ctíte a dodržujete?
Když jsme hráli v Praze nebo Ostravě, tak jsme šli den před zápasem do stejné restaurace, což teď asi nepůjde. A co se týká šatny, tak každá hráčka se rozcvičuje sama. A v šatně pouštíme hudbu, ten náš song. A samozřejmě máme také nějaký pokřik, který se pokaždé vymýšlí jiný. Ten musíme mít, bez něj to nejde.

Petře pojďme pozvat diváky na turnaj, co náš čeká?
Začíná se 1. listopadu a český tým hraje od 17 hodin s Německem. Pak hrajeme ve čtvrtek také od 17 hodin. A když to dobře dopadne, tak v pátek je semifinále a finále v sobotu. Bude k vidění světový tenis, určitě se přijďte podívat a povzbudit nás.

Mio a Pála.jpg

Petr Pála (* 2. října 1975, Praha) je bývalý český profesionální tenista, specializující se na čtyřhru a od ukončení aktivní kariéry trenér. Největšího hráčského úspěchu dosáhl s Pavlem Víznerem, když se probojovali do finále na French Open 2001, kde prohráli s indickým párem Mahesh Bhupathi a Leander Paes 6–7, 3–6. Na okruhu ATP vyhrál šest turnajů ve čtyřhře. Jeho trenérem byl otec, také bývalý tenista František Pála (nar. 1944). V samostatné profesionální kariéře jej limitovalo zranění.Od roku 2008 působí jako nehrající kapitán českého ženského týmu ve Fed Cupu, se kterým získal v letech 2011, 2012, 2014, 2015, 2016 a 2018 vítězství. Pátým vítězstvím z roku 2016 se stal nejúspěšnějším kapitánem historie Fed Cupu. V minulosti byl také nehrajícím kapitánem českého daviscupového družstva.

Billie Jean King Cup je nová soutěž Mezinárodní tenisové federace, která nahrazuje a rozvíjí populární Fed Cup. Nadcházející finále je celosvětovou premiérou, čeká nás premiérový ročník této soutěže v termínu od 1. do 6. listopadu v pražské O2 Areně a O2 Universu. Národní reprezentační týmy s pěti hráčkami jsou rozděleny do čtyř skupin po třech. V každé ze skupin se utkají tři země systémem každý s každým, tedy všechny národní týmy odehrají dvě utkání v základní části. Součástí utkání budou dva zápasy ve dvouhře a jeden ve čtyřhře. Nejlepší celek z každé skupiny postoupí do semifinále. Vítězné páteční semifinálové týmy se v sobotu 6. listopadu utkají o pohár tenisové legendy Bille Jean Kingové, která bude v Praze osobně přítomna.


Kam dál?
Tomáš Ujfaluši: Gól od Řecka mě mrzí dodnes, měli jsme být mistři. Táta byl pes
Titulní foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Zdroj: Wikipedia a web pořadatele

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM