Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Jaro inspiruje: Písně o nejkrásnějším ročním období

Redakce
Opět je tady to období v roce, na které se většina z nás těší celou zimu. Jaro je ale také věčnou inspirací umělců všeho druhu a tak není divu, že o něm existuje hned celá řada slavných písní.
29. 04. 2022


Fešáci Jaro

A začneme absolutní klasikou. O tom, že jaro nemusí být žádná velká legrace, když se nedostaví a místo něj přijde tuhý mráz, ví dobře každý táborník. Jedna z nejpopulárnějších trampských písní, jejíž znalost byla pro generací dnešních Husákových dětí na základní škole doslova povinností, vypráví právě o tom. A mnozí si pamatují, že nic ponuřejšího se tehdy zpívat snad ani nedalo. Málokdo ale dnes ví, kde se tato píseň vlastně vzala. Jejím autorem byl zakladatel country skupiny Fešáci Jindřich Štáhlavský, který ji svým sametovým hlubokým hlasem také jako první nazpíval a proslavil. Jako každá klasika má i několik parodií, například tu o nemocném čuníkovi od skupiny Lokálka.

Čtěte také: Peníze vládnou světu. I tomu hudebnímu

The Beatles Here Comes The Sun

Jednu z nejkrásnější písní o jaru a vlastně dost možná nejkrásnějších písní vůbec napsal "tichý Beatle" George Harrison. Vyšla v roce 1969 na albu The Beatles s názvem Abbey Road. Harrison ji však napsal v době, kdy vlastně za sebou neměl příliš veselé období. Na nějakou dobu v tichosti opustil The Beatles (po pár měsících se ale zase vrátil), byl zatčený za držení marihuany a ještě k tomu mu trhali mandle. V Anglii byla navíc ten rok dlouhá zima, která nějak nechtěla odejít. Když ale konečně vykouklo jarní slunce, Harrison se ráno rozhodl, že zruší všechny schůzky a otravné povinnosti, které ten den měl před sebou, a půjde navštívit svého kamaráda Erica Claptona. A u něj doma, v uvolněné náladě na gauči s kytarou v ruce, vymyslel základ této nádhery. Vlastní verzi natočila celá řada dalších hudebníků jako Sheryl Crow nebo Nina Simone.

The Doors Waiting For The Sun

Tady pozor na zmatení pojmů. Legendární americká skupina The Doors měla album i píseň s názvem Waiting For The Sun. Přičemž píseň tohoto jména pochází z jiného jejich alba, konkrétně z desky Morrison Hotel z roku 1970, kde je jako druhá v pořadí. Na albu z Waiting For The Sun z roku 1968 bychom ji však nenašli. Důvodem je to, že skladba sice na této desce vyjít původně měla, ostatně dala jí i jméno. Skupina však měla v té době pocit, že není hotová a tak ji na poslední chvíli z desky vyhodila a vydala ji až na jiném albu o dva roky později. Text písně je poetický a mnohoznačný, ostatně jako všechny ostatní, které Jim Morrison napsal. V závěru písně se však o jaru jasně hovoří. A to v pasáži: "Copak to necítíte, když teď přišlo jaro? Že je čas žít pod svitem zářícího slunce?"

Tata Bojs Jaro

Jaro byla jedna z písní, za které hanspaulští Tata Bojs vděčí svojí pozdější popularitě a vlastně jejich prvním hitem vůbec. Písnička pocházející z jejich desky Ukončete nás z roku 1997, což bylo jejich první regulérní studiové album, je veselá, hravá, skotačivá, přesně jako roční období, o němž vypráví. Tahle píseň se vtipnými slovy "jsem tak trochu romantik a tak trochu alergik" dodnes nesmí na koncertech Tata Bojs chybět, jen skalní fanoušci vědí, že na zmíněné desce byly skladby i o všech ostatních ročních obdobích, tedy Léto, Podzim a Zima. Ty se však ve svojí popularitě Jaru nemohly rovnat. Padydydydydy-u-u!

Šťastná sedmička: Songy na zahnání podzimní deprese

Donna Summer Spring Affair

Disco diva Donna Summer v roce 1976 vydala své skvělé album Four Seasons Of Love, což bylo konceptuální album, na kterém každá z pouhých čtyř písní (plus jednoho závěru) vyprávěla o nějakém ročním období. Největším hitem alba, za kterým stál také producent Giorgio Moroder, byla skladba Spring Affair. Píseň však není jen o jaru, je také metaforou pro začátek milostného vztahu, kdy je všechno nové, svěží, voňavé a kvetoucí. Skladba se stala klasikou tehdejších diskoték a na samplech z ní postavili i dva francouzští producenti Etienne de Crecy a Alex Gopher svůj singl Super Disco z roku 1999.

Disco je zpět: Horečka sobotní noci opět stoupá!


Coldplay Up With The Birds

Na své album Mylo Xyloto z roku 2012 zařadila britská skupina Coldplay píseň, která hovoří o době, kdy ptáci zpívají a celý svět jásá. Stejně jako v případě předešlé skladby od Donny Summer se však jedná o jarní metaforu k počínajícímu vztahu se vším, co to přináší. Kompozičně spíše experimentální a ne tak zcela rádiová píseň, jak jsme u Coldplay zvyklí, obsahuje i citace hudby dvou kolegů. Slyšet v ní můžeme sampl ze skladby Driven By You, kterou v roce 1991 vydal kytarista Queen Brian May, a také kousek skladby Anthem od kanadského barda Leonarda Cohena z roku 1992. Najdete je tam?

Ivan Mládek Píseň o jaru

Ne každý je z příchodu jara nadšen, najdou se i tací, kterým výslovně vadí. O jednom takovém škarohlídovi vypráví píseň Ivana Mládka, která sice nepatří k jeho největším hitům, ale je další skvělou ukázkou Mládkova citu pro práci s jazykem a chytrý humor. "Už je tu zase to pitomý jaro, ptáci řvou, šeříky smrdí, pro samý kuřata není kam plivnout, v teple mi nakyslo strdí," zpívá Mládek. A vsadíme se, že ve svém okolí najdete minimálně jednoho člověka, na kterého to sedí.

Psali jsme: Nejdivnější české písně o lásce

Frank Sinatra It Might As Well Be Spring

O tom, co jaro dělá s lidmi, zpíval v roce 1961 také Frank Sinatra ve svojí písni, v jejímž textu je to třeštění, které nás touhle dobou postihuje, trefně popsáno jako "spring fever", tedy něco jako "jarní horečka". V písni Sinatra zpívá o tom, že má chuť poskakovat jako štěně a vůbec má chuť dělat spoustu věcí, které nikdy předtím nedělal. A je na posluchači, aby si domyslel, že na vině není jen jaro, ale především láska. Ačkoliv je Sinatra jedním z nejslavnějších interpretů této písně, ta je ve skutečnosti mnohem starší a vznikla už v roce 1945 pro potřeby muzikálu State Fair. Do svého repertoáru ji zařadil i jazzman Keith Jarret nebo první dáma britského soulu Shirley Bassey.

Simon & Garfunkel The 59th Street Bridge Song (Feelin' Groovy)

Lehkost a pohodu jara (tedy to, čemu se tu říká "feelin' groovy") skvěle vystihla také dvojice Paul Simon a Art Garfunkel v písni, která vyšla v roce 1966 na jejich albu Parsley, Sage, Rosemary and Thyme. Autorem písně je Paul Simon sám (ostatně jako u většiny jejich repertoáru) a v názvu má newyorský most přes East River, který je známý také jako Ed Koch Queensboro Bridge. A právě při jarní procházce přes něj Simona měla napadnout tato kratičká melodie, která ale patří k největším hitům dvojice a je nezbytnou součástí všech jejich výběrových kompilací. A samozřejmě nesměla chybět ani při jejich legendárním vystoupení v newyorském Central Parku v roce 1982, kam se na ně přišlo podívat skoro půl milionu lidí.

Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?

Divokej Bill Jaro

Jaro není jen prvním ročním obdobím, je také symbolem mládí a vůbec všeho, co s sebou přináší. A vlastně spíše o stárnutí a obavách z něj než o kalendářním jaru vypráví píseň skupiny Divokej Bill z jejich desky Tsunami 2017. "Je konec léta, začátek podzimu… mám jedno přání, aby bylo jaro," zpívá Vašek Bláha ve svojí písni a při pohledu na jeho šedivějící vousy v klipu se člověk neubrání pocitu, že zpívá hlavně sám o sobě a tom, že už mu není dvacet.

The Jesus And Mary Chain April Skies

Skotští The Jesus And Mary Chain vydali v roce 1987 druhé album Darklands, z nějž vyšel také legendární singl April Skies, který skvěle bodoval v anglické hitparádě a stal se jedním z největších hitů kapely vůbec. Navzdory jménu pro jeden z jarních měsíců v názvu, tedy duben, to ale není úplně tradiční jarní song. Je to spíš rozchodovka, v jejímž textu zpěvák Jim Reid prosí svoji milou, která jej opustila, aby se k němu vrátila zpět. A to vše pod ocelově šedým dubnovým nebem. Ostatně asi si umíte představit počasí v dubnu ve Skotsku, ne?

Kam dál? Z Penny Lane do Folsomské věznice. Výlety se známými písněmi
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM