Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

IQ nacistických důstojníků bylo překvapivě vysoké: Norimberský proces odhalil míru inteligence zvrhlých politiků

Redakce
Ač to mnohé možná překvapí, nejvyšší nacističtí důstojníci byli nadprůměrně inteligentní a svých krutých činů si byli plně vědomi. Tito krutí váleční zločinci byli totiž během Norimberského procesu podrobeni IQ testům a jejich výsledky odhalily u většiny německých důstojníků nečekaně vysoký inteligenční kvocient. Jak vysoké bylo IQ nacistických důstojníků a kdo obsadil pomyslné první příčky?
21. 02. 2022

I když by se kvůli krutým a nelítostným činům postrádajícím špetku citu mohlo zdát, že nacističtí politici museli být zbaveni nejen citů, ale také rozumu a schopnosti přemýšlení, výsledky IQ testů, kterým byli podrobeni v Norimberském procesu, dokazují něco jiného. Ukázaly, že namísto generálů, kteří jen bezmyšlenkovitě vykonávali rozkazy, byli nacističtí důstojníci ďábelskými manipulátory. Své mazané a důmyslné plány navíc zaprodali děsivé nacistické ideologii. Výsledky psychologických testů z tehdejší doby pak v jejich řadách očekávaně odhalily také mnoho sociopatických poruch. A jaké rysy byly pro nebezpečné a děsuplné představitele zvrhlé a ďábelské ideologie typické? Převážně se jednalo o narcistní sociopaty. Kdo z nich měl nejvyšší IQ?

Zmizení elitních římských vojáků vědci dodnes nedokázali vysvětlit. Kam se ztratila Devátá legie?

Norimberský proces

Norimberský proces patří mezi jeden z nejznámějších mezinárodních procesů, který začal probíhat už v listopadu, v roce 1945 za účelem domoci se alespoň nějaké spravedlivosti za krutosti spáchané během druhé světové války. Tribunál trval jeden rok a vyšetřovatelé a soudci při něm posuzovali vinu celkem 24 mužů, kteří byli obvinění ze závažných a nelítostných činů během války. Polovina ze souzených nacistů poté skončila s rozsudkem smrti. Během tohoto procesu se ale také zjišťovalo, jakými duševními poruchami tito zrůdní lidé trpí a proč dokázali spáchat tak krvavé zločiny. Navíc se posuzovala také míra jejich záměrné spoluúčasti a v souvislosti s tím také jejich inteligence a schopnost přemýšlení. Výsledky však byly poněkud překvapivé. Ukázalo se, že kromě pokřivených osobností měli nacističtí důstojníci také překvapivě vysoké IQ.

IQ testy

Aby soudci předešli popravě a odsouzení mentálně retardovaných, museli nacistické důstojníky podrobit také IQ testům. Zajímavostí je, že do té doby žádní vysoce postavení političtí představitelé testy inteligence nepodstupovali. Jednalo se tedy o mimořádnou výjimku. Kdo by ale očekával, že nacisté jen bezduše vykonávali příchozí rozkazy, byl by na omylu. Ukázalo se, že IQ většiny nacistických generálů bylo podle testů nadprůměrné, dokonce vyšší, než jaké má 95 % normálních lidí. V průměru jim bylo naměřené IQ 128, což bylo vyšší než je průměrná obvyklá hodnota inteligenčního kvocientu, která bývá kolem 100. Těmto narcistickým a egostickým osobnostem tak bohužel ještě i jedny z jejich posledních testů v životě nahráli do karet a daly tak ještě naposledy prostor jejich namyšlenosti a samolibosti, aby se projevila.

Nejchytřejší unikl oprátce

Nejchytřejším německým politikem ze všech 24 zločinců souzených v Norimberském procesu byl podle výsledků IQ testu Hjalmar Schacht. Jeho inteligenční kvocient dosáhl fascinující hodnoty 143. se o předválečného ministra hospodářství a prezidenta říšské banky. Sám se ale před válkou stal kritikem nacistického režimu, proto mu byl trnem v oku. Dokoncem byl tehdejšími nacisty poslán na několik let do koncentračních táborů. Norimberský proces proto odhalil, že Hjalmar Schacht nebyl nijak spojený s nacistickou ideologií, pouze se ve 30. letech zasloužil o rozkvět předválečného německého hospodářství. Nakonec byl proto v Norimberském procesu zproštěn viny.

Hned za ním ale následoval k smrti odsouzený nacistický politik a předseda říšského sněmu Hermann Wilhelm Göring. Byl ministrem letectví a zakladatelem gestapa, zároveň ale také vrchním velitelem Luftwaffe a zástupcem Hitlera po většinu druhé světové války. Tento válečný zločin, který byl v Norimberském procesu k popravě odsouzen k popravě, ale nakonec raději spáchal sebevraždu. Jeho IQ bylo ale podle výsledků testů i přes jeho nekonečnou krutost a poruchu osobnosti hned druhé nejvyšší naměřené, a to konkrétně 138. Hned za ním pak následoval právník a člen nacistické strany Hans Frank.

112 let od narození Adiny Mandlové: Rozporuplné dětství a bujarý noční život: Jak žila herečka, která plnila masochistické choutky nacisty?

Jeho inteligenční kvocient dosahoval hodnoty 130. Mezi další říšské politiky s vysokým IQ patřili také Joachim von Ribbentrop s IQ 129, Albert Speer s naměřeným IQ 128 nebo Konstantin von Neurath s IQ 125 či Rudolfa Hesse s hodnotou IQ 120. Nejnižší míra inteligence, i když pořád nadprůměrná, byla zjištěná u antisemity a vydavatele nacistického týdeníku Der Stürmer Julia Streichera. IQ testy odhalily, že hodnota jeho IQ dosahuje 106 bodů, což znamená, že bylo také nadprůměrné. Dalo by se tak shrnout, že všichni tito odsouzení a zvrhlí nacisté si byli dobře vědomi krutosti a dopadů svých činů, což jenom ještě více dokazuje, že jejich osobnosti a psychika byly vážně narušené. Rozhodně se ale nejednalo o pouhé neuvažující vykonavatele rozkazů Adolfa Hitlera.


Zdroj: cs.wikipedia.org, zoommagazin.iprima.cz
Foto: Public Domain via Wikimedia Commons

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM