Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Indiana Jones slaví osmdesátku! Vše nejlepší, Harrisone Forde!

Karin Šnýdrová
13. 07. 2022

Od chvíle, kdy se poprvé objevil na stříbrném plátně uplynulo už 56 let, o charisma však dodnes nepřišel. Akční hrdina, který nemá datum expirace si příští rok opět střihne roli dobrodruha v pátém pokračovaní Indiana Jonese. Věřili byste, že Harrison Ford právě slaví osmdesáté narozeniny? 

Byl kapitánem vesmírné lodi, policejním detektivem i archeologem, co se umí ohánět bičem. Filmových excelů má však na svém kontě mnohem víc. Ještě než se stal legendou americké kinematografie, živil se jako truhlář a tesař samouk. Když coby řemeslník pracoval kolem režiséra George Lucase (78), netušil jakou další zakázku mu přihraje. V roce 1977 se Harrison Ford proměnil v Hana Sola z Hvězdných válek a jeho kariéra dostala zcela jiný spád. 

Herecké začátky 

Přestože se toužil stát hercem, dlouho to vypadalo, že mu osud vstříc nevyjde. První malou filmovou roli získal v krimi komedii Vyloupení banky v L.A. (1966), jenže ani ty další nenaznačovaly, že by se natáčením mohl uživit. Na řadu tedy přišel záložní plán. Harrison Ford se vrhnul na dráhu tesaře a truhláře. Zajistila mu finanční nezávislost, od toho momentu si herecké nabídky mohl vybírat. Jenže ani obsazení v Americkém graffiti (1973) pod taktovkou George Lucase mu slávu nezajistilo. Do sci-fi snímku Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977) chtěl režisér použít jiné herce, jenže po castingu bylo jasno. Harrison Ford dostal roli vesmírného pilota Hana Sola, která ho katapultovala mezi hollywoodské superstars. 

Jako Han Solo je Harrison Ford nezapomenutelný

Hvězdná dráha

Nesměl chybět ani v dalších dílech Star Wars. Ten poslední v kterém si zahrál nese podtitul Vzestup Skywalkera a premiéru měl v roce 2019. Stejný úspěch slavil Harrison Ford ve filmové sérii Indiana Jones, kde ztvárnil stejnojmenného dobrodruha s ikonickým kloboukem. Páté pokračovaní bylo z důvodu pandemie odloženo a diváci se na něj mohou těšit až v roce 2023. Je až s podivem, že přestože je legendou minulého století, neexistuje generace, která by nevěděla, o kom je řeč. Exceloval rovněž v sci-fi Blade Runner (1982), Blade Runner 2049 (2017) a ani romantické snímky mu nejsou cizí. Po boku Melanie Griffith (64) a Sigourney Weaver (72) zářil v komedii Podnikavá dívka (1988), do Anne Heche (53) se zas zamiloval ve filmu Šest dní, sedm nocí (1998), když přežili havárii letadla a ztroskotali na pustém ostrově. 

Indiana Jones nemá věkový limit. Harrison Ford má stejné charisma jako kdysi

Letecké nehody

Leteckou havárii má za sebou Harrison Ford i v reálném životě. Ostatně pilotování je jeho největším koníčkem. V roce 2015 řídil dvoumístný letoun z druhé světové války a když byl ve vzduchu, motor vypověděl službu. Pád letadla herec zvládnul jen s poraněním hlavy a o dva měsíce později už se zase proháněl v oblacích. Jenže v roce 2017 už měl málem na kontě další neštěstí, spletl si ranvej a při přistání těsně minul dopravní Boeing 737, kde se právě nacházelo 110 cestujících a 6 členů posádky. K nárazu naštěstí vůbec nedošlo.

V roce 2015 havaroval Harrison Ford v jednomotorovém letounu na golfovém hřišti.

Osudové vztahy

Zato ve vztazích Harrison Ford celkem boduje, přestože je dvakrát rozvedený. Manželství mu vždycky vydržela relativně dlouho. Poprvé se oženil s šéfkuchařkou Mary Marquardt (77), své ano si řekli v roce 1964, rozvedli se o 15 let později. Mají spolu dva syny Benjamina (54) a Willarda (53). Druhou láskou jeho života byla scénáristka Melissa Mathison (†65) s níž má syna Malcoma (34) a dceru Georgii (32). Rozvedli se po 21 letech v roce 2004, ale dva roky předtím už Harrison Ford randil s představitelkou seriálové Ally McBeal, Calistou Flockhart (57). Svatbu měli v roce 2010 a vychovávají spolu adoptivního syna Liama (21). 

S Calistou Flockhart jsou sehraná dvojka

Karlovarský festival skončil: Kdo vzbudil největší rozruch na červeném koberci a který film nejvíce zaujal porotu

Kristýna Ševčíková / 11. 07. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM