Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Ostatní

Iggy Pop slaví 75: Jak vznikl jeden z jeho největších hitů?

Redakce
Praotec punku Iggy Pop dnes slaví neuvěřitelné 75. narozeniny. Jedna z neoblíbenějších písní z pera praotce punku vznikla při cestě berlínským S-Bahnem.
22. 04. 2022

Iggy Pop – Passenger (1977)

"Jsem pasažér, jedu a jedu, skrz městská předměstí, a z hlubokého nebe vycházejí jasné hvězdy…," zpívá nezkrotný živel Iggy o nespoutaném kočovném životě rockového frontmana. V té době ho na své severoamerické a evropské turné přibral jeho blízký přítel David Bowie, který ho během koncertů doprovázel na klávesy a také produkoval jeho dvě skvělá alba (The Idiot a Lust for Life, z něhož pochází tato skladba, v níž Bowie hraje na klavír a zpívá doprovodný vokál v refrénu "La la la la la la la la.."), a jelikož Iggy tehdy nevlastnil řidičský průkaz ani vůz, byl skutečně pasažérem v Bowieho autě.

Proč je Iggy Pop praotcem punku? Čtěte: Muzikanti, kteří předběhli svou dobu

Klasika koncertů

Bylo to v období jejich dvouletého "exilu" v Berlíně, kde se v bytě nad prodejnou autodílů snažili vymanit z drogové spirály, sledovali seriály a toulali se městem duchů plným travesti barů a prázdných fabrik, v nichž se scházeli umělci. Píseň je rovněž volně inspirována jednou z básní Jima Morrisona. Hudbu složil Ricky Gardiner. Přestože nikdy nebodovala v hitparádách, stala se věčnou klasikou a nezbytnou součástí Iggyho koncertů.

Kam dál? Volá Kyjev, válka není odpověď: Slavné protiválečné písněFoto: Iggy Pop / Rob Baker Ashton

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM