Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Honba za svaly dohání muže k anorexii nebo bulimii: O pomoc si ale neřeknou, stydí se víc než ženy

Marie Bezděková
02. 11. 2022

Když se řekne poruchy příjmu potravy, většina lidí si představí hlavně nezdravě hubené dívky, které v honbě za „perfektní“ postavou se svým tělem nebezpečně experimentují. Málokdo ale ví, že anorexie a bulimie trápí i muže. 

„Jejich množství je sice nižší, ale vůbec se nejedná o mizivé číslo. Poměr žen a mužů se udává zhruba 2:1,“ překvapuje statistikou Andrea Jakešová, nutriční terapeutka z poradny Ne hladu. Uvádí se, že anorexií trpí 5-10 % mužů, bulimie postihuje 10-15 % z nich a nejvíc mužů trpí záchvatovitým přejídáním, 25-40 %.

Matčina dieta i hloupá poznámka přítele: Kde se bere nebezpečná anorexie a bulimie

Marie Bezděková / 12. 10. 2022

Kult osvaleného těla

U mužů ale tyto poruchy vznikají z trochu jiných příčin. „Častější může být forma, kde je muž nespokojený se svou postavu ve smyslu nedostatku svalů, objevit se ale může jakákoli forma,“ doplňuje odbornice. „U chlapců jde častěji o takzvanou bigorexii, tedy kult osvaleného těla a speciální výživy,“ podporuje její tvrzení i Eva Chocenská, nutriční terapeutka z fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Bigorexie vzniká nejčastěji v prostředí mužských sportů, kde muži přikládají svým svalům extrémní význam. „Můžeme se ale setkat i s ortorexií, kde jde o extrémnost v konzumaci „zdravých“ potravin,“ říká.

Trpí stejně jako dívky

Proč poruchy příjmu potravy u mužů vznikají? „Těžko říci. Budou kluci, kteří chtějí dobře vypadat, aby se líbili společnosti, ale vzhled je u anorexie a bulimie často zástupný problém a je potřeba najít tu pověstnou žábu na prameni. V tom se kluci a holky lišit nebudou,“ myslí si Eva Chocenská. Léčba poruchy pak probíhá stejně u obou pohlaví. „Problém v léčbě ale může být ten, že muži v této oblasti méně využívají pomoc odborníků,“ doplňuje Jakešová. Podle psychologů je to dané tím, že se muži za svou nemoc stydí víc, než ženy. Ve společnosti je zažitý názor, že pokud má někdo problémy se svým vzhledem a váhou, jsou to ženy. Muži si myslí, že by podobné problémy u nich nikdo nebral vážně, tak se terapii vyhýbají.

Úspěšnost léčby anorexie a bulimie se u mužů podle Chocenské odvíjí podle od věku rozvoje a podstaty rozvoje onemocnění. „Na chlapce není vyvíjen tak velký společenský tlak jako na dívky, ale jinak může být jejich trápení stejně hluboké,“ upozorňuje terapeutka.

 

Anorexie a bulimie versus sociální sítě: Někteří influenceři mohou být nebezpeční, klíčová je ale rodina

Marie Bezděková / 26. 10. 2022

Nikdy nekomentujte, jak vypadají! Jak poznat anorexii či bulimii a jak se od sebe liší?

Marie Bezděková / 19. 10. 2022

Úvodní foto: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM