Sunday Night Cream
Radek Honc
Celý playlist
Poslouchat online
Sunday Night Cream /
Celý playlist
Ostatní

Green Day a jejich hymna šílenců

Redakce
EXPRES OLD(S)COOL: Green Day - Basket Case (1994) | Přestože frontman kalifornských Green Day Billie Joe Armstrong stále vypadá jako středoškolák, slaví 49. narozeniny. Při té příležitosti zavzpomínáme na píseň, v níž se pokusil vyzpívat ze svých úzkostných stavů.
18. 02. 2021


Když dospíval, myslel si, že zešílel. Od smrti otce, který zemřel na rakovinu, když Billiemu bylo deset let, trpěl silnými úzkostmi, a panické záchvaty, které ho často budily ze spaní, se snažil rozchodit nočními procházkami po okolí. "Jediný způsob, jak se s tím srovnat, bylo napsat o tom píseň. Pár let na to jsem se dozvěděl, že trpím panickou poruchou," říká zpěvák, který paranoiu, kterou zažíval, v písni přirovnává ke stavu po požití marihuany. "Je to lůzerská hymna podivínů o stavech, kdy přicházíte o rozum. Většina lidí to zažila," dodává Armstrong.

Pop-punková píseň bez intra, kterou složil ve sklepě studentské ubytovny, kde tehdy žil a která zároveň sloužila jako zkušebna trojčlenné kapely, se objevila na třetím albu Dookie a z Green Day udělala světové hvězdy. Výraz "basket case" se za první světové války používal pro vojáky, kteří přišli o všechny končetiny. Později se vžil jako označení pro labilní nebo šílené osoby. Videoklip, který byl natočen černobíle a dobarven v postprodukci, vznikl v opuštěném blázinci, kde Green Day našli v zubní ordinaci staré otisky čelistí, které si odnesli domů a používali je jako popelníky. Klip byl nominován na devět cen MTV Video Music Awards. Nevyhrál ovšem ani jednu.
Foto:
Green Day

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM