Ostatní

Filmový tip: Moje učitelka chobotnice

Redakce
Dlouho jste necestovali? A co se takhle vypravit do magického chaluhového lesa pod hladinou Atlantiku, kde se jihoafrický filmař Craig Foster skamarádil s chobotnicí?
27. 11. 2020

Mnozí tvrdí, že po zhlédnutí tohoto fantastického dokumentu, který je od září k vidění na Netflixu, přestali jíst chobotnice. A není divu. Pohádkový příběh začíná před deseti lety, kdy dnes dvaapadesátiletý dokumentarista Craig Foster pracovně i lidsky vyhořel a vrátil se do rodného domu v Západním Kapsku, bičovaného divokými vlnami mysu Dobré naděje. Začal se potápět v osmistupňové vodě (bez neoprenu a kyslíkové bomby) a prozkoumávat kouzelný chaluhový les plný barevných tvorů.

Jednoho dne během své výpravy narazil na zvídavou chobotnici, která s ním navázala kontakt, a rozhodl se navštěvovat ji u jejího doupěte den co den. Postupně se mezi nimi vytvořilo zvláštní pouto a tento fascinující živočich, schopný měnit barvu i tvar a vymýšlet strategie k lovu či ochraně před predátory, inteligencí srovnatelný s kočkou, psem či nižšími primáty, dovedl Fostera k duševní transformaci. Při sledování snímku, který odkrývá nádheru podmořského světa v dechberoucích detailních záběrech na jeho obyvatele, si budete zakrývat oči během napínavých scén boje o život a sahat po kapesnících, protože, co naplat, chobotnice žije pouhý rok.

Po mimořádném dokumentu Davida Attenborougha tu tak máme další apel, jak moc je důležité vrátit se znovu k přírodě, naslouchat jí, nechat se jí obohatit nebo i léčit.


Foto: Netflix

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM