Ostatní

Filmový tip: Chlast

Redakce
Dánský kandidát na Oscara, tragikomedie s Madsem Mikkelsenem a vysokým promile, je jedním z nejlepších filmů, které se loni ohřály v českých kinech. Tak si nalijte sklenku něčeho dobrého a vzhůru za dobrodružstvím čtyř učitelů, kteří podnikli jeden nevšední experiment...
11. 01. 2021

Režisér Thomas Vinterberg film původně zamýšlel jako oslavu alkoholu, podporován vlastní dcerou Idou, která si měla zahrát dceru hlavního hrdiny. Čtyři dny před natáčením ale devatenáctiletá Ida zemřela při autonehodě. Vinterberg se navzdory osobní tragédii rozhodl natáčení spustit, ovšem se záměrem natočit snímek jako oslavu života, během kterého občas potřebujeme vzkřísit vyhaslou jiskru.

Letití kamarádi, učitelé ze střední (tři z kvartetu herců, jejichž souhra je fantastická, s režisérem spolupracovali na skvělém snímku Hon), si uvědomují, že jim zatuhává krev. Zabředli do stereotypu, rodinný život jede na setrvačník, který zadrhává, a učení už dávno nebaví je ani jejich žáky.

Je tu ale naděje na změnu. Norský filozof a psychiatr Skarderud totiž přišel s hypotézou, že pokud si člověk bude celý den udržovat mírnou hladinku alkoholu v krvi, vlijí se mu do ní společně s pivem, vodkou nebo bourbonem také radost, odvaha a sebevědomí. Kamarádi se tedy rozhodnou vyzkoušet teorii v praxi, a jelikož jsou první výsledky více než uspokojivé, zkusí přitvrdit.

Chlast-foto-Film-Europe.jpg

Vinterberg ve své koktejlové odysee zkoumá s humorem, ale i mírně zdviženým prstem (aniž by jakkoliv moralizoval), fenomén alkoholu, který je v dnešní společnosti všudypřítomný. Ústředním tématem Chlastu je ale krize středního věku a Madds Mikkelsen excelentním citlivým zpodobněním vyhaslého muže, který po cestě ztratil sám sebe, opět dokazuje, že je jedním z nejlepších herců své generace. Ve svém strhujícím závěrečném tanci při písni What A Life dánské kapely Scarlet Pleasure vysílá signál, že vůli udržet si svobodného ducha, vnitřní dítě a dokázat žít naplno i s pár křížky na hrbu nenajdeme na dně sklenky, ale sami v sobě.



Chlast (Druk)

Režie: Thomas Vinterberg
Hrají: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe a Magnus Millang
Kde se dá vidět: Chlast do svého programu často zařazuje virtuální kino Edison filmhub, k vidění bývá i v Autokině Strahov




Foto: Film Europe

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM