Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Filmex: Eliška Křenková a Martin Kyšperský vítají Marťanské lodě

Redakce
Do kina připlouvají Marťanské lodě, romance z Brna s podtitulem O lásce, odplouvání a múzách. A smykem přijíždí zábavný i dramatický česko-slovenský dokument režiséra Mira Rema z moravsko-slovenského pohraničí.
20. 09. 2021

Marťanské lodě

V prvním celovečerním hraném filmu režiséra Jana Foukala, který je jako písničkář známý pod jménem Johannes Benz, se představí Eliška Křenková jako psycholožka Eliška a frontman kapely Květy Martin Kyšperský jako muzikant Martin. Inspirací pro vznik snímku se stala stejnojmenná kniha básní Aleny Černé a Martina Kyšperského, který pro potřeby filmu následně sepsal své vlastní vzpomínky.

Křehký civilní příběh osudového setkání vypráví o tom, jaké to je, když se stane něco “velkého”. Martin a Eliška se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Eliška Martina pozve na přednášku, kterou pořádá. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska a po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být. Každý příběh má ale své “ale” a to na sebe ani v tomto případě nenechá čekat. Vyléčí vesmírná láska všechny bolesti?

Filmovou hudbu nahrál orchestr Berg, dirigoval Albert Romanutti z kapely Bert Friends, ve filmové kapele Mulet hrají kromě Kyšperského také Jiří Konvalinka a Cyril Kaplan ze skupiny Vložte kočku. 

Láska pod kapotou

Odhodlaný zemitý padesátník Jaroslav má v životě dvě vášně: Rychlá auta a školní lásku Jitku, která mu po zpackaném manželství vrátila chuť jít dál. Jitka je služebně nejstarší autokrosovou řidičkou v Čechách a sotva by našla lepšího mechanika a kouče, než je Jaroslav. Ten pro ni staví z ojetin závodní auta a společně doufají ve vítězství. Sportovní klání je ale jen kulisou pro skutečný “závod života”, ve kterém tento pár zatím vůbec nepatří mezi favority. Třetí zásadní postavou filmu je pak Jaroslavova matka Jiřina. “Jaroslav se nevzdal, jde si svou cestou, hraje na vlastním písečku s vypětím všech sil, které mu ještě zbývají. I po tolika fackách se nevzdává. Je to fascinující,” říká režisér, který své hrdiny sledoval tři roky.


Kam dál? Herecké hvězdy v hudebních klipechTitulní foto: 4Press

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM