Ostatní

Filmex Dotočná: Festivaly v plném proudu, Rusko zakázalo Verhoevena

Redakce
V Praze se rozběhl Febiofest, v Plzni se chystá Finále. Ceny Emmy posbíraly streamovací služby s Netflixem v čele. Nový film Paula Verhoevena Benedetta se do ruských kin nepodívá.
21. 09. 2021

Febiofest v plném proudu

Až do pátku v pražském Slovanském domě probíhá filmový festival Febiofest, který letos představí přes 100 filmů a s vybranými snímky se poté rozjede do kin po celé republice. Pražské zakončení bude patřit filmu Otec, který přinesl Anthonymu Hopkinsovi Oscara za ztvárnění postavy starého muže, který trpí demencí.

Finále Plzeň představí české novinky

Filmový festival začne tento pátek také v Plzni. Finále Plzeň je soutěžní přehlídka českých a slovenských celovečerních snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů. Zahájení bude patřit premiéře animovaného snímku Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové o lásce české ženy a agfhánského muže, který přijde do kin za měsíc. Film má dvě jazykové verze – jednu namluvenou českými herci se Zuzanou Stivínovou a Hynkem Čermákem v čele a druhou, kde mluví Afghánci ve studiu v Kábulu. Někteří z nich, zejména děti, by také měli přijet na zahájení plzeňského festivalu. „Možná to bylo poslední, co se tam natáčelo. Studio už je, myslím, rozprášené,“ říká autorka knižní předlohy Petra Procházková.

Cenám Emmy kralovala Koruna

Letošní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb. Seriál společnosti Netflix Koruna si vysloužil vítězství v kategorii nejlepší drama a ovládl i herecké kategorie. Cenu obdržela Olivia Colman, představitelka Alžběty II., Josh O’Connor jako princ Charles, Tobias Menzies za ztvárnění prince Philipa a Gillian Anderson jako Margaret Thatcher. Koruna si celkem odnesla jedenáct sošek.

Cenu za nejlepší minisérii získal rovněž netflixovský Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem je Ted Lasso z prostředí fotbalu z platformy Apple TV+.

Ocenění za herecké výkony v minisériích získaly Kate Winslet, která v sérii HBO Mare of Eastown vyšetřovala vraždu, a Ewan McGregor, který se převtělil do homosexuálního módního návrháře Halstona na obrazovkách Netflixu.

Čtěte také: Herecké hvězdy v hudebních klipech

Rusko zakázalo Benedettu

Ruské úřady zakázaly promítat nejnovější snímek nizozemského režiséra Paula Verhoevena Benedetta. Tamní Ministerstvo kultury zatím nesdělilo, proč erotické melodrama o lesbickém vztahu jeptišky ve zdech toskánského kláštera ze 17. století nedostalo v Rusku zelenou, ale důvody jsou zřejmé – ruské zákony zakazují propagovat „netradiční“ modely chování a soužití. Režisér musel ale svůj film hájit i na jihu Francie před kritikou, že je rouhačský. „Nechápu, jak může být rouhačské něco, co se skutečně stalo,“ řekl na tiskovce. „Můžete mluvit o tom, jestli to bylo špatné, nebo ne, ale nemůžete změnit historii. Podle mě je slovo ‚rouhání‘ v tomto případě pitomé,“ dodal Verhoeven.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM