Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Fenomén drag show: Od Shakespeara až po Netflix

Redakce
Drag zažívá největší boom v historii a RuPaul (61) si může připsat pořádné zásluhy. To díky němu se muži v dámských kostýmech stávají globálním trendem, objevují se v mainstreamových médiích a zdobí obálky módních magazínů. Pánové v šatech ovšem nejsou výdobytkem moderní společnosti, po divadelních prknech se procházeli už za Shakespeara. Nevěříte?
22. 03. 2022

Počátky dragu sahají do daleké historie. Ještě než se ale vydáme po jeho stopách, pojďte si s námi připomenout, o co vlastně jde a v čem se liší od klasické travesti show.

Čtěte také: Sam Brinton a ti druzí aneb Koho se snažili "vyléčit" z homosexuality konverzní terapií

Co je drag?

Druh umění, které v sobě snoubí tanec, lip sync, výrazný make-up, paruky a propracované kostýmy, se nazývá anglickým slůvkem drag. Do češtiny se překládá jako táhnout. To proto, že ženské šaty muži během představení táhli po podlaze. Pod pojmem drag queens se schovávají pánové v dámském převleku a na současné scéně mají jasnou převahu. Označení drag king se používá pro ženu vystupující v mužské masce. O takové popularitě, jaké se těší její protějšek, si však zatím může nechat jen zdát.

Travestita vs. drag queen

Lidem, kteří se převlékají do šatů opačného pohlaví, se rovněž říká travestité a tento termín je dobře znám i u nás. Ostatně sehnat lístek na travesti show není v České republice žádný problém. Vystupující si vyberou jednoho interpreta, kterého napodobují a čím více to přeženou, tím lépe. Mezi nejčastější volby patří imitace Tiny Turner (82), Beyoncé (40) nebo třeba Hany Zagorové (75) či Heleny Vondráčkové (74). Oproti travestitům si drag queen většinou vytvoří vlastní alter ego, slavnými osobnostmi se pouze inspiruje. RuPaul říká, že se neobléká jako žena, obléká se jako drag queen. A to je rozdíl.

Herci v šatech

Ačkoliv vám podobná zábava může připadat jako vynález jednadvacátého století, opak je pravdou. Obecenstvo na ni stálo frontu mnohem dříve. První základy jí položil už starověk. Vždyť v divadle antického Řecka směli na jeviště vstoupit pouze muži, a pokud hra vyžadovala ženskou roli, nezbylo jim nic jiného, než se jí zhostit v plné parádě. Ani v Shakespearově divadle na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století byste žádnou herečku ještě nenašli. Hlavní aktéři se tedy během představení převlékali do dámských kostýmů. Nutno podotknout, že nejde o význam drag queen v pravém slova smyslu, nicméně v tom lze určitě hledat základy.

Filmové tipy

V novodobé historii přiblížil tematiku dragu filmový průmysl. Road movie s názvem Dobrodružství Priscilly, královny pouště z roku 1994 pojednává o trojici umělců – dvou homosexuálech a jednom transexuálovi, kteří se vydávají na cestu za angažmá. Snímek se stal kultovním v LGBTQ+ komunitě a získal hned dvě oscarové sošky, za nejlepší kostýmy a nejlepší masky. Skvělá je také komedie Tři muži v negližé (1995) s Wesley Snipesem (59) a Patrickem Swayzem (†57) v hlavních rolích. Absolutním trhákem dnešním doby je ale americká reality show RuPaul’s Drag Race (2009–2022). Vítěznou drag queen vybírá porota v čele RuPaul Andrem Charlesem, nejznámějším představitelem dragu vůbec. Na Netflixu je k dispozici třináct sérií.

Kam dál: Slavné bisexuálky: Které hvězdy milují ženy i muže a kdo z nich má zvláštní požadavky na své partnerky?

Zdroj úvodní fotografie: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM