Ostatní

Expres Top: Dva hyperaktivní hudebníci ovládají hitparády

Redakce
Pomalu, ale jistě se blížíme do finále roku 2021. Kapely zpěvačky a zpěváci překotně vydávají novou hudbu, aby si zajistili vánoční prodeje. A my na to celkem dobře slyšíme. Nová hudba nás zajímá, a tak se jí budeme věnovat.
05. 12. 2021

Novinka: Adele – Oh My God

O pozornost si řekla Adele listopadovým singlem 30. To je jako zpovědnice téhle britské superstar a pomáhal jí s ním geniální producent Greg Kurstin. Po první nahrávce Easy On Me je tu albová dvojka Oh My God na které se Kurstin podepsal i autorsky. Mimochodem jako druhý singl byl před časem ohlášen song I Drink Wine, nakonec se rozhodlo, že Oh My God je vhodnější.

https://www.youtube.com/watch?v=uKBSeoVduqY

Legendární Saskia Burešová na Expres FM: Hudební kalendárium pro 48. týden

10. The War On Drugs & Lucius – I Don't Live Here Anymore

Až budou šestičlenní The War On Drugs společně s dvojicí Lucius na podiu, bude to logistický problém. Ale všechno má řešení. Na konci října vydali The War On Drugs album I Don't Live Here Anymore a zároveň také oznámili své turné, v jehož rámci na jaře objedou západní Evropu.

Novinka: Oden & Fatzo – Lauren

Francouzští elektroničtí Oden před časem spíchli s djem Fatzem bootleg od kanadského indie seskupení Men I Trust. Ten se následně objevil i na YouTube. A poté, co nasbíral dva miliony zhlédnutí, už nezbývalo nic jiného než remix prohlásit za oficiální. A to je celý příběh novinky Lauren.

9. Shygirl – Cleo

Shygirl není jen skvělá v disciplíně rap, ale je doma i ve zpěvu. Dokázuje to v single Cleo. A kdyby jí nešla hudba, může se klidně živit jako fotografií, kterou vystudovala.

Novinka: Wet Leg – Wet Dream

Rhian Teasdale a Hester Chambers se potkaly na škole v Newportu a po deseti letech se spojily v indie zjevení Wet Leg. Stačily dva songy a hned bylo na Ostrovech pozdvižení. Osmého dubna jim vyjde debutová deska a nejpíš to bude pořádná jízda.

8. Jordan Haj & Emma Smetana – By Now

Stačí jeden pobyt na Bali a hned máte námět na nový song. To se stalo právě v tomto případě Jordanu Hajovi, který vtáhl do tohoto příběhu i ženu svého života Emmu Smetana.

Emma Smetana a Jordan Haj: Děláme spolu hudbu i děti

Novinka: Alfie Templeman – 3D Feelings

Alfie Templeman v osmi začal tlouct do bicích, v deseti se naučil na kytaru, načež zjistil, jak využívat počítač a midi ke skládání hudby. Doma měl velkou podporu a máma ho ještě popohnala k tomu, aby chodil na zpěv. EP vydává od třinácti let, a když jsme ho tady u nás v rádiu poznali, už mu bylo šestnáct. To se nám tu představil se singlem Happiness In Liqiud Form. Do té doby platilo, že si Alfie všechno nahrával, skládal a produkoval sám. Ovšem se stejnojmenným singlem a albem už mu dobrou radou pomohl Justin Howard-Young z Vaccines. Alfie o sobě říká, že je totální amatér, který skládá ve svém pokoji a má tolik zkušeností, aby udělal hudbu, která nebude jen změtí zvuků.

7. Ed Sheeran – Overpass Graffiti

V pátek vyšel Edu Sheeranovi ještě novější song, než je Overpass Graffiti z desky = [equals]. S Eltonem Johnem totiž nahráli čistě vánoční song Merry Christmas. Ale my ty jejich rolničky zatím necháváme spát.

Novinka: Mitski – The Only Heartbreaker

Japonsko-americká indiepoprocková diva Mitski Miyawaki – narozená jako Mitsuki Laycock – už má ve svých jedenatřiceti letech pět alb. A také složila hudbu k sci-fi westernu This Is Where We Fall. Šestá deska s názvem Lauren Hell je hotová a vyjde 4. února. Ruku v ruce s deskou vyjede Mitski i na americko-evropské turné, které bude mít i zásah v Praze. Konkrétně vystoupí 18. května v Divadle Archa. Lístky ale už neseženete.

6. Franz Ferdinand – Billy Goodbye

Franz Ferdinand je skotský fenomén, který zaparkuje kamiony s aparaturou i v Čechách. Na konci dubna se na jejich výběrovou desku Hits To The Head včetně zbrusu nové záležitosti Billy Goodbye podíváte pěkně zblízka v hale Forum Karlín.

5. Charli XCX & Christine And The Queens & Caroline Polachek – New Shapes

Kdo sleduje zpěvačku Charli XCX, pak ho od hudby odpoutalo video, v kterém ohlašuje, že v Australských hudebních cenách se stala nejlepší popovou skladbou nahrávka Stay od Kid Laroi a Justina Biebera. V samotém videu neuhlídala půlku svého poprsí. Místo toho, aby video přetočila, nechala své ňadro rozpixelovat. A za den měla na Twitteru hned na půl milionu zhlédnutí.

Charli XCX exkluzivně: Nová deska bude popová, chtěla bych moderovat

4. Foo Fighters – Love Dies Young

Zdá se, že Dave Grohl je k neutahání: Foo Fighters letos vydali řadovou desku Medicine At Midnight, z níž pochází i aktuální singl Love Dies Young, album předělávek Bee Gees Hail Satin (pod psaudonymem Dee Gees) a teď se baví sérií Kurstin x Grohl: The Hanukkah Sessions. Ač není židovského původu, už druhým rokem zpříjemňuje Židům chanuku předělávkami různých hitů z historie pop music. Samozřejmě od umělců s židovským původem, jako jsou Barry Manilow, David Lee Roth, Ramones a další. Celý projekt zaštiťuje výše již zmíněný producent Adele, Halsey, Pink, Lily Allen, Becka, Paula McCartneyho a Foo Fighters Greg Kurstin.

3. Silk Sonic – Smokin Out The Window

Anderson .Paak a Bruno Mars nedávno prozradili, že nebýt covidu, tak by asi nikdy nedotáhli do konce nápad udělat superskupinu, která vytvoří desku plnou R'n'B ve stylu devadesátkových hitmakerů Boyz II Men. A fanoušci je donutili, aby album An Evening With Silk Sonic nevydali až v únoru 2022, jak bylo původně v plánu, ale ještě letos. A to je moc dobře, protože albem si zajistili nominace na Grammy.

2. Metronomy – It's Good To Be Back

Frontmanem kapely Metronomy je Joseph Mount. Ten je nejen hybnou, ale především tvůrčí silou téhle pětice z Brightonu. Příští rok se můžeme těšit na jejich sedmou řadovku Small World. Z ní zatím známe jen pilotní song It's Good To Be Back.

Top Tip: Kid Laroi & Justin Bieber – Stay

O nejlepším popovém songu v Austrálii už byla zmínka výše v souvislosti s prsní aférou Charli XCX. Jeho tvůrcem je osmnáctiletý mladík Kid Laroi, který v červenci vydal sérii mixtapů s názvem Fuck Love. Ve třetím díle série se objevuje i kanadský zpěvák Justin Bieber, od kterého si Kid Laroi vypůjčil kus songu Unstable. O produkci se postarala další globální hvězda Charlie Puth. Song Laroie vystřelil do nominací na nejlepšího umělce v Austrálii, kterou proměnil. V českých streamovacích službách je tahle skladba aktuálně třetí nejposlouchanější.

EXPRES TOP: Post Malone & The Weeknd – One Right Now

Rapper a zpěvák, pro polský magazín Newonce řekl, že pokud chcete přemýšlet o životě, nesmíte poslouchat rap. Dalo se čekat, že do tohoto "problému" bude mít multimilionář Post Malone svůj vhled. Chlapík, který se nikdy nenudí, je aktuálně zaneprázdněn produkcí čtvrtého alba, které ještě nemá název. Do studia si přizval dalšího hyperaktivního hudebníka, kanadského zpěváka The Weeknda.

Kam dál? Mladí a mrtví. Hudebníci, kteří si slávu neužili


Foto: Post Malone

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM