Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Nejšťastnější země světa: Žebříček vede Finsko, bodovalo i Česko

Redakce
World Hapiness Report je žebříčkem, který hodnotí země světa z hlediska míry štěstí. Letos mu vévodí Finsko, výborně si vedou i ostatní severské země. Do první dvacítky se podařilo "probojovat" i Česku. Jak si vedou další země, kde se žije lidem nejlépe?
20. 03. 2022

Dvacet nejšťastnějších zemí světa

Pravidelně je sestavován tzv. World Hapiness Report, tedy žebříček hodnotící země světa z hlediska míry štěstí. Jeho tvorbu má na starost OSN, která čerpá z dostupných údajů o 150 zemích světa. Letos World Hapiness Report slaví desáté výročí. Tento ročník je dalo by se říci speciální, svět má totiž za sebou mimořádně těžké období po boji s pandemií Covidu-19, která měla dopady na všechny sféry našeho života. John Helliwell, jeden ze tří autorů zprávy, je překvapen jedním konkrétním zjištěním: "Velkým překvapením bylo to, že celosvětově, nekoordinovaně došlo k velkému nárůstu všech tří forem laskavosti."

Lidé jsou ochotnější přispět na charitu, dobrovolničit či nezištně pomoci cizímu člověku. V roce 2021 byl zaznamenán zejména nárůst ochoty pomoci neznámým lidem oproti roku 2020. Globální průměr těchto tří forem vyskočil v roce 2021 přibližně o 25 % ve srovnání s úrovněmi před pandemií, uvádí zpráva.

Původně kriminálníci, dnes elitní armáda: Jak se změnila cizinecká legie?

Žebříček vede Finsko, umístilo se i Česko

Žebříček dvaceti nejšťastnějších zemí světa vypadá následovně:

  1. Finsko
  2. Dánsko
  3. Island
  4. Švýcarsko
  5. Nizozemí
  6. Lucembursko
  7. Švédsko
  8. Norsko
  9. Izrael
  10. Nový Zéland
  11. Rakousko
  12. Austrálie
  13. Irsko
  14. Německo
  15. Kanada
  16. USA
  17. Velká Británie
  18. Česko
  19. Belgie
  20. Francie

happy-friendship.jpg

Slavit může zejména Finsko, které se vítězem žebříčku stalo již popáté v řadě. Výborných výsledků dosáhli i ostatní země severní Evropy – Dánsko, Norsko, Švédsko a Island. Slavit může i Francie, která v rámci tohoto žebříčku dosáhla zatím nejlepšího výsledku. Naopak Kanada zažila dosud největší propad. Report bral v potaz kritéria, jakými jsou: průměrná délka zdravého života, HDP na hlavu, míra korupce, sociální podpora od státu v případě nouze, štědrost v rámci komunity či svobodu činit klíčová životní rozhodnutí. Skvělou zprávou je, že se do dvacítky nejšťastnějších zemí dostalo i Česko, kterému náleží 18. příčka.

Máte strach, že se bude opakovat okupace? Čtyři důvody, proč to nehrozí

Bohužel se do Top 20 nedostalo sousední Slovensko, to skončilo celkově na 35. místě. Na opačném konci žebříčku, čili mezi nejméně šťastnými zeměmi, se ocitly státy jako jsou Zambie, Malawi, Tanzanie, Sierra Leone, Lesotho, Botswana, Rwanda, Zimbabwe, Libanon či Afganistan.

Dobré zprávy v těžké době

Ačkoliv se může zdát, že dobrých zpráv je poslední dobou opravdu pomálu, přece jen se objevují i jiskřičky naděje. Ve zprávě se píše například o tom, že klesá míra obav a stresu. Zatímco v roce 2020 hodnota stresu a obav vzrostla v průměru o 8 % oproti stavu před pandemií, v roce 2021 to bylo o 4 %.John Helliwell si to vysvětluje tím, že lidé už neměli takový strach z neznáma, už věděli, co zhruba mohou očekávat, i když tam dle jeho slov byla "nová překvapení". Hodnocení průměrného života "zůstalo během pandemie pozoruhodně odolné" s negativními a pozitivními vlivy, které se navzájem kompenzují, uvádí zpráva. Ve reportu jsou také patrné generační rozdíly. Zatímco spokojenost se životem klesla u mladé generace, u lidí nad 60 let mírně vzrostla.

Zdroj úvodní fotografie: Profimedia, zdroj fotografie v textu: Freepik
Zdroje informací:
World Hapiness Report, CNN



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM