Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Ostatní

Drogy: Poznáte jejich uživatele ve vašem okolí?

Redakce
Snad každý ví, že drogy jsou nebezpečné a škodlivé. Víte ale, jak člověka, který je užívá, poznat ve vašem okolí? Zde jsou nejčastější příznaky, u kterých byste měli zpozornět!
25. 06. 2021

Náhlé změny v chování

Všímejte si náhlých změn v chování, jako jsou přehnaná až euforická radost nebo naopak hluboká sklíčenost. Varovným signálem může být také náhlé časté zapomínání, vynechávání domluvených schůzek a odmítání komunikace.

Podivná chůze, rychlé pohyby a řeč

Zrychlení je typické obzvlášť pro uživatele stimulačních látek, jako je pervitin, amfetamin nebo třeba extáze. Obzvlášť při akutní intoxikaci mají jejich uživatelé touhu si překotně povídat, zuřivě gestikulují a dělají nekontrolované prudké pohyby (tzv. vykroucenost). Velká část uživatelů drog chodí specifickou chůzí, kdy uživatelé široce máchají rukama, hlavou se dívají upřeně dopředu a příliš si nevšímají okolí.

Čalouník, striptér, drogový dealer. Čím se živili, než se stali hvězdami?

Opakující se činnosti a pohledy do prázdna

Jedná se o "záseky", kdy se uživatel vlivem intoxikace drogou zasekne v určité činnosti. Můžete tak dotyčného spatřit, jak už si po několikáté přerovnal věci na stole, jak už několik hodin stojí před zrcadlem a češe se, nebo jak několik minut v kuse hledí na jedno a totéž místo.

Rozšířené či zúžené zorničky, zarudlé oči

Oči jsou nejen oknem do duše, ale i poměrně spolehlivým indikátorem požití omamných a psychotropních látek. Zatímco po aplikaci pervitinu, amfetaminu nebo třeba LSD jsou zorničky rozšířené téměř přes celé duhovky, při aplikaci heroinu jsou zorničky zcela zúžené. Jedná se o častou filmovou chybu, kde se zorničky uživatelů heroinu většinou rozšiřují. Zarudlé oči bývají typické pro uživatele kokainu a marihuany.

Těmto slavným hvězdám drogy zničily kariéru

Vpichy na těle

Navzdory všeobecnému přesvědčení, že uživatelé drog si látku aplikují většinou do žil na rukou, i oni se obzvláště v počátcích snaží svou závislost skrýt. Vpichů si tak všímejte především na zakrytých částech těla, například mezi prsty na nohou.

Podvýživa, zhoršená kvalita pleti a vlasů

Jelikož většina drog potlačuje chuť k jídlu, při jejich dlouhodobém užívání dochází k podvýživě. Vzhledem k nedostatku vitamínů, minerálů a samotnému zamoření organizmu toxickou látkou již po krátké době užívání většiny drog dochází k rapidnímu zhoršení kvality pleti i vlasů. Objevují se boláky po celém těle, strupy v obličeji, vlasy jsou řídké a bez lesku. Na těle se mohou také objevit modřiny, abscesy (v okolí vpichů) a v krajním případě také nekróza, kdy zanícená tkáň začne postupně odumírat.

Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?

Podivné předměty

Našli jste u blízké osoby krátce sestřižené brčko? Mohlo by se jednat o pomůcku k tzv. šňupání, kdy uživatel pomocí brčka drogu nasaje do nosu. Lžička, zapalovač a kousek vaty jsou zase pomůckou pro nahřívání drogy při nitrožilní aplikaci. Nejvíce výmluvný je však nález injekční stříkačky, kdy nejrozšířenější mezi uživateli drog jsou takzvané. inzulinky (původně určené pro aplikaci inzulinu).

Foto: ProfimediaDiskuzeVstoupit do diskuze

Sdílejte

Další na Expres FM