Starmix /
Celý playlist
Ostatní

Donald Trump vs. hudební průmysl

Redakce
Donald Trump se (nejen) díky svému prezidentství několikrát zapsal do dějin. Jako první žijící prezident za půldruhého století se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. A navíc jako první prezident čelí již druhému impeachmentu. Prvenství má ale i hudební. Žádný jiný prezident nebyl tolikrát zmíněn v hudební tvorbě amerických interpretů, mezi kterými vedou hlavně rappeři.
26. 01. 2021

Párkrát se sice objevil i v písních jiných žánrů, ale hiphopové songy s odkazem na Donalda Trumpa suverénně vedou. Dalo by se říct, že ve své době byl (dnes už bývalý) prezident múzou amerických rapperů. Do songů, se ale zprvu nedostal v návaznosti na své prezidentství, ale hlavně díky svému bohatství.

Obdiv k jeho bohatství…

Vezmeme to ale hezky popořadě. První, kdo použil jméno Donalda Trumpa do svého textu byli Beastie Boys ve svém songu Johny Ryall. Ten byl součástí jejich druhé desky Paul’s Boutique z roku 1989. V té době byl Trump už známým miliardářem a do jisté míry se z něj stával symbol amerického bohatství. Symbol, jehož zrodu pomohl i rap.

Zpočátku byl Donald Trump mezi rappery víceméně obdivován, a to právě díky svému bankovního účtu. Podstatná část rapového mainstreamu je postavená na chlubení se úspěchem, penězi a krásnými ženami – tohle všechno on prostě ztělesňoval. V textu se tedy objevoval jako někdo, ke komu se samotní interpreti v nadsázce přirovnávali. Existuje dokonce studie, která uvádí, že mezi lety 1989 až 2016 bylo 60 % odkazů na Donalda Trumpa v americké hudbě vyloženě pozitivních a jen pětina negativních.Mac Miller – Donald Trump

Ideálním příkladem takové tvorby je třeba jeden z největších hitů rappera Mac Millera. V textu stojí “Take over the world when I’m on my Donald Trump shit. Look at all this money, ain´t that some shit”, což se dá volně přeložit jako “Ovládnu svět jak Donald Trump. Koukněte na všechny ty prachy, to nejsou žádný sra*ky”.

Mac Millerovi k úspěchu jeho hitu ostatně pogratuloval i samotný titulní hrdina. “Hodně lidí mi volá kvůli nové písni Mac Millera. Možná by mi za to měl zaplatit hodně peněz, ale prý to má obrovský úspěch, takže na něj jsem hrdý. Ještě jsem to neslyšel a asi to nebude úplně slušný text, ale píseň Donald Trump už si poslechlo 20 milionů lidí. Jsem na něj opravdu hrdý”, vzkázal ve videu na YouTube. Dodnes nevíme, jestli si teď už bývalý prezident tenhle song poslechl, ale na Youtube má k dnešnímu dni víc než 188 miliónů přehrání.… nenávist k jeho politice

A pak tady jsou songy, které vznikly během Trumpova období v prezidentském úřadě a ty už tak pozitivní nejsou. Naopak drtivá většina americké rapové scény, včetně těch, kteří ho v minulosti opěvovali, se do něj začala navážet, a to hlavně kvůli jeho kontroverzním výrokům, protiimigrantské politice a rozdělování americké společnosti. Například výše zmíněný Mac Miller se proti Trumpovi veřejně vymezil v roce 2016, kdy odsoudil jeho rasové názory během jeho prezidentské kandidatury.

Mezi nejhlasitější odpůrce 45. prezidenta USA patří jeden z nejvýznamnějších rapperů vůbec, detroitský Eminem. Ten například v roce 2017 natočil freestyle rap pro BET Hip Hop Awards, jehož celý text je Trumpovi věnován. Eminem v textu doslova posílá do patřičných míst všechny své fanoušky, kteří stojí na straně Donalda Trumpa. Do té doby se žádný mainstreamový rapper nepostavil proti svým fanouškům pro jejich politické vyznání. Eminem Trumpovou kritiku nešetřil ani na svých albech Revival (2017) nebo Kamikaze (2018), kde ho často nazývá rasistou a přirovnává ho k nacistovi nebo rovnou k Hitlerovi.

Eminem

Eminem má na Donalda Trumpa jasný názor. Foto: Eminem

Do Donalda Trumpa se v té době už neopírali jen rappeři, ale přidali se i další hudebníci, a to také díky aktivitě amerického spisovatele a aktivisty Dava Aggerse, který před volbami v roce 2016 rozjel svůj projekt “30 songs, 30 days”, ve kterém chtěl oslovit 30 interpretů k propůjčení svých songů pro antikampaň. Písní se nakonec sešlo 50 a mezi desítkami interpretů byla i jména jako Death Cab For Cutie, Franz Ferdinand, R.E.M. nebo Moby. Nejednalo se však o novou tvorbu, ve které by byl Donald Trump zmiňován, ale o starší tracky většinou s politickým podtextem.

V druhé polovině Trumpova prezidentského úřadu pak došly nervy i interpretům jako Madonna, Beyoncé nebo Pearl Jam. Právě rockeři ze Seattlu se můžou pochlubit nejčerstvějším “kopnutím” do Trumpa a to z jejich loňské desky Gigaton, kde v songu Quick Escape Eddie Veder zpívá: “The lengths we had to go to then to find a place Trump hadn’t fucked up yet”.

Výběr skladeb s Donaldem Trumpem

Beastie Boys – Johny Ryall (1989): “Donald Trump and Donald Tramp living in the men’s shelter”

Lou Reed – Sick of You (1989): “They ordained the Trumps and then he got the mumps”

Ice Cube – I Gotta Say What Up (1990): “I gotta say what’s up to Digital Underground and Humpty Hump / Cause he makin’ more than Donald Trump, you know what I’m sayin’, yo”

A Tribe Called Quest – Skypager (1991): “Beeper’s goin off like Don Trump gets checks”

Redman – Da Funk (1992): “I’m back with the funk, chump / You want funk, how many lumps? / I got spunk / I’m well known like Donald Trump”

Ol´ Dirty Bastard – Protect Ya Neck II The Zoo (1995): “Warning you chump, brain is out for lunch/Given the power punch, soon to be paid like Donald Trump”

Kool G Rap – Mafioso (1998): “Can’t stop until I got a casa up in Trump plaza”

Nas – Money Is My Bitch (1999): “The best couple they seen since Trump and Marla Maples”

Cypress Hill – Can I Live (2001): “We tryna get money so we can be livin’ like Trump”

Ludacris – Hip Hop Quotables (2003): “I buy cars with straight cash, have meetings with Donald Trump”

Jay-Z – What More Can I Say (2003): “I’m at the Trump International: ask for me I ain’t never scared”

Kanye West – So Appalled (2010): “Balding Donald Trump taking dollars from y’all”

Rick Ross – Pirates (2012): “Resurrection of the real, time to get the richer than Trump”

Beyonce & Nicki Minaj – ***Flawless Remix (2014): “He want ‘Monster Nicki’ in Sri Lanka I told him, ‘Meet me at the Trump, Ivanka'”

Kendrick Lamar – Black Friday (2015): “I’m the son of the pioneer that got you near the sun / Play with him, bitch you better off voting for Donald Trump”

The Game – El Chapo (2015): “This is goons day, I can have Guadalupe / Come through and knock Donald Trump out his toupee”

DJ Shadow & Run The Jewels – Nobody Speak (2016): “Flame your crew quicker than Trump fucks his youngest”

Big Sean & Eminem – No Favors (2017): “I’m anti, can’t no government handle a commando / Your man don’t want it, Trump’s a bitch! / I’ll make his whole brand go under”

Eminem – Like Home, Framed a Heat (2017): “Grab you by the *meow*, hope it’s not a problem, in fact / About the only thing I agree on with Donald is that”

Madonna – Batuka (2019): “Get that old man / Put him in a jail / Where he can’t stop us”

Pearl Jam – Quick Escape (2020): “The lengths we had to go to then to find a place Trump hadn’t f’d up yet”Titulní foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM