Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Ostatní

Dětské soutěže krásy: Ukradené dětství a kontroverze

Redakce
Dětské soutěže krásy jsou obecně považovány za dost kontroverzní záležitost. V minulosti byly spojovány s tragédiemi, jako jsou vraždy dětských modelek, a dodnes nad dětskými soutěžemi visí otázky týkající se zneužívání dětí a tenké hranice mezi vykořisťováním a neškodnou zábavou.
13. 12. 2021

Šaty, šperky, šminky, cigarety…

Někdo by mohl namítnout, že se jedná pouze o formu zábavy, kdy si děti přeci samy rády půjčují rtěnku či šperky od maminky. Přesto je však propastní rozdíl mezi obvyklou dětskou zábavou a tunami make-upu, lakem na vlasy a oblečením jako z nevěstince. Příkladem byl například americký seriál Toddlers and Tiaras, jehož odpůrci obvinili jeho dospělé účastníky z řady velmi pochybného chování. Jedním z nich bylo například kontroverzní vystoupení čtyřleté dívky, která měla za úkol se vydávat za zpěvačku Dolly Parton, přičemž měla vycpaná ňadra. Další dívka zas byla oblečená jako slavná postava prostitutky, kterou ztvárnila Julia Robert ve filmu Pretty Woman. Jedna z matek vystupujících v pořadu zas svojí dceři měla dát nápoj zkombinovaný z několika energy drinků. A další z dívek zas při svém vystoupení měla pokuřovat cigaretu, i když se dotyčná cigareta ukázala jako falešná.

Sestry touží otěhotnět ve stejný čas se společným snoubencem

Znepokojivý sexuální podtext

Podle některých odborníků mají tyto soutěže mnohdy ve skutečnosti znepokojivý sexuální podtext. Líčidla a hezké šaty se dětem líbily odjakživa, ale tuny make-upu, holé břicho či podprsenky s kuželovou špičkou jsou pro malé děti příliš. Harvardský sociolog Dr. Hilary Friedman v jednom z rozhovorů uvedl, že díky těmto reality show si lidé začnou myslet, že je toto chování normální a mladé dívky budou těmito pořady značně ovlivněné.

Od make-upu k botoxu

Ačkoliv je nad slunce jasné, že děti nemají žádné vrásky, které by bylo třeba odstranit, některé matky ze soutěží krásy pro děti neváhají svým dcerám botox píchnout. Jednou z nich je například Kerry Campbell, která veřejně přiznala, že své tehdy osmileté dceři Britney před soutěží krásy aplikovala injekčně botox. Podle všeho se hájila Campbell tím, že ji o injekce požádala sama Britney, která během jednoho svého výstupu v televizi prohlásila, že si myslí, že vrásky nejsou na malých holkách hezké. Campbell dále uvedla, že ji o botoxových injekcích vyprávěly i ostatní matky ze soutěží krásy, které botox svým dětem dávají prý také.

Poznejte blíže slavnou kočku, kterou jste určitě na internetu zahlédli i vy

Když si matky plní vlastní sen

Někteří odborníci tvrdí, že soutěž je více o rodiči než o dítěti a že si prostřednictvím těchto soutěží plní rodiče své vlastní sny, které nikdy nedokázali uskutečnit ve svém vlastním životě. Roku 2012 byla provedena studie, kterou provedla Martina M. Cartwrigh z Univerzity v Arizoně. Ta byla přítomna dvěma živým natáčením pořadu Toddlers and Tiaras, pozorovala zde mnoho rodičů a pojmenovala jejich chování jako „princezna v zastoupení“. Definuje to jako posedlost rodičů finančními (a společenskými) příležitostmi, které soutěže poskytují. Jakákoliv rizika pro samotné dítě jsou druhořadá nebo nejsou vhodně zvažována. Poukázala také na to, že v dětských soutěžích se točí miliardy dolarů, což je poměrně šokující, vzhledem k tomu, že se dětské soutěže krásy jeví jako málo známé odvětví showbyznysu.


Úvodní foto: Profimedia

Zdroje: ABCNews, Slate, The list

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM