Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Deset písní, kterými se Elán vepsal do dějin

Redakce
Slovenský Elán je něco podobného jako Karel Gott v našich poměrech. Myslet si o nich můžete co chcete, dokonce nemusíte mít rádi ani jednu jejich skladbu, ale tak nějak nelze pominout, že jsou neodmyslitelnou součástí československých dějin. V těchto dnech Elán slaví čtyřicet let od vydání svého prvního alba. A toto je deset písní, které patří k pilířům jejich kariéry.
02. 12. 2021

Osmý svetadiel (1981)

Přesně před čtyřiceti lety Elán vydal svoje debutové album, jemuž dala název tato píseň. Album vytvořilo hned několik hitů, mimo jiné skladby Mláďatá a Kaskadér, ikonická je však zejména titulní skladba, která dala před deseti lety i název muzikálu, vytvořeného výhradně z písní skupin Elán. Pozoruhodné je, že toto svoje debutové album vydala kapela až po dlouhých třinácti letech existence (vznikla už v roce 1968). Sami hudebníci to ale vysvětlovali tím, že skupinu založili prakticky ještě na škole a členům nějakou dobou trvalo, než se naučili pořádně hrát a hlavně si sehnali pořádné nástroje. To však vysvětluje skutečnost, jak autorsky i instrumentačně vyspělý debut to je.

Meky Forever: Deset nesmrtelných písní slovenského gentlemana

Nie sme zlí (1982)

V roce 1982 vydal Elán druhé album, jemuž dala jméno píseň, kterou složil Jožo Ráž na text Borise Filana, dlouhodobého spolupracovníka kapely. Bylo to taky první album, na kterém se objevilo pozdější slavné logo Elánu. Tím je modrá kaňka s vyplazeným jazykem a navrhl jej slovenský karikaturista a výtvarník Alan Lesyk. Nie sme zlí byla poslední skladba alba, na kterém byly i další tehdejší hity jako Aj keď bez penězí nebo Vymyslená. A existuje k němu i poměrně bizarní klip, ve kterém kapela hraje na molu u písečné pláže poblíž přírodního koupaliště kdesi na Slovensku a pak se její členové zapojí do sportovních her s místňáky.

Zalúbil sa chlapec (1985)

Elán dokázal vždy poměrně šikovně oscilovat mezi popovou přístupností a rockovou důrazností a vše doplnit chytlavým textem, se kterým se dalo dobře ztotožnit. To je i případ skladby Zalúbil sa chlapec, jejíž autorství si opět připsali Jožo Ráž a Boris Filan. Tato skladba navíc poměrně dobře reflektuje i zvuk tehdejší nové vlny a ostrým kytarám v ní sekunduje tepající syntezátor. Skladba pochází z desky Hodina slovenčiny, na kterém je i úspěšná balada Královna bielych tenisiek a píseň Kaskadér bez peňazí, což je docela dobrá textová hříčka poskládaná výhradně z názvu písní skupiny Elán.

Stužková (1985)

Elán velmi dobře dokázal ještě jednu věc. Chytit se v textu nějakého známého obecného tématu, zásluhou čehož se pak píseň v mysli fanoušků s tímto tématem vždycky spojovala. Dokonalou ukázkou toho je písnička, ve které Elán zpívá o iniciačním zážitku všech dospívajících, tedy "stužkovacím večírek", který je jakýmsi povýšením studentů na budoucí maturanty. V textu písně jsou navíc docela dobře vykresleny situace, které se řadě lidi s podobným zážitkem pojí. A pokud jste maturovali v druhé polovině 80. let, nebo v 90. letech, pak je téměř jisté, že jste na tuto píseň na svém stužkovacím večírku divoce pařili a cítili jste se najednou strašně dospělí. A nepochybujeme o tom, že na řadě těchto mejdanů skladba z alba Hodina slovenčiny hraje až dodnes.

Psali jsme: Před 30 lety zemřel Freddie Mercury. Které sólové písně se staly kultem?

Tanečnice z Lúčnice (1986)

V polovině 80. let byla popularita Elánu v Československu opravdu enormní a srovnatelná byla snad jenom ze slávou Olympicu, který tehdy platil za domácí kapelu číslo jedna. A mělo to jeden zajímavý efekt. Když o něčem Elán zpíval, stalo se to populárním taky. To byl případ například bratislavské nemocnice Kramáre, která se dostala do centra dění zásluhou písničky Sestrička z Kramárou, ale taky slovenského folklórního souboru písní a tanců Lúčnica. O ten zásluhou písně Tanečnice z Lúčnice, jejíž text byl vyznáním krás jeho členek, začala najednou projevovat zájem i mládež, které byl celý národopis jinak srdečně ukradený. Píseň otevírala páté album Elánu s názvem Detektívka z roku 1986.

Neviem byť sám (1987)

O tom, do jak velké popularity Elán v Československu dorostl, svědčí už to, že pouhých šest let po svém debutovém albu Osmý svetadiel se dočkal svojí první výběrové kompilace, shrnující to nejlepší z dosavadní diskografie kapely. Jméno dostal podle nově zařazené písně, která je vůbec jedním z největších hitů Elánu. Začíná velmi jemnou melodií, hranou na syntezátor, trochu připomínající spinet, postupně však naroste do skutečné stadionové hymny, kterou s nimi na koncertě ochotně a s dojetím zpívaly desetitisíce jejich fanoušků. A to opět i zásluhou textu, se kterým nebylo těžké se ztotožnit.

Čaba, neblázni (1989)

Dalším důkazem popularity Elánu bylo to, že těsně před revolucí, v roce 1989, vznikl film Rabaka, který byl postavený podle osy, kterou tvořily písně skupiny. Jeho režisérem byl Dušan Rapoš, autor Fontány pre Zuzanu, scénář společně s ním napsal dvorní textař Elánu Boris Filan. Film Rabaka byl hraným dokumentem, kde je trochu reality a trochu fikce, podobně jako v případě filmu Mňága: Happy End, jehož kvalit však v žádném případě nedosahuje. Z celého projektu Rabaka tak přežilo hlavně několik písní. Jednou z nich je poměrně vtipná skladba, jedna z netvrdších rockových věcí z jejich diskografie, o vyhazovači v nočním klubu, kterému všichni přezdívali Čaba a který nikoho, kdo se mu nelíbil, nepustil dovnitř ani přes sliby, výhrůžky či úplatky. Ve filmu Rabaka zazněla mimo jiné i skladba Van Goghovo Ucho.

Kočka (1994)

Pro řadu lidí je tahle píseň nejpokleslejší odrhovačka z repertoáru Elánu, tedy skupiny, která se ve svých počátcích trochu překvapivě inspirovala zejména tvorbou americké progrockové skupiny Chicago. A nezbývá, než jim dát za pravdu. Kočka je skutečně trdlovací píseň s textem plných banalních klišé, napůl zpívaných, napůl recitovaných Jožo Rážem, jakkoliv se tváří invenčně a metaforicky. Ale dost možná právě z těchto důvodů a zásluhou přehledné melodie a refrénu, který svádí ke skupinovému vyřvávání, se stala dost možná nejúspěšnější písní kapely z celých 90. let. Mimochodem, autorem této skladby je Jožo Ráž sám, a to jak hudby, tak v tomto případě i textu. Což tak nějak koresponduje s výše řečeným.

Amnestia na neveru (1994)

Několik výrazných hitů měl Elán i v 90. letech, mezi nimi i tuhle skladbu z alba Hodina angličtiny z roku 1994. Její text byl v lapidární zkratce odkazem na tehdy velmi skloňované slovo, jímž byla amnestie, vyhlášená po zvolení Václava Havla prezidentem. Elán si však slovo použil v trochu jiné souvislosti a do textu si ještě vypůjčil úryvek z lidové písně "Láska, bože, láska, kde ťa ludia berú". Pozoruhodné je, že přestože na většinu interpretů, kteří uspěli v Československu v 80. letech v oficiálních médiích, padal na počátku 90. let prach a výrazně je zastiňovala popularita zahraničních interpretů, Elánu se to zase tak moc netýkalo. Jejich popularita přetrvávala i po revoluci a z tehdy nově vzniklých soukromých rádií zněly jejich písně podobně jako v předešlé dekádě.

Voda, čo ma drží nad vodou (1999)

Ponechme stranou, že tato píseň je v mnoha ohledech poměrně věrnou kopírkou písně Your Song od Eltona Johna (podobný je akordový postup, melodie a vlastně i text slok, ačkoliv je to udělané chytře a na žalobu to není). Toto je píseň, která se trefila svým téměř tragickým načasováním. Jožo Ráž ji totiž nazpíval krátce předtím, než měl v červnu 1999 vážnou nehodu na motorce, kterou sice nezavinil, ale která ho téměř připravila o život. Při nehodě Ráž utrpěl velmi vážně poranění hlavy, protože neměl helmu. Ne ale z nezodpovědnosti, prý si omylem vzal synovu a tu na hlavu nenasadil, tak jel výjimečně bez ní. Ráž prodělal složitou operaci hlavy a téměř dva měsíce byl v kómatu. Lékaři mu tehdy nedávali příliš šancí na přežití, natož na plné uzdravení. On se z toho však dokázal vylízat. A pokud tomu chcete věřit, můžete si myslet, že na tom měla podíl i skutečnost, že rozhlasovým éterem po celém Česku i Slovensku zněla do kola tahle píseň, jíž mu fanoušci posílali pozdravy a energii na uzdravení.

Kam dál? Hudební spolupráce, které překvapily fanoušky i odborníky





Foto: Elán

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM