Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Kultura

Dávaly svalům emoce: České hlasy oblíbených akčních hrdinů

Avatar photo Carlito Brigante
03. 06. 2023

Sametová revoluce a pár socialistického režimu nám do života přinesl mnohé. Výjimkou nebyla ani lavina dříve utajené či přímo zakázané zábavy, kterou chtěli komunisté nechat pod zámkem cenzorského úřadu. Po převratu se do našich kin a televizí nahrnula spoustu nové zábavy, kterou musel někdo zpracovat a nadabovat…

Jako první (ještě za dob socialismu) se této role pionýrsky ujali takzaní rychlodabéři, kteří podomácku a často intuitivně překládali jednohlasně kompletní děj. Mezi první odvážlivce této ušlechtilé disciplíny patřili například Ondřej Hejma a Ondřej Neff, tuto romantickou dobu krásně popisuje nedávný dokument Králové videa. My se však zaměříme na éru profesionálního dabingu akčních snímků, které do našich životů vstoupily především z komerčních televizí a nástupem nových médií, VHS a DVD. Víte, kdo daboval naše oblíbence?

V žilách jim koluje česká krev: Slavní herci Brendan Fraser, Ashton Kutcher nebo Peter Falk mají kořeny u nás

Kristýna Ševčíková / 31. 05. 2023

Sylvester Stallone 

Patent na český hlas Sylvestera Stallona má především Pavel Rímský. Uznávaný dabér dokázal Slyovi předat ty správné emoce a napodobit jeho přirozeně bručivý ton, který má představitel Rockyho a Ramba po dočasném ochrnutí obličeje při porodu. Pavel Rímský mimochodem dabuje také Morgana Freemana nebo Samuela L. Jacksona, namluvil Stallonovy nejzásadnější snímky Rocky, Rambo nebo Tango a Cash. Důstojnou zálohou občas bývá Pavel Soukup, který si vzal Slye do parády v klasikách jako Demolition Man, Cliffhanger nebo Kobra. 

Arnold Schwarzenegger

Právě Pavel Soukup má naopak takřka předplacenou exkluzivitu na Stallonova největšího rivala Arnolda Schwarzeneggera. Nejslavnější český dabér se ostatně nikdy netajil, že nejradši namlouvá právě Arnieho. S výjimkou VHS verze Terminátora, kterou měl na starost Jiří Zavřel, takřka nepustil sošného rakouského rodáka z hrdla. V jeho hlasovém portofilu, tak naleznete Conana, Terminátora nebo Total Recall. Zajímavostí je, že podobně jako jeho kolega Rímský absolvoval s Arnoldem několik verzí stejných filmů.

Bruce Willis

Dominantní roli ve filmech Bruce Willise má Alexej Pyško. Vzhledem ke kvalitám posledních Willisových snímků mu tedy opravdu nezávidíme. Důležité je, že si holohlavou superhvězdu budeme pamatovat z kultovní Smrtonosné pasti, 12 Opic nebo Pulp Fiction. Za vrchol jeho díla pak určitě považujeme cit pro emoce, které nám dokázal předat v rozpravách tajemného Šestého smyslu. A co by do to bylo za hvězdu, kdyby jí občas nepropůjčil své hlasivky Pavel Soukup, který nám rozdával rozkazy v Armagedonu nebo vedl slavný monolog v první (a nejsprostší) verzi Posledního skauta. 

Jean-Claude Van Damme

Pokud divočejší situace je u slavného Belgičana se signifikantní roznožkou. O namlouvání Jeana-Claude Van Damma se často dělili Jan Šťastný a Jiří Pomeje. Zesnulý herec byl excelentním dabérem, který svým zastřeným hlasem dodával mistrovi roznožek na šťávu. Postupem času se vyprofiloval jako specialista na Van Damma, kterého si vzal poprvé do parády při primácké verzi Kickboxera. Jan Šťastný platí za velkého univerzála, který svého kolegu zastoupil coby hlas hlavní postavy Univerzálního vojáka.

Mel Gibson

Situace zamotaná jako Gibsonův život. O jeho počeštění se totiž téměř rovných dílem podíleli čtyři hlasoví herci. Dlouhé roky měl Mela na starost především Vladimír Dlouhý, po jehož skonu jeho štafetu převzal Ladislav Županič. A nebyl zdaleka sám, jako Mela Gibsona můžete často slyšet i Zdeňka Mahdala. Za australským rodákem si do dabingového studia občas zaskočí také Jiří Štěpnička, který se jinak specializuje především na krále braků Stevena Seagala.

Wesley Snipes

Bohdana Tůmu má většina nepozorných uší spojeného především s otravným reklamním mimozemšťanem. Ale jedná se především o špičkového dabéra. Bohdan Tůma u nás přispěl k popularizaci eskapád Jimma Careyho a herecké kariéry Wesley Snipese. Tenhle chasník platil v devadesátých letech za velkou hvězdu. Podobně to bylo v hlasových studiích, kam se dral nahoru mladý Bohdan Tůma, kterému přidělili rostou hollywoodský prospekt. Tůma proto nechybí ve skvělé tuzemské verzi Demolition Mana a samozřejmě nám zprostředkoval i upíří pocity ze série Blade.

Bohdan Tůma: Před Filipovským jsem padl na zadek. Devadesátky byly pro dabing zlatý důl

Redakce / 09. 12. 2021

Poslední akční mohykán: Proč je Sylvester Stallone miláčkem davů už 50 let

Carlito Brigante / 21. 01. 2023

Zdroj: dabingforum.cz
Úvodní foto: Stefano Chiacchiarini ’74 / Shutterstock.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM