Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Pivo či víno po práci? Špatný nápad, tvrdí vědci

Redakce
Dřívější studie měly za to, že pití alkoholu v mírném množství může našemu zdraví prospět. Hovořilo se o dlouhověkosti, pozitivním vlivu na určité orgány i kognitivní funkce mozku. Nová studie publikovaná ve vědeckém časopise Lancet je ale jiného názoru – prý i jedna sklenka denně zvyšuje riziko rakoviny.
11. 10. 2021

Dříve se mělo za to, že malé množství alkoholu může být zdraví prospěšné

V minulosti bylo zveřejněno hned několik studií, které poukazovaly na zdravotní benefity alkoholu. O červeném vínu vědci zjistili, že obsahuje množství antioxidantů, které našemu tělu pomáhají v boji proti volným radikálům. Červené víno obsahuje antioxidant zvaný resveratrol, který dle některých studií podporuje dlouhověkost a obecně prospívá zdraví. Také se často hovoří o pozitivních účincích piva na náš organismus. Dle studie nizozemských vědců lidé, kteří pravidelně konzumují pivo s mírou, mají o 81 % vyšší pravděpodobnost, že se dožijí 90 a více let. Rovněž mají pivo a víno pozitivní vliv na kognitivní funkce mozku a jsou dle studií dokonce prevencí Alzheimerovy choroby. To vše platí za předpokladu, že jsou tyto alkoholické nápoje konzumovány střídmě. Dříve se mužům doporučovalo, aby pili maximálně dvě piva denně či dvě až čtyři deci vína denně. Pro ženy byla u piva doporučené množství nižší, pouze dvě třetinky.

Čtěte také: Jan Žižka: Mytický válečník i geniální taktik, který u protivníků vzbuzoval hrůzu

bartender-holding-glass-red-wine.jpg

Nové zjištění vědců: I jedna sklenka alkoholu denně škodí

Jak již bylo zmíněno, dříve se věřilo, že jedna sklenka alkoholu zdraví neškodí, ale prospívá. Teď je ale vše jinak, vědci přišli s tvrzením, že byste i na jedno pivo či víno po práci denně raději měli zapomenout, jelikož to zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Vědci varují, že neexistuje bezpečné množství alkoholu, proto byste se jej raději měli vzdát úplně. "Veškeré pití alkoholu s sebou nese riziko," říká spoluautor nové studie Dr. Jurgen Rehm, působící na univerzitě v Torontu. Studie byla zveřejněna v prestižním vědeckém časopise Lancet. Vědci zjistili, že pravidelná konzumace alkoholu zvyšuje zejména riziko nádoru prsu a střev. "Každá sklenka vína standardní velikosti je spojena s o 6 % vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu," říká Dr. Rehm. Navíc lékaři upozorňují na to, že se během lockdownu zvýšil počet osob, které alkoholu holdují. "Na naší klinice vidíme mnoho lidí, kteří od začátku pandemie začali pít více alkoholu," říká doktorka Leslie Buckley.

Psali jsme: Jaké množství kávy denně je ještě zdravé? Odpověď má pro vás šéf kavárny i vědci

Výsledky studie ukazují, že lidé, kteří jsou mírnými pijáky alkoholu, představují jeden ze sedmi nově diagnostikovaných případů rakoviny (údaje za rok 2020). Tito lidé týdně vypijí v průměru 6 sklenic vína či 6 půllitrů piva. V rámci výzkumu v Kanadě bylo možné spojit konzumaci alkoholu s 24 % případů rakoviny prsu, 20 % případů rakoviny tlustého střeva, 15 % případů rakoviny konečníku a 13 % případů rakoviny úst, krku a jater. Dr. Kevin Shield také upozorňuje na konzumaci alkoholu a jeho spojitost s kouřením, dohromady je to dle něj velmi špatná kombinace: "Alkohol také zvyšuje riziko rakoviny hlavy a krku u kuřáků, protože zvyšuje absorci karcinogenů z tabáku." Spoluautorka studie Dr. Isabelle Soerjomataram vyzývá k tomu, aby se více mluvilo o spojitosti pití alkoholu s rakovinou, tento problém považuje za přehlížený. Dle jejího doporučení by měla být veřejnost lépe informovaná o tom, jaká všechna rizika konzumace alkoholu má.

Kam dál? Pět nejlepších potravin, které vám zaručí zdravý život a zároveň bojují proti stárnutí

Zdroj fotografií: Freepik
Zdroje:
Wine Tourism Portugal, Science Direct, Pubmed, The Lancet, News Medical



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM