Trendy Expres /
Celý playlist
Ostatní

Charli XCX exkluzivně: Nová deska bude popová, chtěla bych moderovat

Redakce
Britská zpěvačka Charli XCX je výraznou osobností hudební scény. Celosvětově se proslavila již v roce 2014, kdy vydala singly Boom Clap a Break The Rules. Hned několikrát vystupovala v Čechách - v Edenu předskakovala Coldplay, jako host se objevila na koncertu Katy Perry a v roce 2019 vyprodala pražské Roxy. V muzice se Charli XCX nijak neomezuje, její produkce je všežravá a surfuje napříč různými styly. Potrpí si na kreativní svobodu a často mění svou hudební tvář. Dokazuje to i na novém singlu Good Ones.
07. 10. 2021

Zatímco její konkurentky Billie Eilish nebo Lorde se v době pandemických omezení z tanečního parketu vytratily a nabízejí spíš pomalejší skladby, Charli XCX jde proti tomuto proudu. Její novinka je tanečním hitem, kterému dominuje výrazný syntezátorový hook a hypnotický beat. Charli nikdy nebyla typickou popovou interpretkou, její skladby měly vždy něco navíc, pokaždé měla co říct. A stejné je to i na startu nové etapy, o které sama interpretka v médiích říká: “Nová kapitola zahrnuje všechno, co mi dnes život nabízí – slávu, okouzlení, vnitřní démony i globální hity.” V exkluzivním rozhovoru, který poskytla našemu radiu a který s ní vedla naše spolupracovnice Blanka Huňátová, hovoří o chystané desce, výběru producentů, vztazích i spolupráci s fanoušky.

Ahoj Charli, jak se máš?
Ahoj, dobře děkuju. A ty?

Skvěle, díky. Kde právě jsi?
Jsem doma v L.A.

A jak tam dneska máte?
Ještě jsem nebyla venku, ale vypadá to dobře. Naštěstí svítí sluníčko.

Tady u nás už se pomalu stmívá, to znamená, že posluchači ladí Večerní show. Tak pojďme k hudbě. Nedávno jsi vydala singl Good Ones a produkce se ujal Oscar Holter, který produkoval i tvůj starší singl 1999. Proč sis vybrala právě jeho?
Miluju jeho práci. My jsme spolu dělali víc písniček, ale nakonec vyšla jen 1999. Myslím, že umí skvěle pracovat s charakteristickým zvukem osmdesátek. A moje nová deska se bude ubírat tímto směrem, co se zvuku a produkce týče. Takže jsem opravdu stála o spolupráci právě s ním. Prostě jsem věděla, že to bude ono. A navíc nám to spolu dobře funguje. Musím říct, že jsem s tou písničkou moc spokojená. Myslím, že se nám opravdu povedla.

Potvrzuju, povedla. V tiskové zprávě k tomuto singlu se píše, že pojednává o neschopnosti udržet si zdravé vztahy a místo toho se pořád vracet k těm špatným. Čerpala jsi z vlastní zkušenosti? Ono to totiž působí, že máš spokojený harmonický vztah. Tak proč tohle téma?
Je i není. Pochopitelně se toho za zavřenými dveřmi děje mnohem víc, než co pouštím na sociální sítě. Nicméně myslím, že se to dá aplikovat v podstatě na cokoliv. Každý má určitě zkušenost, že vyměnil jistotu za něco špatného nebo dokonce nebezpečného. Nemusí se to tedy týkat jenom vztahu, ale v podstatě čehokoliv. Já jsem to udělala několikrát, i když ne vždy ve vztahu. Takže myslím, že je to téma, které každý z nás občas řeší. Aspoň já to tak vnímám a proto jsem o tom napsala.

V klipu Good Ones pohřbíváš partnera a na náhrobku je datum 18. března 2022. A samozřejmě vznikly spekulace, že je to datum vydání tvé nové desky, nebo datum, kdy se s námi Charli XCX, tak jak ji známe, navždy rozloučí a přijdeš s úplně novou image. Tak jak to tedy je?
Mě baví sledovat, jak si to lidi vysvětlují. Co říkáš, jsem taky četla, ale prozatím k tomu nic víc říkat nebudu. Zkrátka buďte ten den připraveni.

A je alespoň jedna z těch verzí blízko pravdě?
Ano, je.
Tak alespoň něco víme.

Čtěte také: Rihanna promluvila o novém albu: Čekejte nečekané


Deska bude popová

Jsi jedna z mála interpretů, možná jediná, která umí krásně přecházet mezi mainstreamem a experimentální hudbou a obojí v tvém podání zní přirozeně. Podle čeho se rozhoduješ, který žánr budeš zrovna dělat?
Myslím, že poslední dobou se hranice mezi undergroundem a mainstreamem vymazávají a z toho mám opravdu radost. Vždycky mě strašně bavilo dělat obojí najednou a mixovat klasický pop s experimentálními prvky. Příští deska teda bude určitě víc klasický, tradiční pop, nicméně pro mě je přirozené tam vždy dát trošku nějaké neobvyklé zvuky. Takže ráda dělám obojí, ale zrovna teď skládám svoje nejpopovější písničky od roku 2015.

Takže příští deska bude vyloženě popová – je to tak?
Ano.

No a můžeš k ní říct něco víc? Kolik už je hotových písniček, kdo na ní hostuje?
Ještě je hodně rozpracovaná a právě teď část desky míchám. Je tedy brzy, abych odtajnila, kdo všechno na ní spolupracuje, ale cítím, že je soustředěna víc na mě samotnou, než moje poslední alba. A jak jsme se bavily, je hodně inspirována 80.léty a vlastně odkazuje i na můj debut True Romance. Tyhle dvě desky mají hodně společného. Jinak tohle album je docela temné, emocionální, je o sexualitě a strachu, zranitelnosti i ovládání. No a jsem na něj moc pyšná.

Když už jsme zmínily spolupráce. Na poslední desce How I’m Feeling Now se podíleli i tvoji fanoušci, kteří ti například pomáhali s některými texty. Myslíš, že se ke spolupráci s fanoušky ještě někdy vrátíš?
Na chystané desce určitě ne. Chtěla jsem přesný opak toho, co jsem dělala naposledy. Ale musím říct, že mě to s nimi neuvěřitelně bavilo. Své fanoušky opravdu respektuju a to nejen proto, že mě podporují, ale taky si myslím, že jsou opravdu chytří a mají skvělý vkus. Naučili mě spoustu věcí nejen o hudbě, ale i o mně samotné. Takže jo, ráda bych to někdy zopakovala, protože to byla skvělá zkušenost.

Před pár dny si na Instagram nahrála fotku, na které jsi s Christine And The Queens a Caroline Polachek a vypadá to, že je to z natáčení nějakého klipu. Je to tak? Máte nějakou společnou novinku?
K tomu řeknu jen to, že jsme opravdu dobré kamarádky a trávíme spolu hodně času. Caroline teď se mnou asi tři měsíce bydlela, takže jsme spolu podnikaly spoustu věcí. Ale v tuto chvíli nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit to, co říkáš.

Čas od času dáváš na Instagram docela drsné fotky s popiskem “Rady pro začínající interprety”. A ty rady nejsou řekněme lichotivé pro vydavatelství. Kam tím míříš?
Nechávám na každém, ať si to vyloží po svém. Chci tím spíš otevřít diskuzi. Jedna polovina mě těm radám věří a druhá absolutně ne. Moje cesta ke smlouvě s velkým vydavatelstvím nebyla úplně klasická. Takže si ráda dělám srandu z toho, jak je obecně vnímáno, co to obnáší být zpěvačkou u velkého vydavatelství. Baví mě si z toho utahovat. Ráda bořím stereotypy. A upřímně, baví mě provokovat.

A tvému vydavatelství to nevadí?
Nevím, neptala jsem se jich.

Víc sebevědomí

Od srpna moderuješ nový podcast “Best Song Ever” – tedy nejlepší píseň všech dob, do kterého si zveš různé hosty. Jaké to je, být na druhé straně a místo odpovídání klást otázky?
Víš co? Opravdu si to užívám. Je to zábava a myslím, že jsem měla několik zajímavých konverzací s lidmi, které obdivuji a takhle jsem je víc poznala. A taky jsem díky nim objevila novou hudbu. Takže jo, je to skvělý a baví mě to. A myslím, že vůbec nejsem špatná moderátorka.

Že jsi špatná?
Že NEJSEM špatná. Myslím, že mi to dost jde.

Tak to jo. A zveš si jen kamarády, nebo máš i hosty, se kterými se osobně neznáš, ale líbí se ti jejich tvorba?
Oboje. V epizodách, které zatím vyšly, jsem všechny znala. Některé víc, jiné míň. Třeba Christine and the Queens a Addison Rae znám hodně dobře, ale s režisérem Edem Wrightem jsem se viděla jen párkrát. V příštích epizodách vyzpovídám i lidi, se kterými jsem si předtím třeba jen jednou napsala. To pro mě bylo hodně zajímavé, protože jsem byla ráda, že je konečně poznávám.

A bavilo by tě moderovat v rádiu?
Jasně, jsem pro každou výzvu. Nikdy neříkám nikdy.

Už je to téměř 10 let, kdy jsem s tebou dělala poprvé rozhovor. Tehdy, v roce 2012, jsi v Praze předskakovala Coldplay. Jaký je rozdíl mezi Charli XCX tenkrát a dnes?
Asi jsem úplně jiná. Hodně jsem dospěla. Asi trochu míň řeším, co si o mě lidi myslí. Mám mnohem víc zkušeností a dovedu si víc prosadit, co chci. Ale zároveň se tomu všemu pořád snažím porozumět. Takže je to tak trochu obojí. Ale určitě mám víc sebevědomí.

Skvělý! Děkuju moc za rozhovor a měj se krásně!
Ráda jsem tě viděla. Ahoj!

Kam dál? Hudební dokumenty, které stojí za to vidětTitulní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM