Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Ostatní

Angelina Jolie si založila Instagram, chce pomoci afghánským ženám

Redakce
Angelina Jolie se rozhodla založit si Instagram. Učinila tak, aby pomohla dobré věci, chce podpořit lidi z Afghánistánu, kteří podle ní v dnešní době ztratili svůj hlas. Její první příspěvek je věnován afghánským ženám, herečka zveřejnila dopis jedné z nich. Co se v něm píše?
22. 08. 2021

Angelina Jolie si založila Instagram, aby pomohla Afgháncům

Angelina Jolie se rozhodla založit si Instagram pro dobrou věc, chce pomoci obyvatelům Afghánistánu, zejména ženám, kterým jsou jejich práva upírána. Zatím jediným jejím příspěvkem je zveřejněný dopis od afgánské ženy, která ji žádá o pomoc. Instagram má teprve od pátku, ale už se jí podařilo nasbírat více jak 4 miliony fanoušků. Ve svém prvním příspěvku píše: "Toto je dopis, který mi poslala dospívající dívka z Afghánistánu. Nyní lidé v Afghánistánu ztrácejí možnost komunikovat na sociálních sítích a svobodně se vyjadřovat. Založila jsem si tedy Instagram, abych se podělila o jejich příběhy a hlasy těch z celého světa, kteří bojují za lidská práva. Dva týdny před jedenáctým zářím jsem byla na hranicích Afghánistánu, kde jsem potkala afghánské uprchlíky, kteří prchali před Tálibánem. To bylo před dvaceti lety. Je příšerné sledovat, jak jsou Afghánci znova vysídlováni ze strachu a nejistoty, která zachvátila jejich zemi.

Martha Issová: Danu Zátopkovou hraju díky nosu

Utratit tolik peněz a času, prolévat krev a přicházet o životy jen kvůli tomu, abychom došli až sem, to je selhání, které není možno pochopit. Stejně tak jako sledovat, jak se s afghánskými uprchlíky, některými z nejschopnějších lidí na světě, zahází jako s břemenem. Vědět, že kdyby měli prostředky a respekt, jak moc by toho pro sebe udělali. Potkat tolik žen a dívek, které nejenže chtěly vzdělání, ale bojovaly za něj. Stejně jako ostatní angažovaní, já se od nich neodvrátím. Budu i nadále hledat způsoby, jak pomoci. A doufám, že se ke mně přidáte." Na její výzvu už reagoval prostřednictvím Instagramu Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který napsal: "Vítejte ve zvláštním instagramovém konvoji. Váš hlas a těch, kteří se k vám přidají, je teď potřeba více než kdy předtím."

Zveřejnila dopis od jedné z afghánských dívek

Ve svém prvním příspěvku Angelina Jolie zveřejnila dopis od jedné z afghánských dívek, která popisuje útrapy, které v současné době řeší. Jména a místa byla rozmazána z důvodu ochrany identity dané dívky. V dopise se píše: "Jsem mladá dívka. Žiji v Afghánistánu. Předtím, než přišel Tálibán, chodili jsme všechny běžně do práce, do školy. Měly jsme práva, mohly jsme je svobodně hájit, ale když přišli, bály jsme se jich, myslíme si, že všechny naše sny jsou pryč. Myslíme si, že naše práva jsou pošlapávána, nemůžeme ani vyjít ven. Studovat a pracovat nelze. Ti samí lidé hlásají, že se Tálibánci změnili, ale já si to nemyslím, protože mají velmi špatnou minulost. Jednoho dne přišli do našeho domu a všichni jsme se báli. Poté jsem o tom přemýšlela nějaký čas, že bych měla jít do školy za této situace. Přišla jsem domů z výuky a vzduch byl čistý, domů jsem se dostávala snadno. Avšak nyní se na výuku tak snadno nedostanu. Myslím, že výuka skončí." V závěru dopisu dívka vyjadřuje frustraci z toho, že do této doby mohly dívky svobodně studovat a nyní se opět bojí, že přijdou o svou svobodu a budou uvězněny.

Gaslighting: Nejnebezpečnější forma manipulace, která vám zatemní mysl i úsudek. Umíte se jí bránit?


Zdroj úvodní fotografie: Profimedia
Zdroj informací:
Instagram

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM