Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Alexander Choupenitch: Holky jsem na šerm nebalil

Redakce
Bronzový olympijský medailista, šermíř Alexander Choupenitch, krátce po příletu poskytl rozhovor Večerní show Expres FM.
07. 08. 2021

Prý jsi začínal s basketem a až posléze se dostal k fleretu?
Dělal jsem více sportů, tenis, basket, karate a pak jsem začal šermovat. Dědeček mne seznámil s velmi dobrým trenérem Alexandrem Romankovem, a když jsem pak jezdil na prázdniny do Běloruska za babičkou, tak jsem je trávil tréninkem.

Šerm je v Česku netradiční sport. Jak na tebe koukali vrstevníci, když jsi jim řekl, že nehraješ fotbal, ale šermuješ?
Ten sport je velmi tradiční, možná nejtradičnější, na olympiádě nikdy nechyběl. A když jsem byl malý, tak jsem to vůbec neřešil, prostě jsem dělal sport. Krom toho jsem hrál ještě fotbal a hokej.

A co u holek, když si jim řekl, že šermuješ?
Když jsem začínal, tak mi bylo 8, to jsem holky úplně neřešil. Možná později, když jsem jim řekl, že šermuji, tak mi nevěřily: "Jasně šermuješ, ha ha".

S popularitou je šerm u nás trochu na štíru, ale to by se díky tvé medaili mohlo změnit a ovlivnit tak spoustu kluků…
…není vůbec problém, ať vám je 20, 30 nebo 50, najít si klub a zkusit si šerm a celý sport pochopit. Je to skvělý sport, který rozvíjí úplně všechno – koncentraci, fyzičku, sílu, prostě strašně moc věcí.

A je šerm sport, kterým se dá uživit?
Já patřím k těm šťastnějším, podporuje mne Svaz, jsem ve Vysokoškolském sportovním centru, které patří pod Ministerstvo školství, takže jsem státní zaměstnanec a mám průměrný český plat. Nejsem fotbalista, hokejista, já to dělám pro šerm – dělají mi radost závody, cesta i trénink, peníze nejsou moje priorita.

Já vím, že šerm není jediný, co děláš, že děláš i hudbu, fušuješ tak trochu do rapování, jak ses k tomu dostal?
Já nedělám úplně jenom rap, já bych řekl, že v mém případě jde spíš o pop rap, nespecifikoval bych to – dělám hudbu, baví mne to. Mám venku čtyři singly a udělal jsem nějaký klipy, který jsem si i režíroval. Když jsem byl mladší, psal jsem si básničky a hudbu mám v krvi, protože rodiče jsou operní zpěváci a já od malička hrál na klavír. Takže se vše tak nějak logicky propojilo.

Jaké jsou tvé hudební vzory?
Vzory nemám, ale líbí se mi Bruno Mars nebo Weeknd. Z českých mám rád třeba Mirai, Kryštof Yzomandias. A strašně mne baví ruský rap. Tam mi přijde, že někteří ty kluci přejížděj Ameriku.

A co jede v Tokiu?
V českým týmu jede ten song, který udělali Paulie Garrand a Rest. A já jsem si pouštěl pořád Rolls od Yzomandiase nebo Pumpu od Ega.

Co říkají na Alexanderovu tvorbu rodiče s operním vzděláním? Jaká byla spolupráce s djem Wichem? Nejen to se dozvíte v rozhovoru.

Choupenitch2 a Vlado.jpg

Alexander Choupenitch
Brněnský rodák patřil od mládí k velkým nadějím českého šermu, poprvé na sebe výrazněji upozornil v roce 2011 ziskem kadetského titulu mistra Evropy. Díky bronzu z ME 2018 se stal prvním tuzemským individuálním medailistou na velké akci po 27 letech. Kromě šermu se věnuje i hudbě, vydal několik rapových skladeb.
Šermíř fleretista s běloruskými kořeny, z juniorských šampionátů má čtyři medaile v čele s evropským zlatem a světovým stříbrem. Na dospělém ME 2018 získal bronz, stejný cenný kov přidal o tři roky později na olympijských hrách.
Při své druhé účasti pod pěti kruhy Choupenitch postupně porazil Španěla Llavadora, Němce Joppicha i Egypťana Hamzu. V semifinále nestačil na pozdějšího vítěze Cheung Ka Longa z Hongkongu, ale v utkání o třetí místo si s přehledem poradil s domácím borcem Šikinem. Výrazně tak vylepšil svůj výsledek z Ria, kde prohrál hned svůj první zápas.

Titulní foto: Tonda Tran / CNC / Profimedia
Vizitka: Olympijskytym.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM