MidnightDrip /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: The Streets albem Original Pirate Material přepsali historii

Redakce
Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii. Vlado a Radek ve své Večerní show představí každou středu jednu nahrávku, putování za nejlepšími alby historie nám tak zabere celý rok. Začínáme u 50. místa, které obsadil Mike Skinner a The Streets s albem Original Pirate Material.
22. 07. 2021

Psal se rok 2002, v Čechách byl zahájen zkušební provoz prvního bloku jaderné elektrárny Temelín, naší republikou se prohnala ničivá potopa a hip hop začal ovládat světové hitparády.

Nepodlézat Americe

Hip hop byl na přelomu milénia na vzestupu a šířil se do celého světa. V Čechách vyšly desky Repertoár od PSH nebo My 3 Indyho & Wiche. A Mike Skinner, rodák z Birminghamu, založil svůj projekt The Streets a rozhodl se, že britský hip hop nebude podlézat tomu americkému, tak jak je tomu ve zbytku světa. 25. září 2002 vychází debutová deska The Streets – Original Pirate Material, která svým svěžím humorem a zvukem ovlivněným elektronickou scénou navždy změní britský hip hop.

Hudební základy alba jsou postavené na UK Garage, žánru, kterému se v tehdejším Londýně nedalo vyhnout. Mimo hlavní město hrála UK Garage pouze pirátská rádia, a proto první album The Streets nese název Original Pirate Material. V textech pak Skinner vypráví příběhy britské pracující třídy a sám přiznává, že textaři, kteří ho ovlivnili, jsou rapeři jako Nas, Reakwon nebo RZA z Wu-Tang Clan.

Britský Eminem

Přestože na albu řeší těžkosti běžného života, dokáže být Mike Skinner i neskutečně vtipný a ironický. Například britský magazín Spin napsal: “Jeho texty jsou jako hřebíky zoufalství bílé dělnické třídy. Je to jako kdyby se Eminem stal hospodským chuligánem. Skinner je britský Eminem se vším jeho humorem, ale bez jeho šílenství”. Mike Skinner se stal prvním britským raperem, kterého začaly poslouchat masy lidí bez ohledu na společenské postavení a hity jako Has It Come to This nebo Weak Become Heroes definovaly britský zvuk začátku 21. století. Magazíny NME nebo Pitchfork zařadily Original Pirate Material mezi 100 nejlepších alb všech dob.

Na obalu desky je fotografie zachycující jižní stranu panelového domu Kestrel House na londýnské City Road. Fotka pochází z roku 1995 a její autorkou je německá fotografka Rut Bleese Luxemburg. Snímek byl pořízen v noci pomocí osmiminutové expozice.

Nahrávání alba trvalo déle než rok, přičemž Skinner nahrál většinu materiálu v místnosti, kterou si pronajímal v domě v jiholondýnském Brixtonu. Instrumentální základy skladeb byly vytvořeny pomocí notebooku IBM ThinkPad.


THE STREETS – ORIGINAL PIRATE MATERIAL
datum vydání: 25. března 2002
délka: 47:24 minut

vydané singly:
Has It Come This?, Let’s Push Things Forward, Weak Become Heroes, Don’t Mug Yourself

Žebříček 50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí.

Samozřejmě budeme začínat od spodních pozic, každou středu přidáme další pozici. Věříme, že se budete bavit stejně jako autoři, a že to s námi vydržíte až do předních příček, protože tohle hudební putování bude jedno velké dobrodružství. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? Mike Skinner chystá film
Foto: Universal Music


Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM