Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Kanye West svým skvělým albem nastolil nadvládu rapu

Redakce
Rapper, producent, režisér, módní návrhář. Ve výčtů jeho aktivit bychom mohli v klidu pokračovat, ale postačí, když se soustředíme na ty zmíněné. Pro někoho vizionář, pro bývalého amerického prezidenta Obamu blbec. Ten ho tak ho v minulosti označil po jeho hysterickém výstupu na předávání cen Grammy. Život tohoto čtyřiačtyřicetiletého rodáka z Atlanty je plný podobných kontroverzí. Zároveň je autorem 46. nejlepšího alba všech dob podle Expres FM.
26. 08. 2021

Rok 2010 si můžete pamatovat díky hned několika velkým událostem. Prahu navštívil zmíněný Barack Obama, hlavní město Haiti zpustošilo ničivé zemětřesení a při nehodě u Smolenska zemřel polský prezident Lech Kaczynski. K zásadním událostem dochází ale i v muzice. Světu hudby začíná vládnout rap. A pomalu se stává nejposlouchanějším žánrem vůbec.

Za novou nadvládu rapu může hlavně jeden člověk. Kanye West, který v roce 2010 vydává své nejlepší album. Svojí pátou desku My Beautiful Dark Twisted Fantasy.

Kanyeho nabubřelé já

Buď ho milujete, nebo nenávidíte. Není nic mezi tím. Kanye West je urážlivý, nafoukaný a egoistický. Ale, bohužel pro všechny jeho antifanoušky, má proč. Je to možná ten nejlepší rapper a producent své doby. A nejenom na své desce My Beautiful Dark Twisted Fantazy to všem rád připomíná. Kanye West nikdy neměl problém ukázat své nabubřelé pravé já, a tak se na desce ironicky vyslovuje vůči ženám, bohatství, sexu, drogám a slávě. Z Westa je na albu cítit velká potřeba vyrapovat se ze všech svých pocitů, a to až do takové míry, že je z alba cítit jeho posedlost slávou a některé texty dosahují až maniakálních a depresivních hloubek.

Hudebně je album vrcholem Kanyeho producentské tvorby. Škatulka hip hop je pro jeho páté album už příliš malá. A tak se kromě hip hopových beatů na albu mísí i R’n’B, hutná elektronika, samply rockových kytar a symfonie velkých orchestrů. Kromě samotného Westa jsou pod produkcí alba podepsáni i jména jako Q-Tip, RZA, DJ Premier, Madlib, Statik Selektah a Pete Rock. Tehdejší kritika zvuk alba označovala jako luxusní, pompézní až majestátní. Příkladem budiž skladba All Of The Lights. Právě u ní si Kanye West asi nejvíce ulítl, a to nejen díky orchestru, který byl při produkci použit, ale hlavně díky všem hostujícím vokalistům, které se v písni objevují. V jednom tracku se tu sešli Rihanna, Fergie, Kid Cudi, Alicia Keys, John Legend nebo Elton John.

Čtěte také: 50 nejlepších alb: The Streets albem Original Pirate Material přepsali historii

Desku doprovázel film z Prahy

Ve studiích na Havaji, kde se album točilo, se díky Westovi sešla ta největší hudební smetánka své doby. A album působí, jako kdyby i tu nejméně důležitou práci na albu dělal mistr svého oboru. I promo aktivity k vydání alba se odehrávaly ve velkém stylu. Pár měsíců před vydáním desky vypustil West do světa 35 minut dlouhý film (viz níže), který se točil v Praze. West se v něm projíždí supersportem značky Tatra, když v tom nalezne padlého fénixe, o kterého se začne starat a ukazovat mu pozemský život. Děj filmu, tak má být paralelou na Westovu hudební kariéru. V jednotlivých scénách hrají písně z alba včetně pilotního singlu Runaway a celé video napovídá, že deska samotná bude výjimečná.

Což se okamžitě potvrdilo po jejím vydání. Úspěch desky byl obrovský a nadšení neskrývali ani kritici. Andy Gill z The Independent napsal, že se jedná o jedno z nejprestižnějších a nejvelkolepějších popových počinů posledních let a třeba Miles Davis z Rolling Stone uvedl, že se jedná o nejlepší Westovo album a že žádný jiný interpret nedokázal svoji hudbu nahrát tak temným a tajemným způsobem, jako West.

O Kanye Westovi si můžete myslet cokoliv. Je ho deska My Beautiful Dark Twisted Fantasy je ale výjimečná a patří mezi nejzásadnější alba poslední dekády. A díky tomu patří i do našeho žebříčku 50 nejlepších alb historie za Expres FM, ve kterém zaujímá 46. místo.


Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Datum vydání: 22. listopadu 2010
Délka: 68:42 minut

Singly: Power, Runaway, Monster, All Of The Lights

Kupujte, než to zakážou

Nahrávka se původně se měla jmenovat Good Ass Job, ale postupem času byla přejmenována právě na My Beatufil Dark Twisted Fantasy. Obal, který navrhl George Condo, zobrazuje Westa na posteli s bezrukou okřídlenou ženou s hrůzostrašnými rysy a dlouhým skvrnitým ocasem. V podstatě se jedná o mytologickou postavu s fragmenty sfingy, fénixe a harpie. Oba jsou nazí. Kresba vznikla v Condově newyorském studiu poté, co jej West navštívil a společně několik hodin poslouchali kazety s rapperovou hudbou. V následujících dnech pak umělec pro album vytvořil osm nebo devět obrazů v nejrůznějších variantách. V Condově studiu pak vzniklo pět finálních verzí a všechny byly součástí alba. Alternativní verze obálky s obrazem baletky byla zveřejněna na webové stránce s předobjednávkami. Původně měla být tato verze použita pro obal singlu Runaway, ale West místo toho použil fotografii baletky. Podle studia Condo West požadoval, aby byl úvodní obrázek dostatečně provokativní, aby jej maloobchodníci zakázali. Něco jako reklamní trik. V říjnu 2010, měsíc před vydáním alba, West tweetoval “Jooo, zakázali mi obal alba!!!!!” Někteří maloobchodníci nechtěli prodávat album s původním obalem, a v takovém případě byla jako náhrada použita právě kresba baletky. Obal alba byl několikrát vyhlášen nejrůznějšími médii jako jeden z nejlepších všech dob.

Kdo je Kanye West?

Kanye West debutoval v roce 2004 s nahrávkou The Collage Dropout a do roku 2010 přihodil do své diskografie další tři tituly. Že byly všechny platinové, asi nemusíme zmiňovat. Koneckonců jako všechny, celkem jich k dnešnímu dni vydal devět. Poslední titul Jesus Is King vyšel před dvěma lety a pojednává o umělcově vztahu k bohu i křesťanství. Každým dnem by světlo světa měl spatřit titul Donda. Celkem se po celém světě prodalo více než 20 milionů jeho alb, singlů pak okolo 140 milionů.

Obdržel nespočet hudebních cen, jen sošek Grammy má ve své sbírce 22. Logicky je tak považován za jednoho z nejlepších a nejúspěšnějších umělců, textařů a producentů všech dob. Vlastní nahrávací společnost GOOD Music u které vydávají například Pusha T, John Legend či jeho kamarád Kid Cudi. Pro módní značky Nike nebo Adidas vytvořil vlastní a úspěšné kolekce oblečení i obuvi. V roce 2020 vedl volební kampaň na prezidenta USA, získal ale jen 60 000 hlasů.

Provozuje několik poboček fastfoodových restaurací. Před třinácti lety založil vlastní nadaci, která pomáhá menšinám v USA se vzděláváním. Kanye se nevyhnul ani problémům se zákonem – většinou však šlo o konflikty s papparazzi fotografy nebo s výtržníkem, který urážel jeho tehdejší ženu Kim Kardashian. Nejvyšší trest byl podmíněný a spojený s 250 hodinami obecně prospěšných prací. Ostatních obvinění byl vždy zproštěn nebo spory urovnal mimosoudně. Kanye West také přiznal, že trpí bipolární poruchou, diagnózu však posléze zase popřel.

Žebříček 50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.


46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material


Kam dál? 50 nejlepších alb: Debut Patti Smith odstartoval éru punkrocku
Foto: Universal / Mert & Marcus

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM