Teploty konečně stoupají a lákají k výletům ještě víc. Vyrazit můžete třeba do Zlínského kraje, máme pro vás par tipů!
Všechny naše tipy na výlety jsme doplnili o linky na Mapy.com, abyste si mohli trasu pohodlně naplánovat. A pokud byste chtěli vyrazit po stopách geniálního zlínského podnikatele Tomáše Bati, na konci článku najdete i naše starší tipy z východu Moravy.
K nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy patří Baťův kanál. Ten můžete zdolat lodí a využít i pohostinnosti mnoha přístavišť. Pokud ale trpíte mořskou nemocí i na klidné říční hladině, můžete kolem Baťova kanálu vyrazit na kole. Celková délka cyklostezky od Kroměříže až do Hodonína je 80 kilometrů. Pokud byste chtěli vyzkoušet oba způsoby dopravy, není problém, na kole jeďte jedním směrem a zpátky se svezte výletní lodí, která je přizpůsobena pro přepravu kol. Po cestě potkáte i spoustu dalších turistických cílů, jako zámek Buchlovice, hrad Buchlov, poutní místo na Velehradě, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích či Petrově-Plžích, Uherské Hradiště nebo Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.
Naplánujte si trasu: mapy.com/s/pepehufudo
Právě tenhle skvost, letní sídlo olomouckých arcibiskupů, zapsané v seznamu UNESCO, je dalším tipem pro vás. Jeho sněmovní sál je prý jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v Česku a natáčel se i oscarový Amadeus Miloše Formana. Místní obrazárna ukazuje díla evropských malířů 15.-18. století v čele Tizianovým obrazem Apollon a Marsyas. Zámecká knihovna obsahuje 88 tisíc svazků, hudební archiv pak přes šest tisíc barokních skladeb.
Naplánujte si trasu: mapy.com/s/ralefucubo
Samostatnou kapitolou je Podzámecká zahrada, kde na impozantní rozloze 64 hektarů můžete spočinout ve stínu řady vzácných dřevin. Navštívit můžete i nedalekou Květnou zahradu, 16hektarovou italskou zahradu s cestami ve vysokých špalírech, galerií soch antických bohů a jiných historických i bájných postav a ústřední rotundou s mytickými výjevy na cenných freskách.
Naplánujte si trasu: mapy.com/s/nozusabemu
O mnoho modernější historii mapuje Letecké muzeum v Kunovicích. Ve městě proslaveném právě výrobou letadel potkáte aerotaxi, sportovní, dopravní i vojenské letouny, vrtulník, bezpilotní letoun a radar. Mezi nejzajímavější exponáty patří takzvaný Naganský expres, tedy Tupolev, ve kterém naši zlatí hoši v roce 1998 mocně slavili zlato z Turnaje století, luxusní Jakovlev Jak 40, stíhačky Albatros a MiG 23 nebo letecký motor v řezu.
Naplánujte si trasu: mapy.com/s/fevukagaba