Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
#nebududoma

#nebududoma: V Královéhradeckém kraji do hor, na safari i hrady a zámky kolem řeky Orlice 

Avatar photo Michal Plšek
08. 07. 2024

Ne každý chce prázdniny trávit u moře. A protože víme, že u nás v Česku je taky moc pěkně, zásobujeme vás tipy na cestování po naší vlasti. Tentokrát vás zveme do Královéhradeckého kraje.

Další díly (9)

Nejoblíbenějším výletním cílem Královéhradecka je Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem. V krásné zoologické zahradě můžete projet i africkým a lvím safari. Nedaleko je i krásný Hospital Kuks se sochami neřestí od Matyáše Bernarda Brauna. Projděte si i 7kilometrovou okružní naučnou stezku Betlém – Kuks, kde vás čekají mistrovy sochy vytesané do skály.

Po královédvorském Safari Parku můžete jezdit vlastním autem

Vyrazit můžete taky do našich nejvyšších hor Krkonoš. Svítání na Sněžce je fajn, v Horní Malé Úpě sídlí nejvýše položený pivovar, případně můžeme doporučit túru z Medvědína k Labské boudě a pak údolím Labe zase dolů. Pokud vám nevadí kameny, určitě si to užijete. Cestou si můžete prohlédnout i řopíky, betonové bunkry, které byly součástí opevnění Československa.

Labská bouda v Krkonoších

#nebududoma: Kolem Labe za odpočinkem, dobrým jídlem, zábavou i poznáním

Michal Plšek / 27. 05. 2024

Chcete-li do Krkonoš vyrazit z hlavního města, využijte pravidelné linky z Prahy – do Trutnova a Pece pod Sněžkou, nebo do Špindlerova Mlýna. Provozuje je TAD čili Trutnovská autobusová doprava, česká rodinná firma s téměř třicetiletou tradicí, která si zakládá na pohodlí a bezpečnosti během přepravy. Jejich motto zní „Pohoda na cestách“, a tak v jejich moderních autobusech najdete toalety, Wi-Fi a elektrické zásuvky. A když už budete ve Špindlu, zkuste bobovou dráhu, lanové centrum nebo zipline u přehrady. Případně si můžete půjčit kolo a vyrazit do kopců.

Do Špindlerova Mlýna se vyplatí vyrazit v jakémkoliv ročním období

#nebududoma: Do jižních Čech za husity, zvířaty, relaxací i na cestu kolem Světa 

Michal Plšek / 03. 06. 2024

Pokud dáváte přednost rovinatému povrchu, vyrazte do krajského města. Historické centrum s Bílou věží, parky vybízející k piknikům nebo koupaliště, kde se můžete zchladit v horkých dnech, to je Hradec Králové. Můžete tam obdivovat i architektonické skvosty od Josefa Gočára a Jana Kotěry.

Královéhradecké muzeum od Jana Kotěry

Krásné zážitky nabízejí i zámky a hrady na Orlici, čili Česká Loira. Novým zámkem v Kostelci nad Orlicí občas provází jeho majitel František Kinský, kterého můžete znát ze série Modrá krev. Při procházce parkem renesančního zámku Častolovice uvidíte oboru s bílými daňky a zámecký zvěřinec. Na zámku v Doudlebech nad Orlicí budete obdivovat interiéry i sgrafitovou výzdobu od italských mistrů. V Potštejně najdete kromě zámku i hrad a na hradě Litice se na chvíli ocitnete ve středověku.

Pro milovníky příběhů s dobým koncem je tu kostel s prosklenou střechou v Neratově v Orlických horách. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl na konci druhé světové války zasažen protitankovou střelou, jeho střecha se zřítila a kostel chátral. Naštěstí přišli nadšenci, kteří kostel opravují a dali mu právě unikátní skleněnou střechu.

Z kostela v Neratově máte doslova boží výhled

Kvíz s Fidorkou

Vyplňte krátký kvíz a zúčastněte se soutěže o vykutálenou odměnu. Máme pro vás celé balení Fidorek (30 kusů, mix šesti příchutí) a tři barevné podsedáky. Obojí na cestách Českem určitě přijde vhod! 

#nebududoma: Do Libereckého kraje na Ještěd, cyklotrasu kolem Jizery nebo do Nového Boru 

Michal Plšek / 01. 07. 2024

#nebududoma: V Ústeckém kraji do skanzenu, Českého Švýcarska i tří zoologických zahrad

Michal Plšek / 24. 06. 2024

#nebududoma: Do Plzeňského kraje na pivo, na vodu i na procházku Sušicí 

Michal Plšek / 17. 06. 2024

#nebududoma: V Karlovarském kraji do lázeňského trojúhelníku, muzeí, zámků, kláštera i na vrchol Klínovce 

Michal Plšek / 10. 06. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM