Sunday Night Cream
Radek Honc
Celý playlist
Poslouchat online
Sunday Night Cream /
Celý playlist
Mix

Z píchnutí vosy se vyklubalo uštknutí hadem: Díky pohotové reakci matky dítě přežilo

Eliana Moravcová
17. 08. 2022

V horkých letních dnech bohužel nejsou přítomny jen otravné vosy, ale teplé sluneční paprsky lákají také hady. Své o tom ví Elisabeth Nordgarden, matka z Norska, která se svým tříletým synem Kristofferem navštívila prarodiče. Malý Kristoffer si hrál na dvorku, když se najednou za matkou vrátil se zraněním.

Chlapec vylezl matce na klín a plakal, Elisabeth si původně myslela, že ho píchla vosa, nebo se poškrábal o větev. Po patnácti minutách však chlapci začala noha otékat a modrat. Matka na nic nečekala a ihned přivolala lékařskou pomoc. Sanitka a vrtulník dorazily na místo rychle, zdravotníci Elisabeth informovali o tom, že se jedná pravděpodobně o uštknutí hadem a chlapec musí být převezen do nemocnice.

Hrozí to i nám

Chlapec dostal protijed a naštěstí se začal zotavovat, ačkoliv utrpěl následkem uštknutí krvácení do střev a došlo také k úbytku váhy z necelých 20 kg na 15 kg. Lékař na pohotovosti Harry Achterberg řekl, že po hadím kousnutí je důležité, aby oběti zůstaly v klidu. Neplatí to jen pro zmije, z nichž jedna chlapce uštkla, ale obecně pro jedovaté hady.  Asi po deseti dnech se chlapec zotavil a byl poslán domů. Matka chlapce nechává hrát opět venku, ale tentokrát dohlíží na to, aby měl chlapec v oblastech s vysokou trávou vždy pevnou obuv. Zmije jsou v létě mnohem aktivnější a jsou hrozbou i v České republice, proto dbejte zvýšené opatrnosti v přírodě a dívejte se pod nohy.

Podobný incident ve Virginii

K záměně s vosím bodnutím došlo také v Southpointu ve Virginii. Rachel Myrick vedla svého syna za ruku a vstoupila do restaurace, když náhle ucítila ostrou bolest na noze. Nejprve si myslela, že ji píchla vosa nebo sršeň. Jenže jak pokračovala v chůzi, bolest se zhoršovala. Nakonec upustila telefon, klíče i ruku svého syna. Tehdy spatřila, jak se jí u chodidla něco hýbe. Uštknul ji do prstů na nohou asi 20 cm dlouhý had Ploskolebec americký, který se vplížil do restaurace. Myrick se sice zotavovala několik měsíců, byla však vděčná, že had uštknul ji a nikoliv jejího syna. Na sociální síť poté sdílela příspěvek: „Buďte vděční za chvíle, kdy můžete žít život podle svých vlastních představ a po svém. Nemohu sama chodit a řídit – takže můj život (a životy mých dětí) jsou nyní v rukou lidí kolem mě. Jsem vděčná za lásku a podporu, kterou jsem obklopena. Můj přítel, děti, rodiče a přátelé byli úžasní a bez nich bych byla ztracená,“. Plosklolebec se naštěstí v České republice ve volné přírodě nevyskytuje.

Úvodní foto: Profimedia
Zdroj: theepochtimes.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM