Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Tipy na výlety: V Ústeckém kraji do skanzenu, Českého Švýcarska i tří zoologických zahrad

Avatar photo Michal Plšek
24. 06. 2024

Léto už je meteorologicky i astronomicky mezi námi a vám by se mohly hodit tipy na výlety po Česku. Tentokrát vyrážíme na sever! Ústecký kraj má spousta z nás spojený s povrchovými doly, elektrárnami a továrnami, ale nenechte se mýlit, na severu Čech najdete spoustu krás! 

Nezapomeňte na konci článku soutěžit! Máme pro vás balení vykutálených Fidorek (30 kusů, mix šesti příchutí) a tři barevné podsedáky. 

Třeba Muzeum v přírodě v Zubrnicích. Můžete do něj vyrazit po obnovené lokální trati z Velkého Března stylovým motoráčkem. Uprostřed živé obce, v nádherné krajině Českého středohoří, v podhůří Bukové hory najdete roubené, hrázděné i zděné stavby staré několik staletí. Některé původní, jiné přenesené z jiných obcí, kde jim hrozilo nenávratné zničení. Během prohlídky se seznámíte s životem v oblasti, kde až do konce druhé světové války hospodařili čeští Němci.

V zubrnickém Muzeu v přírodě najdete domy, které byly zachráněny před zkázou

A protože kromě sadů a polí hospodařili i na rozsáhlých chmelnicích, které jsou doménou severních Čech, nová stálá expozice Chmel, který stavěl domy, představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti. V Mlýnském údolí je i jeden funkční mlýn a poslední pozůstatky zaniklých vodních mlýnů. Vyrazit můžete i na zmiňovanou Bukovou horu, zavede vás tam naučná stezka. Před cestou domů si prohlédněte malé železniční muzeum na zastávce Zubrnice – Týniště.

Více informací najdete na webu nmvp.cz/zubrnice

V sadech, na polích a chmelnicích kolem Zubrnic hospodařili především čeští Němci

#nebududoma: Do Plzeňského kraje na pivo, na vodu i na procházku Sušicí 

Michal Plšek / 17. 06. 2024

K návštěvě láká i České Švýcarsko. Pozoruhodná místa národního parku propojuje Hřebenovka Českým Švýcarskem. Ta nekopíruje trasu té historické, ale naopak propojuje všechna zajímavá místa a taky turistickou infrastrukturu, abyste měli kde zaparkovat, najíst a napít se klidně i přespat. Nečekejte procházku davy turistů, těm se Hřebenovka snaží vyhnout, na 100kilometrové trase navštívíte nejkrásnější, a přesto téměř neznámá místa nádherné oblasti plné skalních měst, stěn i solitérů a úchvatných výhledů. Putovat budete od úpatí Krušných hor až do první kopce Lužických hor. Přes Jetřichovické vyhlídky, Tiské stěny, Růžový hřeben, Šaunštejn a mnoho dalších zajímavých míst. Může se stát, že putování rozdělené do šesti etap změní váš život. 

#nebududoma: V Karlovarském kraji do lázeňského trojúhelníku, muzeí, zámků, kláštera i na vrchol Klínovce 

Michal Plšek / 10. 06. 2024

Když na začátku byla řeč o povrchových dolech, ty ze severočeské krajiny pomalu mizí a díky rekultivaci krajiny je nahrazují plochy pro jiné aktivity. Především jezera. Můžete tak navštívit Jezero Milada u Ústí nad Labem, jezero Most ve stejnojmenném městě i sousední Matyldu. Když už budete v Mostě, vyrazte po pamětihodnostech známých z kultovního seriálu. Restaurace Severka, Autodrom, kostel Nanebevzetí Panny Marie a nejromantičtější místo, tedy Hněvín, vám připomenou, kde jste s Luďanem, Frantou, Čočkinem a Pavlem, teda Dášou, trávili nejeden večer. Nad Mostem pak najdete osamělý Zámek Jezeří, z kterého máte rozhled na měsíční krajinu povrchových dolů i jejich rekultivovanou část. 

Výhled na Most z Hněvína

Nesmíme zapomenout ani na krajské město, tedy Ústí nad Labem. Z centra vyrazte kabinovou lanovkou vyvézt k místu, odkud se otvírá nejhezčí pohled na město, k výletnímu zámečku Větruše. Nad Ústím se tyčí hrad Střekov, kde hledal inspiraci i skladatel Richard Wagner. Líbilo se tu ale i Máchovi a Goethemu. 

K zámečku Větruše vás vyveze lanovka

Zajímavostí je, že v Ústeckém kraji najdete hned tři zoologické zahrady. Kromě té v Ústí nad Labem také Podkrušnohorský zoopark v Chomutově. Ten je nejrozlehlejší v Česku, má 112 hektarů! Za zvířaty můžete vyrazit i do Děčína, tamní zoo chová 150 druhů zvířat a specializuje se na málo známé druhy zvířat, se kterými se u nás jinde nesetkáme. Díky svému umístění v lesním prostředí patří k nejkrásnějším v Česku. 

V chomutovském zooparku potkáte i vlky

KVÍZ S FIDORKOU

Vyplňte krátký kvíz a zúčastněte se soutěže o vykutálenou a sladkou odměnu. Máme pro vás celé balení Fidorek (30 kusů, mix šesti příchutí) a tři barevné podsedáky, ať si na cestách Českem můžete pohodlně sednout! 

#nebududoma: Do jižních Čech za husity, zvířaty, relaxací i na cestu kolem Světa 

Michal Plšek / 03. 06. 2024

#nebududoma: Kolem Labe za odpočinkem, dobrým jídlem, zábavou i poznáním

Michal Plšek / 27. 05. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM