Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Půvab v maskáčích: Ponořte se do historie působení žen v americké armádě - od zdravotních sester po admirály bojových lodí a lékařku s Medailí cti

Redakce
Nejen americké ženy tvoří vojenskou historii po staletí. Ve Spojených státech sahá jejich působení až do samých počátků země, kdy se ženy v armádě staraly o zraněné vojáky během revoluční války. Od té doby si ženy v armádě prorazily nespočet cest i na jiné pozice - od prvních, které narukovaly během první světové války až po ty, které jsou dnes na bojových pozicích.
23. 05. 2022

Historie působení žen v americké armádě

Ačkoliv nebyly oficiálně narukovány, ženy sloužily v americké armádě od roku 1775. V 18. století se ženy především staraly o raněné, ale také praly a opravovaly vojákům oděvy, nebo vařily pro mužské jednotky. V roce 1908 založil prezident Theodore Roosevelt sbor námořních sester. Prvních 20 žen sboru bylo známo jako „Posvátná dvacítka“. Ženám bylo oficiálně povoleno vstoupit do americké armády až během posledních dvou let 1. světové války, kdy 33 tisíc žen se přihlásilo k práci zdravotních sester a k dalším podpůrným pozicím. Během této války pak zemřelo v Americe více než 400 sester. Během 2. světové války se pak stovky žen účastnily programu Women Airforce Service Pilots (WASP). Tyto průkopnické pilotky pomáhaly testovat a převážet vojenská letadla po celé zemi a byly vedeny Jacqueline Cochran. Jacqueline byla americkou pilotkou a také první ženou, která překonala rychlost zvuku i dvojnásobek rychlosti zvuku.

Ani u námořnictva nechyběly ikonické ženy, jednou z nich byla kontradmirál námořnictva Grace Hopper, která byla jednou z prvních a nejvlivnějších počítačových programátorek. Hrála také významnou roli ve vývoji programovacího jazyka COBOL a pomohla utvořit způsob, jakým dnes programátoři kódují. Ženy mohly začít navštěvovat čtyři vojenské akademie v roce 1976. O čtyři roky později tyto akademie absolvovalo prvních 54 studentek. V roce 1998 se komandér Maureen A. Farren stala první ženou, která vedla bojovou loď USS Mount Vernon. Admirál Michelle Howard se zase zapsala do historie v roce 2014, kdy se stala první ženou s touto hodností v historii námořnictva. Sloužila jako velitelka US Naval Forces Europe, než roku 2017 odešla do důchodu. V roce 2016 se kapitánka Kristen Griest stala první důstojnicí armádní pěchoty v historii země. O rok dříve se spolu s poručíkem Shaye Haver také staly prvními ženami, které absolvovaly slavnou armádní školu Rangers.

Jediná lékařka s medailí cti

Dr. Mary Edwards Walker byla americká abolicionista, prohibicionistka a chirurg. Po vypuknutí občanské války pokusila vstoupit do armády Unie, ale byla zamítnuta. Sloužila jako chirurg v dočasné nemocnici ve Washingtonu, DC. Poté byla převelena k Union Forces a přidělena k armádě Cumberland a později k 52 pěchotě Ohio. Stala se tak vůbec první lékařkou v americké armádě. Poté byla zajata konfederačními silami poté, co překročila nepřátelskou linii, aby ošetřila zraněné civilisty. Po válce byla oceněna Medailí cti za svou práci smluvního chirurga v armádě Unie a stala se tak jedinou ženou, která tuto medaili obdržela.


Úvodní obrázek: Profimedia

Zdroje: News-Herald, NationalWomen'sHistroyMuseum

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM