Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Nové album, nová hala a nová ABBA: Legendární kapela se vrací na pódium s netradičním projektem!

Redakce
Návrat, kterému snad už nikdo ani nevěřil. Když se v roce 1983 rozpadla kapela ABBA, fanoušci po celém světě smutnili a doufali, že to nebude definitivní. Dnes, po téměř čtyřiceti letech, se kapela opět sejde na jednom pódiu. Ačkoli trochu netradičně.
30. 05. 2022

Fanoušci legendární hudební skupiny ABBA už nemusí smutnit, konečně se dočkali návratu kapely, který se mnoho let zdál nemožný. Turné odstartuje 27. května 2022, kdy se uskuteční první velkolepý koncert v Londýně. Bude se jednat o devadesátiminutovou netradiční show plnou digitálních efektů, které má na starosti George Lucas a jeho společnost, která se na efekty při vystoupeních specializuje. Virtuální verze skupiny jsou prýdivné a úžasné" a jejich podobapřesahuje hologramy".

Benny Andersson se nechal slyšet, že příprava koncertu byla dřina a musel si kvůli kostýmům oholit vousy, které nosil 50 let. „Byla to radost být zase spolu ve studiu, my čtyři," řekl Andersson. Z návratu kapely je nadšená i Anni-Frid Lyngstad: „Byla to taková radost znova pracovat se skupinou. Jsem šťastná za to, co jsme udělali." Anderssona a Ulvaeuse nazvala "mimořádně talentovanými a skutečně geniálními skladateli". Jistě to bude velkolepá show, ABBA ji připravuje už od roku 2016, kdy se začalo pracovat s konceptem avatarů (nebo jak říká Björn Ulvaeus „Abbatarů“).

Když koncert, tak s celou halou!

Kvůli této velkolepé show byla v Londýně vystavěna nová hala, kde se koncerty odehrají. Pro fanoušky jsou tu připravena jak místa na sezení, tak i deset tanečních parketů, kde mohou ukázat, zda umí na songy této švédské kapely pařit jako před léty. Z nového alba, které vyšlo v listopadu 2021, zazní pouze dvě písně, zbytek playlistu bude poskládán ze starších hitů.

Album Voyage vyšlo přesně čtyřicet let od natočení toho posledního. Proces nahrávání byl údajně skoro stejný jako před lety. Melodii vytvořili Björn Ulvaeus a Benny Andersson, vokály nazpívaly Agnetha Fältskog a Anni-Frid Lyndstad. Dle manažerky kapely Görel Hanser se můžeme těšit na klasickou hudbu od skupiny s kapkou modernizace, tak aby zapadala do dnešní doby. Co se týče koncertování, ABBA chystá výjimečné hologramové turné, kde se objeví avatary všech členů skupiny.

Kapely, které nám dala Eurovize

Co stálo za rozpadem kapely?

Kapela ABBA vznikla v sedmdesátých letech 20. století a proslavila ji pěvecká soutěž Eurovize, kterou se jí podařilo vyhrát. Kapelu tvořily dva páry – Agneta Fältskog a Björn Ulvaeus, ti se vzali ještě před oficiálním vznikem kapely. Dále pak Anni-Frid Lyndstad a Benny Andersson, kteří spolu byli od roku 1969 a vzít se rozhodli v roce 1978. V počátcích jejich slávy nebyly mezi členy skupiny ABBA žádné spory, vyráželi spolu na turné po celém světě a jejich skladby bodovaly v hitparádách mnoha zemí světa.

Skupina se však rozpadla právě kvůli pozdějším vzájemným neshodám, které se týkaly jejich vztahů. Koncem roku 1978 se totiž – jak již bylo zmíněno -, vzali Benny a Frida. V ten samý rok se Agneta rozvedla s Björnem. Už tehdy se spekulovalo o možné nevěře, Agnetha a Frida měly být údajně sokyněmi v lásce. A o tři roky později se rozvedla i Frida s Bennym. Björn Ulvaeus na tuto dobu vzpomíná takto: „Myslím, že jsem Knowing Me, Knowing You napsal před rozvodem. V mnoha ohledech byl můj rozvod s Agnethou přátelský, prostě jsme se rozešli a rozhodli jsme se jít od sebe. Benny a Frida to měli trochu obtížnější. Nebylo to šťastné období, ale přesto velmi kreativní." Už tak křehké vztahy v kapele nevydržely tento nápor, a skupině byl v roce 1983 definitivní konec.Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM