Ranní klub /
Celý playlist
Mix

Kam na výlet: V Pardubicích předělali Gočárovy mlýny na galerii, kladrubský hřebčín je zapsaný v UNESCO

Avatar photo Michal Plšek
31. 07. 2023

Léto je tu, tak neseďte doma! S naší rubrikou #nebududoma vás inspirujeme k výletům, tentokrát se vydáme do Pardubického kraje.

Tak si řekněte Nebudu doma a vyrazte poznávat krásy naší země. A nezapomeňte sdílet vaše cestovatelské příspěvky s hashtagem #nebududoma na své sociální sítě! Šťastnou cestu!

Další díly (193)

Galerie z mlýnů

Pokud zamíříte do krajského města, určitě byste neměli vynechat renesanční zámek, který těsně přiléhá k historickému centru, kde zase můžete vylézt na Zelenou bránu. Co by perníkem dohodil najdete i proslulé Automatické mlýny, které už částečně slouží jako krajská Gočárova galerie. Zbytek ještě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, ale dílo Josefa Gočára stojí za prohlídku i z dálky. Pokud nespěcháte, na konci září se slavnostně otevře celý areál s dalšími dvěma galeriemi a technologickým světem Sféra. 

Renesanční zámek v Pardubicích nabízí prohlídky i muzejní expozice

Na jediném kopci stojí hrad

Pardubice mají velkou výhodu, leží na placce, takže se tam můžete pohodlně pohybovat pěšky i na kole. Po cyklostezce podél řeky Labe můžete dojet i na jediný kopec v okolí. Na Kunětickou horu můžete vystoupat na prohlídku hradu nebo na letní divadelní představení.

Hrad Kunětická hora prošel rekonstrukcí, a tak ze značek v okolí zmizelo slovo „zřícenina“

Do hřebčína za poznáním 

Kousek od Pardubic leží i památka UNESCO, hřebčín Kladruby nad Labem. Ten proslul chovem koní, kteří slouží třeba i u dánského královského dvora. Hřebčín nabízí nejen prohlídky stájí, ale také kočárovnu, postrojovnu a muzeum, kladrubský zámek, lesovnu a rozhlednu. A taky naučnou stezku, která vás provede domovem starokladrubských koní. Ujdete pět kilometrů, na kterých je 12 zastávek.

Milovníci koní budou v Kladrubech nad Labem ve svém živlu

V Litomyšli myslí na architekturu 

V seznamu UNESCO je zapsané i město, ve kterém dělají všechno dobře. Litomyšl. Historické centrum si můžete prohlédnout třeba z nové lávky pojmenované po nejslavnějším rodákovi, Bedřichu Smetanovi. Ale pokochat se můžete i moderní architekturou, protože v Litomyšli mají pravidla, a tak třeba supermarket není jen betonová krabice.

Chrám Nalezení svatého Kříže, nazývaný jako Piaristický chrám, s fontánou od Olbrama Zoubka

Kam na výlet: Na srdce jsou Poděbrady, Hrabala hledejte v Nymburku a Kersku

Michal Plšek / 18. 07. 2023

Kam na výlet: Jihočeský kraj, to je krajina historických měst a rybníků

Michal Plšek / 03. 07. 2023

Zdroje fotografií:  Pardubický kraj / Tomáš Kubelka, Shutterstock.com, Z.Stoklasa / Shutterstock.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM