Ranní klub /
Celý playlist
Lifestyle

Strašák jménem rakovina kůže: Jak vypadá melanom a dokážete ho poznat i laickým okem?

Karin Šnýdrová
29. 09. 2022

Protože s létem jsme se rozloučili už před měsícem a o tom babím si letos můžeme nechat jen zdát, je ideální čas dohnat zdravotní resty. Navštívit kožního lékaře by ovšem neměli jen milovníci slunění, preventivní kontrolou bychom si měli projít raději všichni. 

Vyšetření znamének a jejich případné odstranění je vhodné absolvovat právě na podzim. Pobyt na slunci mohl vyvolat na kůži změny. Abyste předešli děsivým diagnózám, zajděte za odborníkem včas. Jak vypadá podezřelá „piha“ a kdy byste se jí měli zbavit?

Když vám život přerůstá přes hlavu: Jak poznat, že musím vyhledat psychologa, a kdy je to na léčebnu

Marie Bezděková / 28. 09. 2022

Prevence je na prvním místě 

Není žádným tajemstvím, že riziko zhoubného melanomu zvyšuje opalování. Ale škodlivé nejsou pouze sluneční paprsky, i solárium může být pro pokožku nebezpečné. Nejdůležitější prevencí je proto zodpovědné chování. „Pobyt na přímém slunci zkraťte na minimum a vycházejte ven ideálně v době, kdy paprsky nejsou tolik agresivní. V tropických krajích je to zhruba od 9 do 11 hodin dopoledne a pak až zas až od tří odpoledne. Vždy se mažte krémem lékařského typu s SPF 50. Na ten ze supermarketu bez UV faktoru, který slibuje krásnou barvu pokožky raději zapomeňte. Mimochodem, používání přípravku s vysokým ochranným faktorem neznamená, že nebudete opálení,“ vysvětluje Petra Řehořková, majitelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic. 

Růstové hormony jsou pro melanom žně

Samozřejmě UV záření nemusí být jedinou příčinou rakoviny kůže. Velkou roli hrají také genetické predispozice, ty ale bohužel ovlivnit nemůžete. „Často se stává, že melanom objevíme také u mužů, kteří hodně posilují a drží speciální diety, aby podpořili růst svalové hmoty. Berou různé potravinové doplňky, i zakázané látky, steroidy a podobně. S růstem svalové hmoty mohou růst i rakovinotvorné buňky,“ uvádí další příklad Petra Řehořková. 

Jak poznat melanom pouhým okem? 

Kůže je největší orgán lidského těla a na jejím povrchu mohou být desítky znamének, pih či výrůstků. Zbystřit byste měli, pokud objevíte nějaké netypické znaky. „Melanom má určité charakteristické rysy, které mohou být varovným příznakem. Na prvním místě je to přítomnost pigmentu, tedy nahnědlé zbarvení ložiska. Odstíny se mohou pohybovat od světle hnědé až po černou, ložisko může být skvrnitě pigmentované. Čím pokročilejší je nález, tím pestřejší bývá zbarvení. Mohou se v něm tvořit i našedlé, namodralé nebo bělavé plošky. Vzácně nemusí melanom ale žádný pigment obsahovat a mít pouze načervenalé zbarvení,“ upozorňuje Ivana Krajsová, primářka Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Změna tvaru není dobré znamení 

Měnit se však nemusí jen zabarvení. „Ve svém počátku může melanom připomínat pigmentové znaménko, na rozdíl od něj se ale trvale, i když třeba pomalu, zvětšuje, mění tvar i okraje. Na rozdíl od znamének má také často asymetrický tvar i větší velikost. Hlavním varovným příznakem je tak dynamika, tedy vývoj ložiska, které stále roste, zpočátku do plochy, mění tvar i barvu a občas svědí. V pozdějších vývojových fázích se začíná vyvyšovat a může mokvat i krvácet,“ dodává Ivana Krajsová.

Pokud se vám nějaká piha či znaménko nelíbí, raději se objednejte ke svému kožnímu lékaři co nejdříve

Vyšetření znamének zdarma 

Objevili jste na svém těle zvláštní pihu nebo u ní pozorujte změnu tvaru? Pak neztrácejte čas a objednejte se ke specialistovi. „Na vyšetření v dermatologické ambulanci má v rámci pojištění nárok každý. Pokud pozorujete nějaké změny znaménka nebo vznik nového ložiska, které se stále vyvíjí, zavolejte svému kožnímu lékaři.Ten pak rozhodne o dalším postupu. Tedy zda je dostačující sledování nebo je nutné chirurgické odstranění, případně pošle pacienta na vyšší specializované pracoviště. Dermatolog by také měl rozhodnout, zda jsou nutné pravidelné kontroly v kožní ambulanci a v jakých intervalech. Jistě není nutné, aby na pravidelné kontroly chodili všichni. Důležité je nechat se vyšetřit při vzniku nějakého nového pigmentového ložiska nebo uzlíku na kůži, které přetrvává, nemizí a naopak se zvětšuje i v odstupu několika týdnů od svého vzniku,“ radí Ivana Krajsová. 

Hraje se o čas

Pokud chcete mít jistotu, že vám rakovina kůže nehrozí, objednejte se k lékaři třeba i přesto, že jste žádné podezřelé znaménko nenašli. „Měla jsem z rakoviny kůže vždycky hrozný strach, takže od 15 let jsem chodila každý rok na kontrolu znamének. Pak přišel covid a jeden rok jsem návštěvu dermatologa vynechala. Manželovi se však nezdála má piha na zádech. Tuto pihu jsem měla od dětství, byla pravidelná, tmavá, vystouplá. Zničehonic však začala být ošklivá. Říká se tomu syndrom ošklivého káčátka. Zkrátka jakoby ke mně najednou nepatřila. Šla jsem na polikliniku ke kožařce, která mě objednala na vyndání, přestože se pihy v červnu obvykle neodstraňují. Histologie bohužel potvrdila zhoubný melanom, ale měla jsem štěstí, že nemetastázoval,“ popisuje svou zkušenost Kristýna Schafferová, která dnes chodí každý půlrok na sono a rentgen plic. Uvědomuje si, že kdyby návštěvu kožařky ještě odložila, diagnóza mohla znít mnohem hůř. Pravidelné kontroly proto absolvuje jednou za čtvrt roku. 

Pozor na tetování i intimní oblasti 

Naskenovat celou plochu těla, včetně pokožky hlavy dokáže unikátní přístroj FotoFinder. „Naše paní primářka si pak jednotlivá znaménka vyfotí ještě menším mikroskopem zvlášť. Tato data pak zůstávají v našem počítači, takže když klient přijde po roce nebo třeba po pěti letech, můžeme porovnat, jak se jeho znaménka změnily,“ vysvětluje Petra Řehořková. Zároveň apeluje na všechny, aby vždycky lékaře upozornili na znaménka v intimních místech. „Klienti se nechtějí zmiňovat o znaménkách mezi půlkami, stydkými pysky či pod šourkem. Podobné informace jsou však pro lékaře velmi důležité,“ říká majitelka Petra Clinic. Stejně podstatná je i kontrola tetování. „I tam jsme měli záchyt melanomu, což člověka jen tak nenapadne. Byl velmi nenápadný a okem takřka nezpozorovatelný,“ dodává Petra Řehořková.

Soukromá klinika, nebo nemocnice? 

Vyšetření přístrojem FotoFinder vás v Petra Clinic vyjde na 2.500 Kč. Některé pojišťovny ale v rámci preventivních kontrol svým klientům alespoň část proplatí. Předností soukromých klinik je bezpochyby kratší čekací doba a možnost odstranění rizikového znaménka rovnou v rámci první návštěvy. Nemusíte se ale bát, že by se vám ve veřejných nemocnicích dostalo méně kvalitních služeb. Jen bývá někdy problém, že mají plno a na volný termín můžete čekat déle, než vám bude vyhovovat.

Roman Zachoval: Nezanedbávejte prevenci, pětina chlapů přijde pozdě

Redakce / 17. 11. 2021

Zdroj fotografií: Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM