Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Lifestyle

Risk je zisk: Mladí nejčastěji investují do kryptoměn a fondů, na vzestupu jsou sběratelské kartičky

Martina Hoblová
30. 06. 2022


Stále rostoucí inflace dopadá ve velkém na všechny věkové skupiny lidí, tedy i na mladé – zejména pak z řad studentů. Ti se ale oproti třeba seniorům méně bojí riskovat, a proto využívají místo spoření investice (výše vložené částky se mění podle aktuálního kurzu konkrétního produktu). A zřejmě dělají dobře – v budoucnu totiž hrozí, že jim například státní penze nepokryjí ani běžné výlohy. Do čeho všeho se v současnosti tedy vkládají peníze?

Do níže uvedených investic, vyjma zejména cenných papírů, umění a metaverse, které mají většinou počáteční hodnotu poměrně vysokou, můžete vložit i nízký finanční obnos, třeba pětistovku. Musíte ale počítat s tím, že v případě ziskovosti nedosáhnete na příliš vysokou částku. U investic je také důležité myslet na to, že jde o běh na dlouhou trať. Tam, kde vám slibují rychlé zbohatnutí, můžete velmi snadno narazit. To se může stát i v případě krachu dané investice, třeba kryptoměn nebo akciové společnosti, nebo ztráty hodnoty uměleckého předmětu. V takovém případě přijdete o všechny vložené prostředky bez náhrady. A nezapomeňte na to, že i u některých investic se musí platit daně, a to ze zisku nebo příjmu z prodeje!

Kryptoměny

Aktuálně jde o jednu z nejpopulárnějších, ale stále rizikových, investičních metod. Nejstarší, nejznámější a nejrozšířenější digitální měnou je Bitcoin, který vznikl v roce 2009. Na vrcholu žebříčku se ale drží například také Ethereum, Terra, Solana nebo Dogecoin.
A Češi se kryptoměn nebojí. Podle mezinárodních průzkumů si jen za loňský rok vydělali investicemi do Bitcoinu 15 miliard korun.

Investiční podílové fondy

Mezi velmi oblíbené investice patří také podílové fondy, které vaše finance rozloží do svého portfolia. Důležitá je u nich zejména diverzifikace neboli rozdělení jednotlivých rizik. Té docílíte rozdělením svých financí do více fondů. A klíčový je také správný výběr fondu. Po vložení peněz totiž už nemáte vliv na to, co se s nimi děje. Setkat se také můžete například se vstupními a manažerskými poplatky nebo s tím, že, když si chcete peníze vybrat, platíte další poplatky a ještě dlouho čekáte.

Cenné papíry (dluhopisy, akcie)

Dluhopisy vyjadřují závazek dlužníka vůči investorovi a jsou výhodné v případě, že chcete své peníze využít v kratší době, než je 5 let. Český trh teď ale zaplavily takzvané „prašivé dluhopisy“, které vydávají společnosti bez delší historie a jsou většinou nezajištěné. Proto si před nákupem danou společnost dobře prověřte a nejlépe si nechte poradit od odborníka.

Akcie si pořizují lidé, kteří si na své peníze jsou ochotni počkat minimálně 10 let. Jde o cenné papíry potvrzující podíl držený v dané společnosti. Velkou pozornost teď strhuje akciový index S&P 500 zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovatelných podniků v Americe. Kvůli válce na Ukrajině pak roste zájem také o akcie těžařů ropy a zbrojařských společností. A mezi Čechy jsou v kurzu akcie společností Tesla, ČEZ, Apple, Avast nebo některých bank.

Komodity (drahé kovy, umění)

Lidé v této oblasti nejčastěji investují stále do drahých kovů jako je zlato, stříbro nebo měď a platina. Výhodou u zlata je, že je osvobozené od DPH a v době vysoké inflace jeho cena roste. Ruská invaze pak spustila lavinu zájmu o ropu nebo pšenici.

A vyhledávané je také umění. Přes aukční domy se loni podle dat z ročenky The Art Market 2022 prodalo sběratelských kousků za více než 65 miliard dolarů. Jeho popularita roste ale i v digitální sféře, ve formě NFT. Pod touto zkratkou se schová jak digitální umění, tak Metaverse – virtuální svět s fyzickými uživateli. To je ale na samostatný článek.

Když se vrátíme ke komoditám jako takovým, jde u nich, stejně jako u akcií, o investici dlouhodobou, tedy minimálně desetiletou.

Kartičky (sportovní, Pokémoni)

Na vzestupu jsou stále i investice do sběratelských kartiček. Loni trhaly jejich prodeje historické rekordy a hodnota některých vzrostla i tisícinásobně. Nejoblíbenější jsou dlouhodobě ty sportovní – z basketbalové NBA, s hráči baseballu a samozřejmě i s hokejisty a fotbalisty. Nezahálí ale ani například kartičky s Pokémony. Jejich prodeje v loňském roce narostly podle serveru eBay za jediný rok o skoro 600 procent.

Byty se vyplatí jen prostřednictvím fondů

Do čeho se aktuálně rozhodně investovat nevyplatí, jsou byty. Hypotéky totiž mohou podle některých ekonomů v následujících letech dosáhnout i 10 %. Aktuálně se úrokové sazby pohybují kolem 6 % a nadále porostou. A není to jediný problém. Válka na Ukrajině ukázala, že o vložené peníze do bytu nebo domu můžete rychle a natrvalo přijít.
Do nemovitostí lze ale investovat prostřednictvím fondů, které je nakupují a s podílníky se dělí o výnosy.

Peníze vládnou světu. I tomu hudebnímu

Redakce / 20. 12. 2021

Tip

Investujte jen peníze, které máte navíc, nikdy si na investice nepůjčujte. Také je dobré své prostředky takzvaně diverzifikovat, tedy vložit je do více produktů, a mít nějaké portfolio i v cizině.
Nejlépe vám ale vždy poradí odborníci. Pokud si však chcete sami sestavit vlastní finanční plán a zjistit, jestli máte vůbec možnost investovat, můžete využít stránky České národní banky penizenauteku.cz.

Zajímavost

Někteří investiční poradci tvrdí, že nejlepší investice je do sebe, zážitků a nebo do vlastní soběstačnosti v podobě pěstování si vlastního ovoce a zeleniny.
I přes mnohé možnosti investic a úspor ale volí Češi cestu tzv. peněz pod polštářem. Podle posledních dat České národní banky totiž držíme rekordní objem hotovosti. Jde o více než 700 miliard korun.

Letní brigáda: Kde dostanete nejvíce peněz a proč vzít job v zahraničí?

Redakce / 27. 05. 2022

Zdarma proti nudě: Nejoblíbenější hry do mobilů

Redakce / 11. 05. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM