Expres Drive /
Celý playlist
Lifestyle

Pokrok nezastavíš: Převrat v OpenAI vyhrál kapitalismus

Avatar photo Pierre Beneš
24. 11. 2023

V OpenAI, největší organizaci na vývoj umělé inteligence, už týden vře vnitřní boj o její budoucnost a směřování. Zastánci efektivního altruismu se neúspěšně pokusili odvolat šéfa Sama Altmana. Společně s Davidem Tvrdoněm a Ondřejem Podstupkou z podcastu KLIK popisujeme celou kauzu, a spekulujeme o co v ní mohlo jít.

Organizace OpenAI se od svého založení prezentovala jako vzorný příklad toho, jak zodpovědně vyvíjet technologie schopné stvořit obecnou umělou inteligenci. Entitu schopnou vlastního myšlení, s potenciálem být chytřejší než člověk sám. Tento týden ale ukázal, že snahy zpomalit vývoj potenciálně revoluční technologie na úkor ziskovosti nemají moc velkou šanci na úspěch. 

V dnešní epizodě podcastu Stopáž společně se slovenskými kolegy z technologického podcastu Klik rozebíráme jakým způsobem proběhl pokus o převrat, respektive odvolání dlouhodobého šéfa organizace OpenAI Sama Altmana, který v jejím čele před rokem spouštěl dnes nejpoužívanější generativní umělou inteligenci ChatGPT. Pod jeho vládou se z této neziskové organizace stal jeden z nejhodnotnějších startupů na světě, o jehož pozornost a technologie se perou největší technologické firmy světa.

V rozhovoru společně s Davidem Tvrdoněm a Ondřejem Postupkou probíráme, jakou roli v OpenAI hrají investice Microsoftu, nebo přímo jeho šéf Satya Nadella. A snažíme se dobrat k tomu, kdo je největším vítězem tohoto týdne a kdo naopak odchází jako poražený.

Pokud vás zajímá, co tento nepovedený puč znamená pro rozvoj AI, nebo jak se na něj svět může koukat v roce 2200, pusťte si epizodu podcastu Stopáž v úvodu tohoto článku. Všechny podcasty Seznamu najdete i v naší aplikaci Seznam.cz, na našem portálu Podcasty.cz a nebo ve všech myslitelných podcastových přehrávačích.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM