Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Kultura

Šarmantní Lior Raz v boji s teroristy počtvrté: Seriál Fauda stírá rozdíl mezi dobrem a zlem

Iva Růžičková
10. 02. 2023

Představitelka komiksové Wonder Woman, Gal Gadot, není jedinou hereckou hvězdou pocházející z Izraele, která absolvovala výcvik v armádě a pak dobyla celý svět. Dalším darem Izraele je Lior Raz, představitel Dorona, hlavní postavy seriálu Fauda (2015–2022), jehož 4. série je nyní k vidění na Netflixu.

51letý Lior Raz také působil v izraelských bezpečnostních službách a dokonce v mládí i v ochrance Arnolda Schwarzeneggera. Lior stejně jako Doron hovoří od dětství arabsky i hebrejsky a také jako jeho postava má zkušenost s tragédií, kdy ztratil přítelkyni, zavražděnou rukou teroristy.

Operace Finále

Lior Raz rovněž exceloval ve snímku Operace Finále (asi pro pomalejší české diváky přeloženo taktéž jako Operace Eichmannn) z roku 2018 o tom, jak dostat takzvaného architekta konečného řešení židovské otázky, který podle své obhajoby jen plnil rozkazy, z Buenos Aires do Jeruzaléma před soud. Ben Kingsley jako Adolf Eichmannn je zde samozřejmě geniální. V operaci Finále můžeme mimochodem spatřit i Shoshanah z Hanebných Panchartů Quentina Tarantina, tedy herečku Mélanii Laurent, a také tehdy osmnáctiletou Hailey Lu Richardson z druhé série oceňovaného seriálu Bílý Lotus (2022).

Službě nelze uniknout

Zatímco první série Faudy, což znamená arabsky chaos, ale také je to heslo pro moment, kdy je třeba evakuovat izraelské jednotky z akce, nachází Dorona v situaci, kdy šťastně žije s manželkou a dětmi a svým nadřízeným je eufemisticky řečeno vmanipulován zpátky do služby. Během průběhu seriálu těchto manipulací vidíme celou řadu. Doron střídavě touží po klidu, po lásce, po návratu do služby a střídavě je v profesi zabijáka držen proti své vůli nebo je naopak v akci proti vůli svých nadřízených. Ve čtvrté sérii se setkáváme s osamělým mužem, který nezná rozdíl mezi obranou svého majetku a masakrem a který je přesto znovu vyzván k mimořádně riskantní akci. 

Lior Raz exceluje v hlavní roli seriálového hitu Fauda

Kam si radši na cesty přibalit Dorona

IDF by nikdo neměl dráždit. A opravdu nemyslíme český Institut dokumentárního filmu, založený v roce 2001, ale Israel Defence Service. Čtvrtá série Faudy nás zavádí do Evropy, konkrétně do Bruselu, a podíváme se i do dalších lokalit, kam by si většina turistů netroufla bez průvodce. Doron (stejně jako jeho kolegové) poněkolikáté předstírá jinou identitu, národnost a náboženskou příslušnost, aby pronikl do teroristických struktur a zabránil útokům na množství nevinných. 

Doron vs Rambo – 1:0

Právě schizofrenie povinností agenta tajných služeb vedle akčních scén a nepřenosné problematiky izraelsko-palestinských konfliktů je to, co činí Faudu atraktivním a současně brutálním zážitkem na mnoho večerů. V tom všem se ztrácíme, stejně jako hrdinové Faudy, a postupně netušíme, kde je zlo a dobro. Někdo by mohl namítnout, že motiv 4. série, tedy záchrany nadřízeného ze spárů teroristů, je smutně opsaný z motivu Rambo III, kdy bylo nutné zachránit ze zajetí Johnova velitele plukovníka Troutmana. Jenže modří vědí, že únosy, záchranné mise a vůbec nekončící série odvetných útoků jsou pro jednotky tajných služeb denním chlebem. Fauda navíc nepředstavuje Doronova velitele Gabiho jako takřka svatého duchovního otce a mentora, ale jako sobecky se rozhodujícího manipulátora s detailně vykresleným traumatem. Co se týče izraelsko-palestinských vztahů, lépe se jejich zobrazení zhostil snad jen izraelský seriál Naši kluci uvedený na HBO Max (2019). 

Tak trochu jiné První oddělení

Při čekání na čtvrtou sérii se mohli fanoušci utěšit sledováním seriálu Zmizet beze stopy (2021), kde Lior Raz při odkrývání minulosti své mrtvé manželky a hledání jejích vrahů znova hraje osobnost, která by své sklony k násilí měla řešit na terapii. Posedlost jeho postavy dobrat se spravedlnosti přes velké množství mrtvol je beze sporu patologická, nicméně Zmizet beze stopy je stejně jako Fauda unikátní přehlídka akčních scén a nepředpokládatelných zápletek. Tvůrcům českých kriminálek přejeme, aby se raději na Faudu nedívali, protože pak by mohli dostat neodolatelné nutkání jít se zahrabat. A ještě něco: Zatímco v seriálu První oddělení figurují ženy vykreslené jako s prominutím krávy (kromě submisivní policistky Adély), ve Faudě spolupracují ženy a muži v jednotce jako skuteční kolegové sobě rovní, kteří se na sebe mohou spolehnout.

Nekrmit, nedráždit

Zdroj fotografií: Netflix  

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM