Saturday Night Fever /
Celý playlist
Kultura

Radikální festival mladých tvůrců

Redakce
10. 03. 2023

Mezinárodní festival Nová komedie se bude konat ve dnech 11.-18. dubna 2023. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty, výstava a debaty s tvůrci.

„Jedná se teprve o druhý regulérní ročník, první se konal v březnu roku 2019, další jsme museli zrušit nebo redukovat, jelikož byl svět ochromen pandemií covidu. Letošními tématy jsou (ne)svoboda, (ne)bezpečí, (ne)rovnoprávnost, prolínají se šesti inscenacemi mladých tvůrců, sedmou je hudebně-loutkový projekt, který je určen pro všechny nebojácné diváky od pěti let,“ říká Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

Českými režiséry, kteří budou na festivalu prezentovat své inscenace, jsou Kasha Jandáčková a Štěpán Gajdoš. Z Jihočeského divadla přijedou Události. V dramatu, které pojednává o událostech vedoucích k teroristickému útoku, exceluje Dan Kranich, jenž se na festivalu představí také jako zpěvák dua P/\ST. Domácí inscenací, která bude mít na festivalu pražskou derniéru, je divadelní projekt o národní identitě a hrdosti Nezlomní ukrajinského režiséra Kostjantyna Žyrova. Magickou i humornou pohádku Město v noci režíroval Štěpán Gajdoš v brněnské Polárce.

Jedním z nesporných vrcholů Nové komedie bude hostování polské scény Teatr Współczesny ze Štětína. Částečně dokumentární inscenace Spartakus. Láska v době moru ukazuje, jak se žije LGBTQ+ teenagerům v Polsku. Měla premiéru v květnu loňského roku a již nyní je fenoménem současného polského divadla. Režisér Jakub Skrzywanek o ní prozradil: „Každé představení končí inscenovaným svatebním obřadem pro páry stejného pohlaví. Páry k nám přijíždějí z celého Polska, je to opravdu fantastické. V lednu jsme tu například měli dvojici z Dolního Slezska, která si s sebou přivedla téměř šedesát rodinných příslušníků.“ Z Polska přijede také autorská inscenace Andělé v Americe aneb Démoni v Polsku, která ukazuje, jak (ne)svobodně se žije v této zemi ve 21. století.

Slovensko reprezentují dvě „feministické“ inscenace – monodrama Dědina, kde září herečka a mistryně v slam poetry Mária Ševčíková, a Kreutzerova sonáta/ Čí vinou?, ve které režisér Pavol Viecha zpracoval (ve své době) skandální novelu o nevěře a také zachytil život manželů Tolstojových, kde byl jeden literární talent nadřazen druhému.

V prostorách divadla je možné zhlédnout výstavu obrazů Alžběty Rajchlové a soch Lindy Wrong, dubnové večery zpříjemní také žánrově různorodé koncerty – rapové duo P/\ST, kapela hrající a milující romskou hudbu O Gadže Bašaven či dvojice ukrajinských hudebníků – akordeonistka a zpěvačka Veronika Pozniak a kytarista Artem Podzniakov.

Teatr Barakah: Andělé v Americe aneb Démoni v Polsku (Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce – spektakl)

Program:

11.4. 2023
19.00 MICHAŁ TELEGA:  ANDĚLÉ V AMERICE ANEB DÉMONI V POLSKU (Teatr Barakah, Krakov)
Inscenace vychází ze známé divadelní hry Andělé v Americe. Tvůrci se jí nechali inspirovat k vytvoření příběhu, jenž se odehrává teď a tady, v Polsku 21. století.

12.4. 2023
19.00 MÁRIA ŠEVČÍKOVÁ, MARTIN HODOŇ: DĚDINA (Divadlo GAFFA, Bratislava)
Náhodné monodrama o jedné dědině. O dědině vnitřní. O dědině vnější.

14.4. 2023
19.00 WERONIKA MUREK A JAKUB SKRZYWANEK:  SPARTAKUS. LÁSKA V DOBĚ MORU (Teatr Współczesny, Štětín)
Přelomová polská inscenace o tom, jak se žije LGBTQ+ teenagerům v dnešním Polsku.

15.4. 2023
19.00 KOSTJANTYN ŽYROV: NEZLOMNÍ (Městská divadla pražská)
Fiktivní Deník z Ukrajiny se stává cestou od dávného středověku do nedávného rána 24. února 2022.

21.00 KONCERT VERONIKA POZNIAK

16.4. 2023
15.00 ŠTĚPÁN GAJDOŠ: MĚSTO V NOCI (Divadlo Polárka, Brno)
Město v noci nespí. Město v noci žije. Nemusíte probdít celou noc, abyste to všechno mohli prozkoumat – přijďte do divadla. Jestli se nebojíte tmy…

17.4. 2023
19.00 DAVID GREIG: UDÁLOSTI (Jihočeské divadlo České Budějovice)
Strhující drama o síle odpuštění napsal významný skotský dramatik David Greig pro dva herce a pěvecký sbor. Je s úspěchem uváděno po celém světě.

22.00 KONCERT P/\ST

18.4.2023
19.00 D. BREZÁNIOVÁ, P. VIECHA, M. FELDBAUER: KREUTZEROVA SONÁTA / ČÍ VINOU? (Městské divadlo Žilina)
Od smrti Sofie Tolstojové muselo uplynout sto let, aby ji současný literární svět poznal nejen jako manželku či služebnici génia, ale také jako spisovatelku.

21.00 KONCERT O GADŽE BAŠAVEN

Komerční článek 
Foto: Piotr Kubic a Piotr Nykowski

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM