Expres FRESH! /
Celý playlist
Kultura

Kapesníky připravit, dojetí zaručeno: Nejlepší filmy a seriály s LGBTQ+ tematikou

Karin Šnýdrová
Příběhy o příslušnících LGBTQ+ komunity plní důležitou roli. Díky televiznímu zpracování se dostanou do povědomí veřejnosti a mohou ji snadněji přimět ke změně negativního postoje. Koneckonců přesně to se povedlo filmům Modlitby za Bobbyho, Philadelphia či Kluci nepláčou. Hledáte další snímky s podobnou tematikou? Tohle jsou ty nejlepší!
26. 05. 2022

Nezastíráme, že na většinu z nich budete potřebovat pořádnou zásobu papírových kapesníčků, protože dojmou i ledová srdce. Hlavní hrdinové následujících filmů a seriálů patří do skupiny LGBTQ+ a všechny stojí za to vidět.

Škatulkování moderní doby: Kdy se z LGB stalo LGBTQQIP2SAA?

Modlitby za Bobbyho (2009)

Emotivní příběh mladého gaye vás dožene k slzám už jen proto, že je založen na skutečné události. Bobby Griffith vyrůstal v silně věřící rodině, pro kterou byla homosexualita tabu. Jakmile Mary Griffith zjistila pravdu o orientaci svého syna, odmítla se s ní smířit a pomocí církve se hříšného chlapce rozhodla vyléčit. Bobbymu došlo, že pod jednou střechou spolu už nemůžou žít. Odešel z domova a doufal, že si k němu matka jednou najde cestu. To se ale nestalo. V roce 1983 spáchal Bobby sebevraždu skokem z dálničního mostu. Bylo mu dvacet let. Mary Griffith se s jeho smrtí nemohla vyrovnat, vyhledala komunitu gayů a začala zjišťovat, jak se v nich mýlila. Stala se odpůrkyní konverzní terapie a vášnivou obhájkyní práv LGBTQ+. V roce 2020 zemřela ve věku 85 let. Ve filmu Modlitby za Bobbyho ji ztvárnila Sigourney Weaver (72).

Čtěte také: Sam Brinton a ti druzí aneb Koho se snažili "vyléčit" z homosexuality konverzní terapií

Dánská dívka (2015)

Životopisný snímek vás zavede až do dvacátých let minulého století. Hlavním hrdinou je dánský malíř Einar Wegener a jeho žena, ilustrátorka Gerda, která zrovna připravuje sérii baletních portrétů. Jenže jí nedorazí modelka. Aby mohla umělkyně pokračovat v práci, stane se figurantkou její manžel. V dámském kostýmu se Einar cítí skvěle. Postupně zjišťuje, že tělo muže mu bylo přiděleno omylem, začne si říkat Lili Elbe a doufá, že si splní sen o operativní změně pohlaví. Skutečná Lili Elbe ji podstoupila v Německu v roce 1930, tehdejší medicína však nazývala zákrok experimentálním. Celkem musela absolvovat čtyři. Poslední fáze spočívala v transplantaci dělohy. Její tělo ji ovšem odmítlo a v roce 1931 zemřela. Ve filmovém zpracování se její role citlivě ujal Eddie Redmayne (40). Na Dánskou dívku můžete ovšem vyrazit i do Divadla Na Fidlovačce. Postavu Einara/Lili hraje talentovaný Daniel Krejčík (27).

Čtěte více: Den, kdy mi komise schválila změnu pohlaví, byl nejlepší den v mém životě, říká Jenny Rinn

Philadelphia (1993)

I kultovní americké drama je založené na pravdivých událostech. Vypráví příběh homosexuálního právníka, který pracuje v úspěšné firmě. Slibně nastartovaná kariéra se mu ale v mžiku rozpadne před očima, když dostane výpověď. Andrew Beckett je přesvědčený, že o místo jej připravily předsudky ze strany nadřízených. Nejen že je gay, ale navíc má AIDS, což ostatním nahání strach. Najímá si tedy právníka a společnost, která mu dala padáka, s jeho pomocí žaluje. Snímek Philadelphia sehrál ve společnosti důležitou úlohu. Informoval o problémech homofobie, smrtelném viru i tom, co prožívají ti, kteří jím trpí. V hlavních rolích se představili Oscarem oceněný Tom Hanks (65) a Denzel Washington (67), mezi obsazenými komparzisty bylo 53 lidí nakažených AIDS. Do konce roku 1994 jich zemřelo 43.

Lékař David Jilich: Lidé s HIV nejsou pro okolí nebezpeční, pokud se léčí správně

Kluci nepláčou (1999)

Děsivý osud Brandona Teeny vedl ke zvýšení trestů za zločiny z nenávisti v USA, námětu na film i oscarovému ocenění. Ústřední postavou smutného dramatu je dívka, která zjistí, že se narodila v špatném těle. Začne se tedy chovat i oblékat jako kluk, odstěhuje se z rodného města a najde si přítelkyni Lanu. Brandon ovšem není žádný svatoušek, a tak se za padělání dokladů a ujíždění před policií dostane za mříže. Lana zaplatí kauci, ale zaskočí ji, že svého partnera najde v ženské věznici. Pravdu o jeho pohlavní identitě nerozdýchají dva známí. Brandona zbijí, znásilní a o několik dní později zavraždí. Bylo mu pouhých 21 let. Trangender roli přijala herečka Hilary Swank (47) a v roce 2000 za ni dostala Oscara.

Srdcerváči (2022)

Tematika LGBTQ+ láká k tvorbě i současné režiséry. Horkou novinkou na streamovací platformě Netflix je například seriál Srdcerváči, který je adaptací stejnojmenných komiksů od britské spisovatelky Alice Oseman (27). Zatím můžete zhlédnout první sérii o osmi epizodách. Figurují v nich studenti Charlie a Nick, a protože se kvůli zasedacímu pořádku ocitli ve stejné lavici, musí spolu chtě nechtě trávit čas. Co týče preference pohlaví, má gay Charlie jasno. Opětuje mu spolužák jeho náklonnost, nebo je striktně hetero?

AJ a královna (2020)

RuPaul Andre Charles (61) je ikonou dragu. Od roku 2009 působí v americké reality show RuPaul's Drag Race, jejímž cílem je najít tu nejlepší americkou drag queen. Pořad je tak populární, že už se dočkal čtrnácti řad. V roce 2020 si RuPaul zahrál i v desetidílném road tripovém seriálu s názvem AJ a královna, který pojednává o neúspěšné drag queen. Karavanem se vydává napříč Amerikou, záhy však zjistí, že není sama. S černou pasažérkou, jedenáctiletou AJ, prožije řadu dobrodružství i komediálních situací, u nichž se coby divák budete opravdu bavit.

Fenomén drag show: Od Shakespeara až po Netflix

Gentleman Jack (2019)

Považuje se za první moderní lesbu a faktem je, že její příběh skutečně předběhl dobu. Anna Lister žila v letech 1791 až 1840 a nikdy neholdovala typicky ženskému oblečení. Ačkoliv se očekávalo, že se řádně provdá za muže, umanula si pravý opak. Její vyvolená však nesměla pocházet z chudých poměrů. Intimní život a milostné aférky se stejným pohlavím zapisovala do deníků, které se sestávaly ze čtyř milionů slov. Rozluštit se je ovšem podařilo až dlouho po její smrti. Pokud se o jejím životě chcete dozvědět víc, mrkněte na film Gentleman Jack s herečkou Suranne Jones (43).

Ani žena, ani muž: Kdo se rozhodl označovat jako nebinární?

Euforie (2019-2022)

Nejsledovanější a zároveň nejkontroverznější seriál současnosti popisuje dospívání skupiny středoškoláků. A rozhodně se nejedná o nic nevinného. Ostatně točí se hlavně kolem párty, sexu, drog i alkoholu. Ve dvou sezonách se mihnou snad všichni příslušníci LGBTQ+ komunity. Rozmanitost postav vás možná přiměje s nějakou se ztotožnit. V hlavních rolí se ukáže například herečka a zpěvačka Zendaya (25) či transgender modelka Hunter Schafer (22).

Kam dál? THB, Skam, Euforie, Sexuální výchova: Nejlepší seriály pro generaci Z


Úvodní fotografie: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM