Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kultura

Filmex: Česká kina čeká trhák z karlovarského festivalu a temná chorvatská romance

Avatar photo Veronika Koloušková
14. 07. 2022

Oscarová herečka Emma Thompson září v hlavní roli britské komedie, která zaujala i diváky na nedávno skončeném karlovarském filmovém festivalu. Pokud nevyrážíte na dovolenou do Chorvatska, můžete se k Jadranu podívat aspoň v kině, a to díky temné letní romanci Muréna.  

Další díly (259)

Hodně štěstí, pane Veliký (Good Luck to You, Leo Grande)

Čtvrtým nejoblíbenějším filmem na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary se podle diváckého hlasování stala pikantní a jiskřivá britská komedie Hodně štěstí, pane Veliký. Režisérka Sophie Hyde obsadila do role učitelky v důchodu, které jde o dobrý sex, vždy brilantní a kouzelnou Emmu Thompson. A co ve filmu jde? Nancy Stokes před dvěma lety ovdověla a konečně si může dopřát to, co si v konzervativním manželství, v němž sex hrál silně podřadnou roli, neužila. Touží po lidském dotyku a romantice. A tak si do anonymního hotelového pokoje pozve mladého a velmi pohledného gigola jménem Leo Grande, který bude druhým mužem, se kterým se vyspí. A možná tím prvním, s nímž prožije orgasmus. Ona je ukrutně nervózní a stydí se za své stárnoucí tělo, on konejšivě klidný, chytrý a nestydí se za své povolání. Během několika dalších schůzek a dlouhých otevřených konverzací Leo dámu v pokročilém věku probudí k životu. V roli pánského escortu se přestavuje Daryl McCormack.

Muréna (Murina)

Temná letní romance Muréna šestatřicetileté chorvatské režisérky Antonety Alamat Kusijanović získala na festivalu v Cannes cenu za nejlepší debut. Odehrává se u moře a v moři a připomíná, že pod klidnou hladinou se mohou skrývat útesy. Sleduje Julijino dospívání, které vypadá jako idyla. Ale jen navenek. Léto tráví na břehu Jadranu v útulném penzionu, který provozuje její otec, manipulativní a žárlivý tyran. Po příjezdu zámožného šarmantního cizince, rodinného známého Javiera, Julia zatouží uniknout před otcovou patriarchální dusivou autoritou za svobodou. Otec sleduje každý její krok s rostoucí ostražitostí a záští. V hlavní roli září v jednodílných plavkách Gracija Filipović, v roli Javiera uvidíte hollywoodskými tvůrci prověřeného novozélandského herce Cliffa Curtise (Kokain, Piano, Training Day). 

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM