Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Kalendář

Skvělá herečka a bývalá první dáma slaví jubileum

Avatar photo Radek Honc
22. 03. 2023

22. březen je 81. dnem letošního roku, který tu s námi bude ještě 284 dní. Svátek slaví Leona, Lea, Leon, Lia a Oktavián. Připomínáme si Světový den vody a taky začátek takzvaného Pražského jara, před 55 lety totiž abdikoval prezident Antonín Novotný. Které další události bychom si měli připomenout? A kdo slaví narozeniny?  

Jan Nepomucký: Světec, kterého mučil král osobně, má 60 tisíc soch po celé zeměkouli

Václav Šilpoch / 20. 03. 2023

Narodili se

Dagmar Havlová Veškrnová, česká herečka (1953)

Oblíbená česká herečka se v roce 1997 stala manželkou českého prezidenta Václava Havla. Ve stejném roce založila Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, ve které dodnes působí. Ve filmu si zahrála poprvé v roce 1974, a to v komedii Juraje Herze Holky z porcelánu. Pro její filmovou kariéru jsou charakteristické vážné, komediální a tragikomické role, celkem natočila více než 60 filmů a 350 televizních inscenací. 

Andrew Lloyd Webber, anglický skladatel (1948)

Krom jiného napsal třináct muzikálů, ze kterých vzešla spousta hitů. Například All I Ask Of You z Fantoma opery, I Don’t Know How To Love Him z muzikálu Jesus Christ Superstar nebo Don’t Cry For Me, Argentina z muzikálu Evita. Andrew Lloyd Webber je rytířem, už od roku 1992. 

George Benson, americký hudebník (1943)

Jazzman, skladatel, textař a zpěvák svou hudební kariéru začal už v osmi letech, kdy začal zpívat v jednom nočním klubu. V roce 1954 nahrál svou první desku.nOd vydání jeho trojnásobně platinové desky Breezen, někdejší albové jedničky v USA, uplynulo už 47 let. Naposledy se držitel deseti cen Grammy ozval s deskou Walking To New Orleans v roce 2019, o rok později vyšlo koncertní album Weekend In London. 

William Shatner, kanadský herec (1931)

Do povědomí diváků se zapsal rolí kapitána Jamese T. Kirka, velitele lodi USS Enterprise ze seriálu Star Trek v letech 1966–1969. Tuto postavu si rovněž zahrál i v sedmi navazujících celovečerních filmech. Napsal rovněž řadu knih o svých zkušenostech s rolí Jamese T. Kirka a hraním ve Star Treku. Dne 13. října 2021 se stal ve svých 90 letech nejstarším člověkem ve vesmíru, když se jako turista zúčastnil suborbitálního letu NS-18 společnosti Blue Origin.

STALO SE

2016

Zpěvák a kytarista Foo Fighters Dave Grohl se veřejně postavil na obranu školní heavymetalové kapely Black Leaves Of Envy. Po celé řadě sousedských stížností na hluk byla místním úřadem prohlášena za příliš hlučnou a bylo jí zakázáno zkoušet v rodinné garáži jednoho ze členů. Bývalý bubeník Nirvany napsal odpovědným radním v anglickém městě Cornwall žádost o přezkoumání tohoto rozhodnutí.

2016

Phife Dawg, vlastním jménem Malik Izaak Taylor, zakladatel hiphopové party A Tribe Called Quest zemřel na komplikace spojené s cukrovkou. Muži, jemuž se přezdívalo pro jeho výšku pěti stop a tří palců (160 cm) Pětistopý zabiják, bylo pouhých 45 let.

1993 

Depeche Mode vydali svou desku Songs Of Faith And Devotion. Stala se první deskou kapely, která vstoupila současně na první příčku americké i anglické albové hitparády. A to i díky hitům I Feel You, Walking In My Shoes, Condemnation a na koncertech oblíbené písni In Your Room. Během natáčení, které probíhalo v Madridu, kapela prožila velkou krizi, která vyústila v odchod Alana Wildera.  

1984

Queen dokončili videoklip ke skladbě I Want To Break Free v londýnských studiích Limehouse. Parodický videoklip, ve kterém vystupují členové kapely jako transsexuálové, měl neblahý vliv na působení The Queen na americkém trhu. Podle slov čerstvého rytíře, kytaristy Briana Maye, se video jednu dobu nesmělo objevit ve vysílání americké mutace MTV.

1963

Před 60 lety vyšlo debutové album The Beatles Please Please Me. Byla to okamžitá reakce na úspěch singlů Please Please Me a Love Me Do. V květnu 1963 se toto album dostalo na vrchol britské hitparády a zůstalo tam třicet týdnů, dokud ho nevystřídalo album With The Beatles. 

Klaustrofobie, rvačka a odchod Alana Wildera: Před 30 lety vyšla poslední velká deska Depeche Mode

Pavel Kučera / 22. 03. 2023

Jediná hokejová šéfka na světě, Barbora Snopková Haberová, o pozici žen v mužském sportu, rozdílech v platech i boji Sparty o titul 

Vladimír Pavlík / 21. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Czech News Center / Pavel Machan / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM