Saturday Night Fever /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy Radiohead vydali svůj debutový singl: Píseň Creep hitparády nebourala, teď je z ní největší hit kapely

Avatar photo Michal Plšek
21. 09. 2023

21. září je 264. den roku, do jehož konce zbývá 101 dní. Svátek slaví Matouš, Mirela a Debora. V roce 2011 mělo premiéru úspěšné skandinávské kriminální drama Most Hanse Rosenfeldta, se Sofií Helin a Kimem Bodniou v hlavních rolích.  

Co se stalo v hudebním světě? A kdo slavný se narodil?

 

 

Krása a talent ji zachránily před životem v bídě: Sophia Loren na vrcholu opustila showbyznys kvůli synům

Kristýna Ševčíková / 20. 09. 2023

Narodili se

Liam Gallagher, anglický zpěvák (1972) 

Rodák z Manchesteru je zakládajícím členem kultovních britpopových Oasis. Ti se rozpadli po jedné z rvaček ústřední dvojice, tedy Liama a jeho staršího bratra Noela. Poté Liam založil nepříliš úspěšný projekt Beady Eye, aktuálně s úspěchem vystupuje sólově. Zda se naplní spekulace o reunionu Oasis v příštím roce, se dozvíme snad brzy. 

Trugoy, americký rapper (1968)

David Jolicoeur, známý jako Trugoy, byl zakládajícím členem brooklynských De La Soul. Z šesti nominací na prestižní ceny Grammy proměnili jedinou, a to za hostování v singlu Gorillaz Feel Good Inc. Trojice vydala 8 alb, z nichž jedno získalo platinovou a dvě zlatou certifikaci. Dohromady jich prodali 5 milionů. Zemřel 12. února 2023. 

Leonard Cohen, kanadský hudebník (1934)

Zpěvák, skladatel, malíř, básník a spisovatel byl držitelem ocenění Companion of the Order of Canada, nejvyššího kanadského ocenění.  Jeho megahit Hallelujah poprvé vyšel na albu Various Positions v roce 1984, svou verzi později natočili John Cale, Jeff Buckley a mnozí další. Zemřel 7. listopadu 2016 ve věku 82 let ve svém domě v Los Angeles.

Dále slaví: 

Nicole Richie, americká zpěvačka a herečka (1981)
Luke Wilson, americký herec (1971)
Ethan Coen, americký filmař (1957)
Bill Murray, americký herec (1950)
Stephen King, americký spisovatel hororů (1947)
Daniela Kolářová, herečka (1946)

Stalo se

2002

Pink se poprvé podívala na vrchol britské singlové hitparády, a to díky svému hitu Just Like A Pill. Ten pochází z jejího úspěšného alba M!ssundaztood. 

Zažila šikanu, rozpad rodiny a v 15 ji málem zabily drogy: Trnitá cesta dovedla Pink na vrchol

Kristýna Ševčíková / 08. 09. 2023

1996

Americká trojice The Fugees podruhé ovládla ostrovní hitparádu se singlem Ready Or Not. Melodie hitu je samplem z písně Ready Or Not Here I Come (Can’t Hide From Love) kapely The Delfonics.

1992

Label Parlophone Records vydal debutový singl kapely Radiohead. Píseň Creep sice nepronikla do hitparád, ale většina hudebních médií ji uvedla ve svých výročních přehledech nejlepších písní. Najdete ji v tracklistu první desky kapely kolem Thoma Yorka, Pablo Honey. 

1985

Madonna poprvé ve své kariéře zaznamenala No. 1 v albovém žebříčku ve Velké Británii. Deska Like A Virgin na Ostrovech zabodovala až po 10 měsících od vydání, celkově se v hitparádě udržela obdivuhodných 152 týdnů. 

Zrodila se hudební i módní hvězda: Před 40 lety vydala Madonna svou debutovou desku

Pavel Kučera / 27. 07. 2023

Sláva zloději: Před 20 lety vydali Radiohead desku, jejíž název inspirovali odpůrci George W. Bushe

Pavel Kučera / 10. 06. 2023

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM