Saturday Night Fever /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy přišla na svět první dáma českého jazzu Vlasta Průchová

Avatar photo Radek Honc
12. 07. 2023

12. červenec je 193. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 172 dní. Svátek slaví Bořek a Bořislava. V roce 2005 naposledy vzlétly stíhačky MiG-21 ve službách české armády, nahradily je moderní Saab JAS-39 Gripen, které budou k ochraně vzdušného prostoru sloužit minimálně do roku 2027.  

Kdo další dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě?   

Kam na výlet: V Plzeňském kraji najdete panenskou přírodu, pohádkový hrad i muzeum piva

Michal Plšek / 11. 07. 2023

NARODILI SE

Liz Mitchell, jamajsko-britská zpěvačka (1952)

Na Jamajce narozená zpěvačka se proslavila v německé disco skupině Boney M, jejíž hlavní vokalistkou byla. 

Eric Carr, americký hudebník (1950)

Až do své smrti v roce 1991 bubnoval v glamrockových Kiss. Jeho maska, typická pro všechny členy kapely znázorňovala lišku.

Christine McVie, britská zpěvačka (1943)

Členka legendárních Fleetwood Mac, se kterými mimo jiné nahrála jednu z nejlepších rokových desek Rumours, zemřela v 79 letech koncem loňského roku.

 Vlasta Průchová, česká zpěvačka (1926)

První dáma tuzemského jazzu a průkopnice českého jazzového repertoáru zpívala i s Karlem Gottem, Milanem Chladilem nebo Evou Pilarovou. Navíc pomáhala mladým hudebníkům (například Emilovi Viklickému). Po emigraci jejího syna, hudebníka Jana Hammera, se stala pro komunistický režim nepohodlnou a nesměla dále nahrávat. Do nahrávacího studia se vrátila až v roce 1992. Zemřela 16. června 2006, necelý měsíc před svými osmdesátinami.

STALO SE

2019

Tarazaga Orero byla zadržená policií a vzata do vazby za pokračující stalkování Harryho Stylese. Urputná fanynka přespávala více než dva měsíce na lavičce před zpěvákovým domem a dennodenně mu nechávala vzkaz v jeho poštovní schránce.

1992

Zpěvák Guns N’ Roses Axl Rose byl na letišti v Los Angeles zatčen kvůli podezření z podněcování nepokojů v rámci koncertu kapely. Později byl odsouzen ke tříleté podmínce a pokutě 50 tisíc dolarů. 

1991

Britský boyband Take That vydal debutový singl Do What U Like. A byl to propadák, nejvyšší metou bylo 82. místo britského žebříčku.  Nízkorozpočtové video obsahovalo obnažené členy skupiny ukazující zadky a potírající se želé, což vedlo k zákazu vysílání v denních hodinách. 

1988

Magazín Playgirl otiskl seznam nejvíce sexy rockerů světa. Byla na něm tato jména: George Michael, LL Cool J, Brian Ferry a Michael Hutchence z INXS. 

1962

Rolling Stones odehráli svůj vůbec první koncert. Místem jejich premiéry byl slavný londýnský klub Marquee ,ve kterém pravidelně hrávali Pink Floyd, Jimi Hendrix, The Who a celá řada dnes legendárních kapel.

Zlomový moment pro Depeche Mode: Před 40 lety vyšel singl, který jim pomohl stát se kultem

Pavel Kučera / 11. 07. 2023

Co dělala kovbojova Doubravka a kam vyrazil na rekreaci Gustav Anděl? Ukažte své znalosti českých letních komedií

Michal Plšek / 11. 07. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM