Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Den dobrý pro český tenis i světovou hudbu

Avatar photo Radek Honc
08. 03. 2023

8. březen je 67. den roku. Do konce roku 2023 zbývá 298 dní. Svátek slaví Gabriela a Merlin. A taky si připomínáme Mezinárodní den žen. Tenhle svátek byl za komunismu degradován na předávání červeného karafiátu, původně ale byl vyhlášen na počest newyorských švadlen, které protestovaly proti pracovním podmínkám. Kdo slaví narozeniny a co zajímavého se stalo? 

Narodili se

Petra Kvitová, česká tenistka (1990)

Vedle Martiny Navrátilové je to jediná Češka, která vyhrála nejslavnější tenisový turnaj více než jednou. Petře se podařilo získat wimbledonskou mísu v roce 2011 a o tři roky později. K tomu přičtěme vítězství na Turnaji mistryň, fedcupové triumfy a trofeje z dalších turnajů. 

Eleanor Jackson, anglická zpěvačka (1988)

Zpěvačka a původně polovina dua La Roux, které se změnilo v jednočlenný projekt La Roux. Bodovalo v roce 2009 hitem Bulletproof, který v rodné Británii zaznamenal No.1 v singlovém žebříčku. Na podobný úspěch se marně snaží navázat už 14 let. 

Tom Chaplin, anglický zpěvák a skladatel (1979)

Se svým kamarádem z dětství založil kapelu Keane. Jejich deska z roku 2004 Hopes And Fears se stala druhou nejprodávanější toho roku. Předstihl je jen povedený debut Scissor Sisters. 

Gaz Coombes, anglický zpěvák a skladatel (1976)

Gareth Michael Coombes, tvůrčí mozek a zpěvák kapely Supergrass. V roce 1995 vydala skupina úspěšný singl Alright z neméně úspěšné debutové desky a někdejší albové jedničky I Should Coco. Coombes, nepřehlédnutelný díky jeho licousům, se jako zpěvák poprvé prosadil už v 16 letech. 

Vladimír Mišík, český hudebník (1947)

Otcem zpěváka, kytaristy, zakládajícího člena skupin The Matadors, Blue Effect nebo Etc… byl americký voják John Gaughan (1918–2007), matkou slovenská zdravotní sestra Alžbeta, pracující koncem války v Německu pro Červený kříž. V roce 2017 se Mišík dozvěděl, že má v USA dalších 9 sourozenců.

Vladimír Mišík: Rozhodnutí ukončit koncertování bylo těžké

Redakce / 14. 10. 2021

Stalo se

2022

Britská skupina Glass Animals se s písní”Heat Waves dostala na 1. příčku US Billboard Top 100. Fakt sám o sobě nezajímavý. Ale když dodáme, že tím byl ustanoven jeden rekord, už to dostává jiný rozměr. Singl se totiž do čela hitparády dostal 59 týdnů poté, co do zmíněné stovky vstoupil.

2016

Anglický producent, aranžér, skladatel, dirigent, zvukový inženýr a muzikant, Sir George Martin, zemřel ve věku 90 let. Martin pracoval pro nahrávací společnost EMI, kde se mu říkalo pátý Beatle. Důvodem bylo produkování všech alb (až na Let it Be z roku 1970) legendárních Brouků. Na svém kontě tak má 30 singlových prvních příček na ostrovech a 23 v USA.

2008

Čína zavedla přísnější pravidla pro zahraniční popové hvězdy poté, co Björk vyvolala kontroverzi tím, že na koncertě v Šanghaji po odzpívání své písně Declare Independence zvolala několikrát Tibet, Tibet. Mluvit o nezávislosti Tibetu v Číně, která toto území okupuje od roku 1951, je přísné tabu. Později mluvčí ministerstva kultury řekl, že Björk bude mít zakázáno Číně vystupovat.

2001

Americká společnost Art Asylum oznámila, že na britský trh posílá přes 100 tisíc panenek Eminema! Na přesné kopii detroitského rappera byla i jeho tetování, včetně toho na krku hlásající Cut Here.

Girl power: Mezi největší alfa samice filmového plátna patří lovkyně vetřelců i naštvaná máma bojující s roboty

Carlito Brigante / 08. 03. 2023

Výjimečné ženy: Průkopnice stojící za léčbou rakoviny, prvotním vyšetřením novorozenců i módními milníky

Kristýna Ševčíková / 08. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM