Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Nejlepší festivaly za hranicemi

Redakce
Evropská festivalová nabídka je letos konečně zase velmi široká. A tak vám přinášíme několik tipů na ty největší a nejzajímavější z nich, pokud byste chtěli pobyt v zahraničí spojit s koukáním na ty nejlepší hudební skupiny planety.
30. 05. 2022

Českým (a slovenským) letním hudebním akcím jsme se už věnovali v předchozím článku. Pokud nedáte dopustit na české pivo a nechcete lovit z paměti slovíčka, můžete vyrazit právě na festivaly za humny.

Čtěte: Největší festivalové taháky roku 2022

Primavera Sound (2.– 12. června, Barcelona, Španělsko)

Primavera ve španělštině znamená jaro. A už od roku 2001 se každoročně na sklonku nejkrásnějšího ročního období ve španělské Barceloně koná jeden z nejvyhlášenějších a dobou trvání nejdelších hudebních svátků Evropy. Ostatně letošní ročník se roztáhne rovnou do dvou víkendů, a to 2. – 4. června, a pak o týden později, tedy 9. – 11. června. Na jeho pódiích kousek od moře můžete koukat na kapely Tame Impala, The Strokes, The National, Pavement, Fontaines D.C., Gorillaz, Phoenix, Yeah Yeah Yeahs či Interpol a hudebníky a hudebnice jako Beck, Charli XCX, Dua Lipa, Tyler, The Creator, Lorde a mnoho dalších.

Mezitím však ve dnech 5. – 8. června bude probíhat akce jménem Primavera A La Ciutat (což se dá přeložit jako Jaro ve městě), kde bude po různých lokacích (podobně jako třeba v případě našeho United Islands Of Prague) po celé Barceloně k vidění mnoho dalších hudebníků jako jsouJenny Beth, Jorja Smith, King Gizzard & The Lizzard Wizzard nebo Megan The Stallion. K tomu si přičtěte usrkávání šumivého vína, jemuž Španělé říkají cava, a máte před sebou idylku jako stvořenou. Festival sám se odehrává uvnitř volnočasového komplexu Parc del Fòrum vzdáleného přibližně šest kilometrů na severovýchod od centra Barcelony. A s návštěvností přesahující od roku 2010 sto tisíc návštěvníků patří mezi největší španělské, ale i evropské hudební festivaly.

primaverasound.com

Občas se něco nepovede: Největší festivalové průšvihy

Rock Am Ring (3. – 5. června, Norimberk, Německo)

Co se vzdálenosti od českých hranic týče, je to jeden z nám nejbližších zahraničních letních hudebních festivalů. Ale podobně jako v případě domácího festivalu Rock For People se nenechte mást slovem rock v jeho názvu. Na Rock Am Ring, který se koná v areálu závodního automobilového okruhu Nürburgring, můžete vidět a slyšet celou řadu hudebníků i z jiných žánrů, jako jsou elektronická hudba nebo hip hop. Pro letošní ročník jsou hvězdami například "němečtí Daft Punk", tedy dvojice Digitalism, producent Boys Noize, dále pak skupiny jako Bullet For My Valentine, Deftones, Placebo, The Offspring, You Me At Six, Kodaline či Bush. Za největší hvězdy festivalu pak lze považovat – stejně jako u zmíněného tuzemského Rock For People – americké pop punkery Green Day.

rock-am-ring.com

Melt Festival (9. – 12. června, Ferropolis, Německo)

Podobně jako Colours Of Ostrava i tento německý festival potěší fanoušky industriální techniky. Koná se totiž v areálu muzea pod otevřeným nebem, které je věnováno technice 20. století, konkrétně obřím strojům, které se používají například k těžbě v povrchových dolech. Leží poblíž města Gräfenhainichen nedaleko Berlína a jeho spojení s festivalem Melt, který je zaměřen zejména na progresivní elektronickou hudbu, z něj dělá absolutní unikát. Mezi hvězdami letošního ročníku jsou například Jamie xx, Arlo Parks, Caroline Polachek, Ellen Allien či Joy Orbison.

www.meltfestival.de

Glastonbury Festival (22. – 26. června, Pilton, Anglie

Tohle je etalon všech evropských hudebních festivalů a jeho věhlas dokáže přebít snad jenom legendární první Woodstock, případně kalifornská Coachella nebo speciálně zaměřený Burning Man. Každopádně Glastonbury, který se poprvé konal v roce 1970 ještě pod jménem Pilton Festival, dnes patří k největším kulturním událostem planety. Ostatně v roce 2007, který je považován co do návštěvnosti za rekordní, se jej zúčastnilo přes sto sedmdesát tisíc lidí a to už je docela masa.

Kromě absolutně špičkového lineupu je však Glastonbury vyhlášený také anglickým počasím, tedy návaly deště, které celý areál proměňují ve velkou bahnitou lázeň. S tím zde však všichni počítají a ráchání se v bahně je považováno za jednu ze zdejších atrakcí. V každém případě, pokud se na letošní Glastonbury chystáte, můžete se těšit na vystoupení těch absolutně nejslavnějších z nejslavnějších, jako jsou Paul McCartney, Kendrick Lamar, Billie Eilish, Diana Ross, Pet Shop Boys, Primal Scream, Noel Gallagher And The Hight Flying Birds, The Jesus And Mary Chain a celou řadu dalších.

glastonburyfestivals.co.uk

Roskilde (25. června – 2. července, Roskilde, Dánsko)

Asi třicet kilometrů od dánského hlavního města Kodaně leží areál, který hostí jeden z nejvyhlášenějších festivalů severní Evropy. A pokud vás neděsí trochu nevyzpytatelné počasí, kdy se slunečné počasí a déšť mohou vystřídat třeba šestkrát za jediný den, a nevadí vám, že se tu stmívá až krátce před půlnocí a ve tří ráno už zase svítá, kvůli čemuž tady většinu koncertů uvidíte za téměř denního světla, pak by to mohla být vaše volba.

Dominantou festivalu Roskilde je takzvaná Orange Stage, na níž letos zahrají Dua Lipa, The Strokes, St. Vincent, Post Malone či Robert Plant & Alison Krauss. Mezi dalšími vystupujícími tohoto ročníku je jsou pak Biffy Clyro, Black Pumas, Sky Ferreira, Chvrches, Sampa The Great, Haim nebo Kings Of Convenience. Na Roskilde už řadu let jezdí kolem sto čtyřiceti tisíc lidí každým rokem. A aniž bychom chtěli generalizovat, na pověstném přísloví "pije jako Dán" něco bude. Na Roskilde jsme byli osobně a můžeme vás ubezpečit, že Dánové skutečně – navzdory příslovečné severské odtažitosti – skutečně umějí pařit jako diví.

roskilde-festival.dk

Proč mají Rolling Stones ve znaku jazyk a Ramones orla? Slavná loga slavných kapel

Off Festival (5. – 7. července, Katowice, Polsko)

Mezi českými hudebními fanoušky se velké oblibě dlouhodobě těší i festival Off, který se koná poblíž jednoho z nejkrásnějších měst střední Evropy, polských Katowic. V roce 2006 se sice poprvé konal jinde (konkrétně ve městě Myslowice), ale i zásluhou přesunutí se z něj stala hudební událost evropského významu. Festival je zaměřen zejména na progresivní jména ze současné elektronické a nezávislé scény, na letošním ročníku tak můžete vidět a slyšet například Iggyho Popa, skupinu Metronomy, producenta Mura Masa, sólový projekt zpěvačky skupiny The xx, která vystupuje pod jménem Romy, švédský indiepopový zázrak Diiv, francouzského producenta Myd či rapperku Shygirl.

off-festival.pl

Exit Festival (7. – 10. července, Novi Sad, Srbsko)

Budete-li v červenci cestovat k Jaderskému moři, můžete si z vaší dovolené vzít malou dovolenou a vyrazit k srbskému městu Novi Sad, které je dějištěm jednoho z nejvyhlášenějších festivalů celého Balkán. Exit je několikanásobně oceněný hudební festival, který se odehrává v Petrovaradínské pevnosti. Letos bude dějištěm koncertů hvězd jako Iggy Azaela, Nick Cave & The Bad Seeds, Calvin Harris, Boris Brejcha, Afrojack nebo Jax Jones.

exitfest.org

Szigét (10. – 15. srpna, Budapešť, Maďarsko)

Tento festival ve výčtu samozřejmě nemůže chybět. V letním festivalovém kalendáři sice termínově mezi těmi velkými patří k těm posledním, co do významu to však v žádném případě neplatí. Na budapešťském ostrově (slovo szigét znamená v maďarštině právě ostrov) se začal konat krátce po pádu železné opony – už v roce 1993 – a tím pádem patří mezi služebně nejstarší letní hudební festivaly ve východní Evropě. Jeho věhlas je tomu úměrný, v roce 2011 jej dokonce anglický deník The Independent zařadil mezi pět nejlepších letních festivalů celé Evropy.

A s mírnou nadsázkou se dá říct, že pro východoevropský region je Szigét takovým menším Glastonbury. Hudebníci jsou si toho dobře vědomi a tak na letošním ročníku zahrají takové hvězdy jako Kings Of Leon, Dua Lipa, Calvin Harris, Justin Bieber, Tame Impala, Bastille, Arctic Monkeys, Jungle, Steve Aoki, Slowthai či Caribou. K tomu si přimyslete všudypřítomné fantastické maďarské jídlo a všechny vaše smysly jsou v sedmém nebi.

szigetfestival.com

Nechcete riskovat rozmary počasí? Vyrazte na koncert do klubu


Úvodní foto: Gorillaz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM